Mikroplastiki: czy mi szkodzą i czy mogę coś z tym zrobić?

Co to są mikroplastiki?

Plastik to trwały, syntetyczny materiał wykonany z ropy i gazu lub odnawialnego materiału organicznego z roślin. Jest trzecim pod względem liczebności materiałem po betonie i stali i jest niezwykle ważny dla społeczeństwa ze względu na jego zastosowanie w wielu różnych sektorach, w tym w medycynie, budownictwie, opakowaniach żywności, elektronice i transporcie.

Mikroplastiki to mikroskopijne kawałki plastiku. Aby zobaczyć większość z nich, potrzebujesz mikroskopu, chociaż formalna definicja obejmuje cząsteczki plastiku do pół centymetra – wystarczająco duże, aby zobaczyć je gołym okiem.

Skąd pochodzą mikrodrobiny plastiku?

Mikroplastiki wydzielają się z plastikowych śmieci na skutek działania promieni słonecznych, które powodują osłabienie materiału z czasem i jego fragmentację. Będą one również pochodzić z plastikowych przedmiotów z powodu zużycia.

Ze względu na szeroką gamę tworzyw sztucznych, zastosowań i form mikrodrobiny plastiku występują w różnych kształtach i typach. W rzeczywistości podczas prania z każdego kilograma odzieży można uwolnić do 1,5 miliona mikrowłókien, które są mikroplastikiem. Nawet otwarcie plastikowej butelki lub plastikowego opakowania może stworzyć tysiące mikroplastików.

Mikroplastiki przemieszczają się w środowisku zarówno w wyniku procesów ludzkich, jak i naturalnych. Na przykład mikroplastikowe włókna uwalniane z ubrań podczas prania są spłukiwane do kanalizacji, gdzie od 72 do 94 procent zostaje zatrzymanych w osadzie ściekowym podczas oczyszczania ścieków. Szlam ten jest następnie nakładany na glebę jako ważny środek kondycjonujący glebę.

Wiatry mogą mobilizować glebę w suchych warunkach, potencjalnie zdmuchując mikrodrobiny plastiku. Może się to również zdarzyć w przypadku mikroplastików zanieczyszczających drogi, miasta i powierzchnię oceanów, rozprowadzając je po całym świecie. Złożoność źródeł i wędrówek mikrodrobin plastiku w środowiskach Ziemi oznacza, że ​​badanie ich jest niezwykle trudne zarówno dla naukowców, jak i kierowników ds. środowiska.

Jak rozpowszechnione są mikroplastiki?

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rośnie liczba dowodów na stopień zanieczyszczenia mikroplastikami. Pierwotnie postrzegany jako problem morski, z szacunkami od 15 do 51 bilionów mikroplastików unoszących się na powierzchni oceanu, naukowcy niedawno odkryli, że zanieczyszczają one również rzeki, gleby i powietrze.

Dotarli nawet do najbardziej odległych regionów, w tym biegunów, równika, głębokiego dna oceanu, a nawet Mount Everest.

Czy ludzie spożywają mikroplastiki, a jeśli tak, to w jakim tempie?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, potwierdza to odkrycie mikroplastiku w ludzkim stolcu. Mikroplastiki znaleziono w wielu produktach spożywczych i napojach, głównie w wodzie butelkowanej i wodociągowej, skorupiakach i soli. Zostały również zmierzone w kurzu w pomieszczeniach, który może osadzać się na naszej żywności i napojach.

Aktualne szacunki dotyczące wskaźnika spożycia wahają się od 52 000 do miliardów mikroplastików rocznie. Jednak grupy żywności badane przez większość badaczy stanowią bardzo małą część diety przeciętnego dorosłego. Istnieje wiele rodzajów żywności, które konsumujemy, a które nie zostały jeszcze zbadane, na przykład zboża, dlatego trudno jest uzyskać jasny obraz tego, ile dokładnie mikroplastików spożywamy.

Czy mikroplastiki są szkodliwe?

Obecnie nie ma wystarczających dowodów, ponieważ jest to stosunkowo nowy temat, a naukowcy wciąż budują bazę dowodów. Jest prawdopodobne, że mikrodrobiny plastiku powodują szkody, podobnie jak inne cząsteczki, ale różnice między charakterem mikrodrobin plastiku w porównaniu z tymi cząsteczkami pozostawiają niepewność.

Pojawiają się pewne eksperymentalne dowody sugerujące, że spożycie dużych ilości kulek polistyrenowych wpływa na układ rozrodczy szczurów i myszy, ale nie wiadomo, co to powoduje i jak ma to znaczenie dla rzeczywistych ekspozycji na mikroplastik. Jest prawdopodobne, że najmniejsze cząsteczki mają największy potencjał do wyrządzenia szkód, ale ich ilościowe określenie i zrozumienie, skąd pochodzą, jest wyzwaniem.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć narażenie na mikrodrobiny plastiku?

Chociaż debata wciąż trwa, czy mikroplastik może wyrządzić szkody, nadal możesz chcieć ograniczyć swoją ekspozycję. Picie filtrowanej wody z kranu i wybieranie produktów naturalnych zamiast plastiku dla siebie i swojego środowiska pomoże zmniejszyć narażenie na mikroplastik.

Ostatecznie zminimalizowanie narażenia wszystkich wymaga globalnych wysiłków w celu ograniczenia uwalniania mikroplastiku do środowiska. Rzeczy, które możesz zrobić, aby się do tego przyczynić, obejmują unikanie jednorazowego plastiku podczas zakupów (i przynoszenie własnej torby); zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych; rzadziej prać ubrania i używać worka na pranie, aby złapać niektóre włókna, które trafiają do kanalizacji.

W razie wątpliwości staraj się trzymać zasady „5 R”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, zmieniaj przeznaczenie i wreszcie poddaj recyklingowi. Niezależnie od rozwiązania ważne jest, aby było ono lepsze zarówno dla planety, jak i dla ludzi.

Źródło: Stephanie Wright | Science Focus

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x