Jaszczurki ‘nurkujące’ oddychają pod wodą przyczepiając pęcherzyki powietrza do pyska

Biolodzy z Binghamton w USA i University of Toronto w Kanadzie odkryli, że kilka gatunków anolis, rodzaj jaszczurek często trzymanych jako zwierzęta domowe, ewoluowały, aby oddychać wydychanym powietrzem pod wodą za pomocą kieszeni powietrza przylegającej do ich pysków.

Zespół dokonał odkrycia po tym, jak był zszokowany obserwacją jaszczurek spędzających dużo czasu, czasami do 16 minut, pod wodą, mimo że są tylko półwodne.

„Odkryliśmy, że półwodne anolis wydychają powietrze do bańki, która przylega do ich skóry” – powiedział naczelny autor Chris Boccia, który ukończył pracę podczas studiów na Uniwersytecie w Toronto, ale obecnie pracuje na Queen’s University. „Następnie jaszczurki ponownie wdychają powietrze, manewr, który nazwaliśmy „oddychaniem zwrotnym [ang.rebreathing]” na cześć technologii nurkowania.”

Naukowcy odkryli, że wszystkie pobrane przez nich anolis miały skórę, która była hydrofobowa, co oznacza, że ​​odpychała wodę. Uważają, że mogło to pozwolić im rozwinąć umiejętność „nurkowania” dzięki częstemu nurkowaniu w celu ukrycia się przed drapieżnikami.

Używając czujnika tlenu umieszczonego wewnątrz ponownie wdychanego pęcherzyka, odkryli, że stężenie tlenu spadło podczas nurkowania, co sugeruje, że jaszczurki go zużywały.

Naukowcy planują obecnie przyszłe projekty, aby lepiej zrozumieć ewolucję fizjologii i zachowania związanych ze zdolnością anolis do ponownego oddychania.

„Odkrycie, że różne gatunki półwodnych anolis zbiegły się ewolucyjnie w celu wydobycia tlenu z ponownie wdychanych pęcherzyków powietrza, prowadzi do innych ekscytujących pytań” – powiedziała Lindsey Swierk, adiunkt nauk biologicznych na Uniwersytecie Binghamton. „Na przykład, tempo zużycia tlenu z pęcherzyka zmniejsza się, im dłużej anolis nurkuje, co można prawdopodobnie wytłumaczyć zmniejszeniem tempa metabolizmu anolis wraz ze wzrostem czasu nurkowania.

„Anolis to niezwykła grupa jaszczurek, a liczba sposobów, w jakie ten takson zdywersyfikował się, aby wykorzystać swoje środowisko, jest oszałamiająca”.

Źródło: Jason Goodyer

Repeated evolution of underwater rebreathing in diving Anolis lizards

Zdjęcie: Lindsay Swierk | Wideo: BinghamtonUniversity

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x