Gatunek gigantycznego żółwia uważanego za wymarły odkryty na wyspie Galapagos

Gatunek gigantycznego żółwia na Wyspach Galapagos, o którym sądzono, że wyginął ponad sto lat temu, właśnie wyszedł z ukrycia.

Według oświadczenia naukowcy odkryli samicę żółwia na wyspie Fernandina na Galapagos podczas wyprawy prowadzonej przez Dyrekcję Parku Narodowego Galapagos i Galapagos Conservancy w 2019 roku. Samicy nadano przydomek „Fernanda”.

W tamtym czasie zespół „był pewien”, że samotny żółw był „zagubionym” żółwiem olbrzymim z Fernandiny ( Chelonoidis phantasticus), gatunkiem pochodzącym z wyspy, który uważano za wymarły przez 112 lat – powodem wymarcia miała być erupcja wulkanu Fernandina. Naukowcy aby potwierdzić swoje przypuszczenia wysłali próbki krwi do genetyków z Uniwersytetu Yale.

Zespół z Yale porównał geny tego żółwia z genami jedynego innego żółwia, którego naukowcy znaleźli na wyspie Fernandina, samca Chelonoidis phantasticus odkrytego w 1906 roku. Zespół Yale potwierdził, że te dwa gatunki są blisko spokrewnione.

„Jedną z największych tajemnic na Galapagos jest żółw olbrzymi z wyspy Fernandina. Ponowne odkrycie tego zagubionego gatunku mogło nastąpić w samą porę, aby go uratować”, dr James Gibbs, wiceprezes ds. Nauki i Ochrony przy Galápagos Conservancy i ekspert ds. żółwi na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku, powiedział w oświadczeniu.

Naukowcy mają nadzieję uniknąć tego, co stało się ze słynnym Samotnym Georgem (ang. Lonesome George), żółwiem, który był ostatnim przedstawicielem gatunku zwanego żółwiem z wyspy Pinta ( Chelonoidis abingdoni ). Zmarł w czerwcu 2012 roku, mając około 100 lat, kończąc swój gatunek pomimo wysiłków hodowlanych.

„Desperacko chcemy uniknąć losu Samotnego George’a” – powiedział w oświadczeniu Danny Rueda Córdova, dyrektor Dyrekcji Parku Narodowego Galapagos. „Mój zespół z Parku i Galapagos Conservancy planuje serię dużych wypraw w celu powrotu na wyspę Fernandina w celu poszukiwania innych osobników z tego gatunku począwszy od września tego roku”.

Podczas wyprawy naukowcy odkryli na wulkanie Fernandina ślady co najmniej dwóch innych żółwi, które mogą pochodzić z gatunku Fernandy.

Jeśli naukowcy podczas wyprawy odkryją samca z tego samego gatunku, zespół spróbuje “połączyć” go z Fernandą w Centrum Hodowli Żółwia Olbrzymiego w Parku Narodowym Galapagos w Santa Cruz. Gdyby udało się je rozmnożyć, ekolodzy wychowają młode w niewoli, a następnie sprowadzają je z powrotem na wyspę.

Według oświadczenia liczba żółwi olbrzymich na Wyspach Galapagos znacznie spadła w XIX wieku z powodu “eksploatacji przez wielorybników i korsarzy/piratów.”

Obecnie uważa się, że populacja żółwi olbrzymich na Galapagos liczy od 200 000 do 300 000 osobników, czyli około 10% do 15% ich historycznej populacji.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

“Extinct” for 112 Years: Galapagos Giant Tortoise Rediscovery Confirmed

Zdjęcie: Galapagos Conservancy

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x