Dlaczego komary bzyczą koło naszej głowy?

Nic bardziej nie kojarzy nam się z latem niż grillowanie, zwłaszcza po ponurych zimowych miesiącach, ale letnie grillowe spotkania nierozerwalnie wiążą się z bzyczącymi komarami wokół naszych uszu.

Dlaczego więc te krwiopijne owady krążą wokół naszych uszu? I dlaczego wytwarzają ten irytujący dźwięk?

„Bzyczenie to w większości efekt uboczny ruchu skrzydeł komara” – powiedziała Michael Riehle, profesor entomologii na Uniwersytecie Arizony. „[Dźwięk] nie ma dużego zasięgu, więc jest najbardziej słyszalny, gdy komar lata w pobliżu twoich uszu”.

Panie, ten lunch

To bzyczenie, które słyszysz, prawdopodobnie pochodzi od samicy komara. To dlatego, że komary płci męskiej i żeńskiej prowadzą bardzo różne życie. Samce zazwyczaj spędzają wolny czas sącząc nektar kwiatów. Samice po kryciu muszą znaleźć krew, aby mieć wystarczającą ilość energii do produkcji jaj. W rzeczywistości samice komarów są wyposażone w unikalne narzędzia, które pozwalają im namierzyć ofiarę.

„Z daleka [samice komarów] wyczuwają dwutlenek węgla, który wydychamy z naszych ciał” – powiedziała Riehle. „Dwutlenek węgla stymuluje samicę komara do rozpoczęcia poszukiwania żywiciela, latania tam i z powrotem, podążając za gradientem stężenia z powrotem do źródła”.

Innymi słowy, komary brzęczą wokół naszych głów, ponieważ z “głowy” wydalamy najwięcej dwutlenku węgla. Samica komara wykorzystuje czujniki smaku na nogach, aby określić, czy człowiek lub jakiekolwiek zwierzę nadaje się do spożycia. Chociaż niektóre badania sugerują, że komarom najlepiej smakuje krew grupy 0, Riehle pozostaje sceptyczna; nie znalazła żadnych przekonujących badań na temat grupy krwi i zainteresowania komarów. Zamiast tego wierzy, że inne czynniki, takie jak genetyka danej osoby, a nawet dieta, odgrywają większą rolę w tym, jak „pysznie” smakuje osoba.

Twoja skóra „wydziela ten wyjątkowy koktajl zapachów, który będzie bardziej atrakcyjny dla niektórych komarów niż dla innych” – powiedziała Riehle. Inne badanie wykazało, że samice komarów bardziej pociągały mężczyzn, którzy mieli mniej różnorodnych bakterii na skórze, niż mężczyźni z bardziej różnorodnymi bakteriami na skórze.

Gdy samica leci w kierunku celu, uderza skrzydłami około 500 razy na sekundę z częstotliwością od 450 do 500 Hz. Częstotliwość ta jest dostrojona do nuty A, do której przypadkowo dostraja się orkiestra przed koncertem.

Choć dla nas brzmi to jak bzyczenie dla samców komarów jest to ważny komunikat. Samce, których skrzydła uderzają z większą częstotliwością niż skrzydła samic, podczas poszukiwania partnerek nasłuchują “częstotliwości samic”. Riehle lubi demonstrować ten efekt swoim uczniom, używając kamertonu dostrojonego do nuty A. Gdy kamerton znajdujące się nad klatką z samicami komarów samice nie reagują – powiedziała. Ta sama demonstracja nad klatką z samcami komarów powoduje “lawinę aktywności samców, gorączkowo szukają samicy, która stworzyła te kuszące wibracje.”

Podczas gdy samce komarów szaleją za tym dźwiękiem, ludzie są mniej zachwyceni, gdy go słyszą. Ale chociaż możemy łatwo dostrzec komary brzęczące wokół naszych uszu, Riehle zauważyła, że większość komarów nie chce atakować naszych głów. Raczej ci krwiopijcy mogą być bardziej skłonni do atakowania naszych stóp, na których znajdują się bakterie wydzielające zapach kuszący dla komarów. Większość ludzi prawdopodobnie nie słyszy bzyczenia komara wokół kostek, powiedziała.

Badanie z 1996 roku w czasopiśmie Trends in Parasitology wykazało, że samice komarów z rodzaju Anopheles, które są odpowiedzialne za przenoszenie pasożyta malarii, były przyciągane przez bakterie znajdujące się na ludzkich stopach. Ta bakteria, Brevibacterium linens , jest tą samą bakterią, która nadaje serowi Limburger charakterystyczny zapach. Kolejne badanie z 2013 r. opublikowane w czasopiśmie PLOS One potwierdziło, że ser Limburger w rzeczywistości przyciąga komary.

Jeśli chodzi o unikanie komarów, najlepszym rozwiązaniem jest noszenie jasnych i długich ubrań, stosowanie środka odstraszającego owady i unikanie miejsc zapalnych (na przykład mokradeł) o zmierzchu i świcie, kiedy komary są najbardziej aktywne.

Źródło: Stacy Kish

Composition of Human Skin Microbiota Affects Attractiveness to Malaria Mosquitoes

Mosquito (Aedes aegypti) flight tones: Frequency, harmonicity, spherical spreading, and phase relationships

Limburger cheese as an attractant for the malaria mosquito Anopheles gambiae s.s.

Malaria Infected Mosquitoes Express Enhanced Attraction to Human Odor

Zdjęcie: Sebastian Kaulitzki/science Photo Library via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x