Jaka jest największa ryba słodkowodna na świecie?

Potrzeba było trzech biologów, aby wyciągnąć 109 kilogramów rybę z rzeki Detroit w stanie Michigan w zeszłym miesiącu. Prawie 2,1 metrowy „potworny jesiotr”, złapany i wypuszczony przez Alpena Fish and Wildlife Conservation Office, może mieć ponad 100 lat. To z pewnością imponujący połów, ale czy jest to największa ryba słodkowodna na świecie?

Ryba z rzeki Detroit to jesiotr jeziorny ( Acipenser fulvescens ) i chociaż uważa się, że jest to jedna z największych ryb, jakie kiedykolwiek złowiono w Stanach Zjednoczonych, w rzekach na całym świecie pływają znacznie większe ryby. Według US Geological Survey, największą rybą słodkowodną na planecie jest bieługa ( huso huso  [z rodziny jesiotrowatych]), żyjący między Europą a Azją w morzach Czarnym, Azowskim i Kaspijskim oraz w zasilających je rzekach.

Bieługa może osiągnąć maksymalną długość ponad 8 metrów i ważyć do 2000 kilogramów (2 tony metryczne), według Pan-European Action Plan for Sturgeons. Kiedy dorośnie, bieługa znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego, jedząc ryby, takie jak płoć i karp, ptaki wodne, a nawet foki, według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

Bieługi mogą żyć ponad 100 lat, podobnie jak jesiotr jeziorny, co daje im dużo czasu na wzrost. „Jeśli żyjesz długo, masz dużo czasu na jedzenie”, powiedziała Phaedra Doukakis, analityk ds. Polityki rybołówstwa w National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Jesiotry istnieją od ponad 250 milionów lat, a nawet żył obok dinozaurów. Bieługa jest największym z 27 żyjących obecnie gatunków jesiotra i wiosłonosowatych.

Oprócz długiej żywotności trudno powiedzieć dokładnie, dlaczego bieługi rosną tak duże. Większe osobniki jesiotra prawdopodobnie odnoszą większe sukcesy reprodukcyjne, być może dlatego, że samice mogą wytwarzać więcej jaj niż mniejsze samice. Według Leonardo Congiu, profesora nadzwyczajnego ekologii na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech, ich ogromne rozmiary mogą również pomóc im złapać zdobycz i przetrwać spotkanie z drapieżnikami.

Jednak dzisiejsze bieługi mogą nie osiągać długości powyżej 7 metrów. „Nie sądzę, by istniały już bieługi takiej wielkości” – powiedział Congiu. „Gatunek znajduje się pod wielką presją z powodu kłusownictwa i prawdopodobnie wszystkie duże zwierzęta zostały schwytane”.

Congiu i jego koledzy opublikowali w styczniu 2021 r. artykuł na temat rozmieszczenia i różnorodności genetycznej populacji bieługi w czasopiśmie Diversity and Distributions. Celem badaczy jest ponowne wprowadzenie ryb do włoskich rzek – ryby wyginęły lokalnie między innymi w wyniku przełowienia i tam.

Bieługa jest wymieniony jako krytycznie zagrożony na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków IUCN. Dorosłe samice są cenione za ich ikrę, która jest sprzedawana jako kawior i kosztuje ponad 8 000 USD za kilogram, zgodnie z IUCN.

Doukakis, która jest także współprzewodniczącym IUCN Sturgeon Specialist Group, sądzi, że jest możliwe, że w rzekach mogą żyć ponad 7 metrowe bieługi, ale za ich “głowę można otrzymać wysoką nagrodę”. „Stara samica, która osiągnęła taką długość, mogłaby być “obciążona kawiorem” i mogłaby być bardzo, bardzo droga, bardzo lukratywną rybą do złowienia” – powiedziała.

Obecnie dostępny jest kawior hodowany w zrównoważony sposób, ale Doukakis wyjaśniła, że nawet jeśli zapewniono by maksymalną ochronę dzikiej biełudze, młodsze osobniki długo dojrzewają i osiągniecie maksymalnej długość zajmuje im dużo czasu.

Tytuł największego – współcześnie – jesiotra może w rzeczywistości należeć do jesiotra amerykańskiego ( Acipenser transmontanus ), największego jesiotra w Stanach Zjednoczonych. W rzeczywistości ludzie częściej widują jesiotra amerykańskiego niż bieługę tylko dlatego, że jesiotr amerykański jest prawdopodobnie lepiej chroniony, powiedziała Doukakis.

Na razie jesiotr amerykański nie jest zagrożony wyginięciem, a ich populacja jest stabilna, jak podaje IUCN. Jednak, podobnie jak prawie wszystkie gatunki jesiotrów, zagraża im budowa tam. Według Doukakisa, tamy uniemożliwiają jesiotrowi pływanie w górę rzeki, aby dotrzeć do miejsc tarła, a także zmieniają warunki środowiskowe rzek, od których zależy jesiotr.

Bieługa i jesiotr amerykański nazywane są rybami słodkowodnymi, ponieważ rodzą się w wodach słodkich i używają ich do rozmnażania, ale zamieszkują również środowiska morskie. Doukakis woli nazywać je rybami zależnymi od wody słodkiej, aby odróżnić je od gatunków, które spędzają całe życie w wodach słodkich.

A co z największymi rybami, które żyją tylko w wodach słodkich? Rekord ten posiada gigantyczny sum z Mekongu ( pangaz / Pangasianodon gigas ), pochodzący z rzeki Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Sumy te mogą dorastać do 3 metrów długości a najcięższy złowiony osobnik ważył 293 kilogramy. Podobnie jak bieługa, ryby te są również uważane przez IUCN za szczególnie zagrożone wyginięciem ze względu na tamy i przełowienie.

Źródło: Patrick Pester

What is the largest freshwater fish?

PAN-EUROPEAN ACTION PLAN FOR STURGEONS

Beluga

Defining criteria for the reintroduction of locally extinct populations based on contemporary and ancient genetic diversity: The case of the Adriatic Beluga sturgeon (Huso huso)

White Sturgeon

Mekong Giant Catfish

Zdjęcie: Rostislav Stefanek/Shutterstock.com

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x