Czy zwierzęta się przytulają?

COVID-19 utrudnił jeden z najpowszechniejszych aktów życia: przytulenia. Staliśmy się dogłębnie świadomi znaczenia tego prostego aktu w naszym ludzkim życiu – ale czy przytulanie istnieje w pozostałej części królestwa zwierząt? Czy są jakieś inne gatunki, które obejmują się w sposób, w jaki robią to ludzie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy dokładnie zdefiniować, co rozumiemy przez „przytulenie”. Oczywiście z subiektywnego ludzkiego punktu widzenia przytulenie ma miejsce, gdy ktoś obejmuje kogoś innego. Oczywiście aby się “przytulić” trzeba posiadać ręce, a “ręce” posiadają głównie ssaki naczelne, takie jak my. To szybko ujawnia, że ​​chociaż możemy postrzegać przytulanie jako wyjątkową cechę ludzką, przytulanie jest tak samo ważne w życiu naczelnych innych niż ludzie.

Komfort i pocieszenie

Weźmy na przykład bonobo – szympans karłowaty – ( Pan paniscus ), które są często opisywane jako kochający pokój hipisi świata naczelnych. Te naczelne były przez całe życie przedmiotem badań Zanna Clay, psychologa porównawczego i rozwojowego oraz prymatologa na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii. Clay badała interakcje społeczne między bonobo, a większość jej prac obserwacyjnych odbywa się w sanktuarium w Demokratycznej Republice Konga dla bonobo – ośrodek dla bonobo których “życie zostało zakłócone przez polowania”. W tym sanktuarium często można zobaczyć grupy niemowląt obsesyjnie przytulających się do siebie, gdy chodzą w tandemie.

„Jest sporo młodych sierot, które potrzebują sporo otuchy i robią to, co nazywamy „hug walk [chodzenie przytulonym]” – powiedziała Clay.

Clay mówi, że takie zachowanie jest częstsze w sanktuarium niż na wolności – być może dlatego, że bonobo są “narażone” na przytulanie ze strony swoich ludzkich opiekunów – ale takie zachowania nadal występuje w naturalnym życiu bonobo. W rzeczywistości to zachowanie prawdopodobnie ma korzenie w zachowaniu matczynym samic bonobo, które kołyszą w rękach swoje dzieci, gdy są małe. Naukowcy zaobserwowali, że przytulanie występuje najczęściej u młodych bonobo i zwykle występuje po tym, jak bonobo doświadczyło konfliktu lub stresu. Często w takich przypadkach zdenerwowany bonobo wyciąga ramiona w błagalnym geście, a inny bonobo gwałtownie podbiegnie do piszczącego niemowlęcia i otocza go “ciasnym uściskiem”.

„Bonobo może poprosić o [przytulenie] lub ktoś może im zaoferować przytulenie” powiedziała Clay.

Trudno jest ocenić zwierzęce emocje, ale dowody wskazują na prawdopodobieństwo, że przytulanie uspokaja bonobo, podobnie jak ludzi, powiedziała Clay. Co ciekawe, w niektórych swoich wcześniejszych badaniach Clay i jej koledzy odkryli, że osierocone bonobo rzadziej oferowały współczujące przytulanie zrozpaczonym rówieśnikom w porównaniu z młodymi bonobo wychowanymi przez ich matki. Może to wskazywać na znaczenie opieki rodzicielskiej w kładzeniu podwalin pod ten gest społeczny u naczelnych, powiedziała Clay.

Bonobo mogą szczególnie lubić przytulanie a matczyne korzenie tego zachowania sprawiają, że zachowanie to jest powszechne u wielu innych gatunków naczelnych. U wielu z tych gatunków matki trzymają swoje niemowlęta blisko siebie przez dłuższy czas.

Na przykład “przytulanie” jest znane również u szympansów zwyczajnych ( Pan troglodytes ) – bliscy krewni bonobo. Jest to szczególnie widoczne w napiętych sytuacjach, takich jak „patrole graniczne”, kiedy szympansy krążą wokół, aby potwierdzić swoją obecność i chronić swoje terytoria, powiedziała Clay.

„Jeśli usłyszą drapieżnika, inną grupę szympansów lub coś przerażającego, zobaczysz, jak się dotykają i trzymają” – powiedziała Clay. Przytulanie wydaje się działać jako uspokojenie w obliczu niebezpieczeństwa, dodała Clay – kolejna relatywna cecha dla ludzi, którzy zazwyczaj przytulają się do siebie, gdy się boją.

W przypadku makaków czubatych ( Macaca nigra ), które żyją w Indonezji, przytulanie związane jest z pewnym gestem: te małpy proszą o przytulenie głośno cmokając w usta – zaproszenie do przytulenia nie jest zarezerwowane tylko dla rodziny, ale jest kierowane do wszystkich członków stada.

Ponadto zaobserwowano, że młode orangutany przytulają się w obliczu zagrożenia ze strony węża, co podkreśla pozornie uspokajającą rolę przytulenia w chwilach stresu lub strachu. A w przypadku innego gatunku makaków, czarnego makaka z Tonkean ( Macaca tonkeana ), naukowcy odkryli, że po walce nie brakuje pocieszających przytuleń, którym może towarzyszyć nawet pocałunek.

Proaktywne utrzymywanie pokoju

Większość badań nad przytulaniem naczelnych skupia się na jego założonej roli w uspokajaniu i pocieszaniu innych – co ma sens, ponieważ odzwierciedla znaczenie przytulania dla ludzi. Jednak badania nad życiem czepiaków [ang.spider monkeys] ujawniają inny powód, dla którego naczelne angażują się w te pozornie czułe gesty.

Filippo Aureli jest etologiem – kimś, kto bada zachowania zwierząt – i jest związany zarówno z Universidad Veracruzana w Meksyku, jak i Liverpool John Moores University w Wielkiej Brytanii; bada, do czego czepiaki wykorzystują przytulanie się. W badaniach opartych na tygodniach obserwacji czepiaków w tropikalnych lasach meksykańskiego półwyspu Jukatan odkrył, że te naczelne zbliżają się do siebie i bardziej przytulają się w sytuacjach, w których napięcia mogą przerodzić się w konflikt – na przykład, gdy spotykają się dwie nieznane podgrupy małp po długim okresie rozłąki aby połączyć się i stworzyć większe stado.

„Przytulanie jest wykonywane przez osobniki, które mają problematyczne relacje” – powiedział Aureli, redaktor książki o rozwiązywaniu konfliktów u zwierząt . „Mogą potrzebować być razem i mogą potrzebować współpracy – ale nie są najlepszymi przyjaciółmi. Dlatego przytulanie jest sposobem na wysłanie sygnału i poradzeniem sobie z konfliktowymi relacjami”. Wyjaśnił, że przytulenie wiąże się z wysokim stopniem wrażliwości – w końcu jedno zwierzę całkowicie odsłania swoje ciało względem drugiego – „pomaga to przekazać: „Hej, przychodzę z dobrymi intencjami”.

Możliwe, że przytulanie jako środek proaktywnej kontroli konfliktów występuje również u innych naczelnych. Czepiaki są obecnie najlepiej zbadanym gatunkiem który wykorzystuje przytulanie w tym celu, powiedział Aureli. Opisał ich przytulanie jako „zapobiegawcze przywracanie pokoju”, a jego badania sugerują nawet, że ludzie mogliby nauczyć się od tych stworzeń kilku rzeczy na temat radzenia sobie z konfliktami. „O wiele lepiej jest zapobiegać niż naprawiać” – powiedział Aureli.

Jak ludzkie przytulanie ma się do przytulania innych naczelnych? „W końcu jesteśmy naczelnymi, a kontakt partnerski jest nadrzędnym elementem naszego życia społecznego” – powiedziała Clay. „Tak więc, dla mnie, istnieje oczywista ciągłość w niektórych funkcjach obejmowania i przytulania”.

Podobnie jak w przypadku naczelnych innych niż ludzie, bycie trzymanym i obejmowanym przez naszych rodziców w okresie niemowlęcym, przygotowuje nas do uspokajającej i pocieszającej funkcji, jaką przytulanie odgrywa w naszym życiu. Według Clay jedyną zauważalną różnicą między ludzkim przytulaniem a przytulaniem innych naczelnych jest to, że ludzie wydają się nakładać bardziej społeczną symbolikę na przytulanie. „Myślę, że różnica polega na tym, że w przypadku ludzi stało się to rodzajem konwencjonalnego gestu powitania lub rozstania” – powiedziała Clay.

Poza naczelnymi

Oczywiście musimy uważać, aby nie zakładać, że przytulanie wygląda tak samo u innych gatunków, jak u ludzi. Przytulanie naczelnych są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ wyglądają jak nasze, ale inne gatunki mogą mieć przytulania, które wyglądają inaczej.

„Jeśli zidentyfikujemy funkcję przytulania, to tak naprawdę forma może być zupełnie inna” – powiedział Aureli. „Ale może zasadniczo spełniać tę samą rolę”.

Badania przeprowadzone na naczelnych wskazują, że przytulanie obejmuje funkcje, które wiążą się z uspokajaniem, pocieszaniem i zaprowadzaniem pokoju, ale “akt przytulanie” może mieć niezliczone odpowiedniki u innych zwierząt. Na przykład konie pielęgnują się nawzajem, a badania pokazują, że ta aktywność zmniejsza ich tętno – jest to znak rozpoznawczy komfortu i spokoju. Naukowcy zaobserwowali, że jeśli norniki preriowe ( Microtus ochrogaster ) wykryje oznaki niepokoju u partnera, podbiegnie i szybko zacznie czesać futro partnera; badacze zinterpretowali to zachowanie jako możliwy akt pocieszenia. Uważa się, że czyszczenie piór u ptaków wpływa na zawiązywanie się więzi społecznych.

Lwy ( Panthera leo ) ocierają się głową i nosem, co – jak się uznaje – polepsza ich więzi społeczne. Setki innych gatunków ssaków opierają się o siebie i wtulają się w siebie, aby zapewnić pocieszenie, dobre samopoczucie i ciepło lub utworzyć zjednoczony front przeciwko niebezpieczeństwu – co może odgrywać podobną rolę, jak uspokajające przytulenie, który widzimy u naczelnych. Tymczasem delfiny wydają się wykazywać rodzaj pocieszającego zachowania pokojowego: badania pokazują, że te walenie są bardziej skłonne do podejmowania działań pojednawczych po konflikcie – na przykład poprzez pocieranie się nawzajem płetwą lub “delikatne holowanie”.

Tak więc po separacji i stresie wywołanym przez pandemię COVID-19 może to być pocieszające, że to, co ludzie znają jako przytulanie, może przyjmować różne formy u innych zwierząt. Na całym świecie są zwierzęta, które wykonują drobne akty pocieszenia, ułatwiając sobie nawzajem trudne sytuacje. Ta myśl jest prawie tak pocieszająca, jak samo przytulenie…

Źródło: Emma Bryce

Development of socio-emotional competence in bonobos

Consolation as possible expression of sympathetic concern among chimpanzees

Macaca nigra Celebes crested macaque

Crash course in snake awareness!

Exploring the evolutionary foundations of empathy: consolation in monkeys

Aggression and conflict management at fusion in spider monkeys

Natural Conflict Resolution

Heart rate reduction by grooming in horses (Equus caballus).

Oxytocin-dependent consolation behavior in rodents

Allopreening in birds is associated with parental cooperation over offspring care and stable pair bonds across years

Head Rubbing and Licking Reinforce Social Bonds in a Group of Captive African Lions, Panthera leo

Zdjęcie: Anup Shah via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x