Przygotuj się na „ponad normalny” sezon huraganów w 2021 roku – przewiduje NOAA

Przygotuj się na ciemne i burzowe noce (i dni). Tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 30 listopada, przyniesie kolejną falę ponadprzeciętnych sztormów, podążając śladami rekordowego sezonu 2020, zgodnie z najnowszą prognozą National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

W czwartek (20 maja) naukowcy z NOAA poinformowali, że najprawdopodobniej zobaczymy „ponad normalną” aktywność huraganów, z 70% prawdopodobieństwem od 13 do 20 już nazwanych burz. Spośród nich sześć do dziesięciu stanie się huraganami, a aż pięć może przekształcić się w duże huragany, z wiatrami osiągającymi co najmniej 179 km / h.

Lepsza technologia wykrywania burz i zrozumienia struktury burzy doprowadziła również ekspertów NOAA do ponownej kalibracji swoich standardów dotyczących tego, jak wygląda „przeciętny” sezon huraganów – i według Matthew Rosencransa kierownik dla Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA, prognozy dotyczące sezonu huraganów są teraz wyższe niż kiedyś.

Wcześniej, na podstawie danych z lat 1981-2010, 12 nazwanych burz było średnią w sezonie, przy czym sześć burz stało się huraganami, a trzy sklasyfikowano jako duże huragany – te osiągające kategorię 3, 4 lub 5 pod względem siły. Ale od teraz Centrum Prognoz Klimatu NOAA ( Climate Prediction Center / CPC) będzie analizować aktywność burz przy użyciu zestawu danych z nowego 30-letniego okresu: 1991–2020. Nowa średnia liczba burz wynosi 14, przy czym siedem z nich ma stać się huraganami, powiedział Rosencrans. (Średnia liczba dużych huraganów – trzy – pozostaje taka sama). Zmiana ta odzwierciedla nie tylko lepsze wykrywanie burz, ale także wyższy poziom aktywności burz w ciągu ostatnich trzech dekad.

Zespół Colorado State University (CSU) Tropical Weather and Climate Research opublikował 8 kwietnia swoje prognozy dotyczące sezonu huraganów na Atlantyku w 2021 roku, przewidując 17 nazwanych burz, 8 huraganów i 4 duże huragany. Jednak niezależnie od liczby przewidywanych huraganów, według CSU „wystarczy jeden huragan, który dotrze na ląd”, aby zrobiło się niebezpiecznie dla mieszkańców wybrzeża.

Dane pokazują, że coraz częstsze są silniejsze, bardziej wilgotne burze, a coraz więcej dowodów sugeruje, że zmiany klimatyczne są motorem tej zmiany.

Prędkości wiatru w huraganach, które uderzają w Bermudy, są ponad dwukrotnie większe niż sześćdziesiąt lat temu, a niszczycielską moc czerpią z ocieplających się oceanów. Analiza 4000 cyklonów tropikalnych obejmujących cztery dekady wykazała, że ​​takie burze pojawiają się częściej i rosną w siłę wraz ze wzrostem globalnych temperatur. Modele naukowców wykazały również, że huragany w ciągu ostatniej dekady zalały obszary przybrzeżne z 10% większymi opadami deszczu z powodu zmian klimatycznych – a liczba ta może wzrosnąć do 30% przed końcem wieku.

14 września 2020 roku oko huraganu Paulette przeszło bezpośrednio nad Bermudami z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości 150 km / h. (Zdjęcie: Obserwatorium Ziemi NASA)

Poniżej średniej na środkowym Pacyfiku

W przeciwieństwie do atlantyckiego sezonu huraganów, oczekuje się, że na środkowym Pacyfiku pojawią się tylko dwa do pięciu cyklonów tropikalnych (typowy sezon wytwarza co najmniej cztery cyklony), donosi NOAA 19 maja.

Eksperci spodziewają się mniejszej aktywności w tym roku, ponieważ temperatury oceanów są niższe niż zwykle w środkowo-wschodnim tropikalnym Pacyfiku, gdzie tworzą się huragany, dodatkowo El Niño nie będzieobecny i nie zwiększy aktywności, powiedział Rosencrans w oświadczeniu. Według NOAA sezon huraganów na Centralnym Pacyfiku trwa również od 1 czerwca do 30 listopada.

Badacze pogody i klimatu z brytyjskiej krajowej służby meteorologicznej – z Meteorological Office lub Met Office – zakładają, że sezon huraganów na Atlantyku Północnego, obejmie 14 nazwanych burz, siedem huraganów oraz trzy duże huragany, w prognozie opublikowanej w czwartek (20 maja).

Iota, ostatnia burza w sezonie huraganów Atlantyku 2020, była 13 huraganem sezonu i 30 nazwaną burzą. Osiągnął siłę kategorii 5 – 16 listopada 2020 r.(Zdjęcie: Obserwatorium Ziemi NASA)

W ubiegłym roku niezwykle aktywny sezon huraganów na Atlantyku w 2020 r.pobił rekordy z 30 nazwanymi burzami, z których 12 dotarło na ląd w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych (pięć z nich uderzyło w Luizjanę). Sezon rozpoczął się wcześnie, od maja do lipca utworzyło się dziewięć nazwanych burz, a według NOAA do września National Hurricane Center (NHC) wykorzystało swoją listę 21 nazw huraganów na Atlantyku i zaczęło nazywać burze według greckich liter .

Przed rokiem 2020 najbardziej aktywnym sezonem huraganów na Atlantyku był 2005 rok, w którym wystąpiło 28 nazwanych burz. W tym roku po raz pierwszy NHC wykorzystała swoją listę nazw i musiała uciekać się do greckich liter.

Pierwsza z 21 nazw huraganów na tegorocznej liście NHC to „Ana”, a następnie „Bill”, „Claudette”, „Danny” i „Elsa”. Jednak okaże się, czy będzie tyle huraganów, że NHC wyjdzie poza ostatni na liście huragan nazwany: „Wanda”.

Źródło: Mindy Weisberger

‘Average’ Atlantic hurricane season to reflect more storms

Seasonal Hurricane Forecasting

Near- or below-normal 2021 hurricane season predicted for the Central Pacific

North Atlantic tropical storm seasonal forecast 2021

Record-breaking Atlantic hurricane season draws to an end

Tropical Cyclone Names

Zdjęcie: NOAA

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x