Niesporczaki mogą przetrwać wystrzelenie z szybkobieżnego działka

Niesporczaki, te urocze, pulchne niedźwiedzie wodne [ang. water bears – nazwa pochodzi od sposobu ich chodzenia, przypominającego chód niedźwiedzia], są niezwykle odporne – mogą nawet przetrwać apokalipsę, która unicestwi ludzkość.

Ale czy te wytrzymałe niesporczaki mogą przetrwać wystrzelenie z pistoletu? Nowe badania wykazały, że tak, te wytrzymałe stworzenia mogą przeżyć, ale mają też swój punkt krytyczny.

Nowe badanie zostało zainspirowane niepewnością co do losu niesporczaków, które znajdowały się na pokładzie izraelskiej sondy Beresheet, gdy wylądowała ona awaryjnie na Księżycu w 2019 roku, według magazynu Science. Czy niesporczaki, zwane także „niedźwiedziami wodnymi”, przetrwały i skaziły pozbawionego życia towarzysza Ziemi?

W końcu te małe stworzenia, o długości około 1 milimetra lub mniejszej, słyną ze swojej niezniszczalnej natury. Te wytrzymałe bestie mogą wytrzymać ciśnienie nawet sześciokrotnie większe niż ciśnienie w najgłębszej części oceanu, ekstremalne ilości promieniowania, a nawet próżnię w kosmosie, donosi Live Science.

W nowym badaniu grupa naukowców z University of Kent w Wielkiej Brytanii postanowiła sprawdzić, czy niesporczaki mogą również przetrwać uderzenia z dużą prędkością. Aby to zrobić, nakarmili niesporczaki, a następnie „położyli je do łóżka” – czyli zamrozili stworzenia w tryb hibernacji zwany „tun state”, w którym ich metabolizm spadł do 0,1% normalnego tempa, donosi magazyn Science. Następnie naukowcy wystrzelili stworzenia z różnymi prędkościami z „dwustopniowego działka gazowego”, który strzela do obiektów z większą prędkością niż typowa broń.

Odkryli, że niesporczaki mogą przetrwać uderzenia z prędkością prawie 3000 stóp na sekundę (900 metrów na sekundę), co spowodowałoby około 1,14 gigapaskali ciśnienia przy zderzeniu. Jednakże tardigrady ginęły przy wyższych ciśnieniach i prędkościach uderzenia.

Oznacza to, że niesporczaki na pokładzie sondy Beresheet, która podczas rozbicia doświadczyłyby ciśnienia szokowego powyżej tego poziomu, nie przetrwałyby.

Nawet niesporczaki, które przetrwały zderzenia z małą i średnią prędkością, potrzebowały więcej czasu niż próbki kontrolne (które właśnie zamrożono i wskrzeszono ze „tun state”), „co sugeruje, że należy przezwyciężyć pewien stopień wewnętrznych uszkodzeń”. Nie jest jasne, czy niesporczaki, które przeżyły, mogą później rozmnażać się, a autorzy zauważyli również, że badanie, czy jaja niesporczaków mogą przetrwać wystrzelenie z broni, aby później się rozwinąć, również byłoby „owocnym obszarem badań”.

Badanie ma wpływ na teorię znaną jako panspermia, która utrzymuje, że życie mogło podróżować między światami na meteorytach po tym, jak zostało wyrzucone z asteroid, które rozbiły się o planety lub księżyce. To badanie pokazuje, że panspermia jest trudna, ale nie niemożliwa, powiedzieli autorzy w Science.

Około 40% skał i odłamków, które odbijają się od asteroid uderzających w naszą planetę, uderzyłoby w Księżyc z prędkością wystarczająco niską, aby niesporczaki przetrwały – stwierdzili naukowcy. Podobny odsetek może przetrwać podróż z Marsa na jego księżyc Fobos. Oczywiście odkrycia te dotyczą tylko niesporczaków; Według Science inne formy życia, takie jak mikroby, mogą przetrwać przy wyższych prędkościach uderzenia.

Autorzy twierdzą, że badania mogą mieć również implikacje dla wykrywania życia na innych planetach. Statek kosmiczny, który przelatuje w pobliżu lodowych pióropuszy pary wodnej światów, takich jak księżyc Jowisza, Europa i księżyc Saturna Enceladus, może zbierać potencjalne formy życia – z taką samą odpornością jak niesporczaki – z wyrzucanych pióropuszy, nie zabijając ich.

Źródło: Yasemin Saplakoglu

Hardy water bears survive bullet impacts—up to a point

Tardigrade Survival Limits in High-Speed Impacts—Implications for Panspermia and Collection of Samples from Plumes Emitted by Ice Worlds

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x