Książę Bretanii ukrył wizerunek zmarłej żony w XV-wiecznym modlitewniku

Ukryty obraz w bogato ilustrowanym modlitewniku z XV wieku ujawnia, że ​​ówczesny książę Bretanii zamalował wizerunek swojej zmarłej żony, swoją ówczesną żoną, jak odkryli badacze. Historia średniowiecznej „zamiany żon” jest nieco tragiczna.

Ta szczególna książka „Godzinki” [ang. Book of hours], jak nazywano takie chrześcijańskie dewocjonalia, została zamówiona w 1431 r. przez Yolande z Aragonii (1381–1442), księżną Anjou we Francji. Dała go swojej córce Yolande z Anjou (1412-1440), kiedy córka poślubiła księcia Bretanii Franciszka I w 1431 roku. Para miała syna, który zmarł w dzieciństwie, a sama Yolanda zmarła w 1440 roku.

Na jednej stronie książki znajduje się ciemniejszy obszar, a naukowcy z Fitzwilliam Museum w Cambridge w Wielkiej Brytanii, do którego należy rękopis, wykorzystali obrazowanie w bliskiej podczerwieni (NIR) do zobrazowania ciemnej plamki. To zdjęcie ujawniło, że książka zawierała kiedyś obraz przedstawiający Yolandę z Anjou klęczącą w modlitwie przed Dziewicą Maryją. Jednak obraz ten został zamalowany i zastąpiony obrazem przedstawiającym drugą żonę księcia, Isabellę Stewart ze Szkocji (1427-1494), która również klęczy w modlitwie przed Maryją Panną. Obok Isabelli Stewart znajduje się wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kobiety zabitej w IV wieku.

Isabella Stewart ze Szkocji klęka i modli się przed Najświętszą Maryją Panną, gdy Święta Katarzyna stoi obok niej. Ta strona jest częścią „Godzinek”, modlitewnika popularnego w średniowieczu.(Zdjęcie: Muzeum Fitzwilliam)

„Po śmierci swojej pierwszej żony Francis mógł przejąć kontrolę nad modlitewnikiem i kazał dostosować go do potrzeb Isabelli” – powiedziała Suzanne Reynolds, kurator rękopisów i drukowanych książek w Muzeum Fitzwilliam na Uniwersytecie w Cambridge. „Możliwe, że Isabella miała jakiś wkład. Na przykład włączenie św. Katarzyny, której wcześniej tam nie było, wskazuje, że Isabella mogła mieć szczególne oddanie do tej świętej” – powiedziała Reynolds w wywiadzie dla Live Science. Herb Izabeli został również namalowany na wielu stronach książki.

Takie „Godzinki” były popularne w średniowieczu, ale to jedyny znany Reynolds przykład, w którym na zmarłej żonie namalowano wizerunek nowej żony. Reynolds powiedziała, że niewiele wiemy o stosunkach między księciem a Yolande z Anjou.

„Nie mamy żadnych informacji na ten temat. Yolanda zmarła młodo” – powiedziała Reynolds, która zauważyła, że nie byli rozwiedzeni. „Mimo, że jest to „z drugiej ręki ”, jest to nadal spektakularny prezent, jedna z najbardziej bogato zdobionych ksiąg średniowiecza” – powiedziała Reynolds. „Zmiany mają na celu spersonalizowanie i dostosowanie książki dla Isabelli, a także uznanie ważnej rodziny królewskiej Szkocji, której była częścią, poprzez dodanie jej herbu na oryginalnym obramowaniu”.

Książka jest obecnie prezentowana w ramach wystawy „ The Human Touch ” w Muzeum Fitzwilliam , która potrwa od 18 maja do 1 sierpnia 2021 r. Reynolds jest współkuratorem wystawy.

Źródło: Owen Jarus | Live Science

Zdjęcie: Fitzwilliam Museum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x