Jane Goodall mówi że pandemia spowodowała „brak szacunku dla świata przyrody”

Według doniesień prasowych legendarna prymatolog Jane Goodall twierdzi, że pandemia COVID-19 uwydatniła potrzebę stworzenia przez ludzi nowych, bardziej zrównoważonych relacji z naturą.

„Zasadniczo sprowadziliśmy tę [pandemię] na siebie poprzez brak szacunku dla świata przyrody, zmuszając zwierzęta do zbliżenia się do ludzi, ułatwiając patogenowi przeskakiwanie ze zwierzęcia na człowieka” – powiedział Goodall w wywiadzie dla AFP. „Miejmy nadzieję, że ta pandemia obudziła ludzi. Musimy nawiązać nowe relacje ze światem przyrody”.

Chociaż dokładne pochodzenie nowego koronawirusa, który powoduje COVID-19, nie zostało jeszcze ustalone, naukowcy wiedzą, że wirus pochodził od zwierzęcia, zanim trafił do populacji ludzkiej.

Goodall udzieliła wywiadu w czwartek (20 maja) po zdobyciu nagrody Templetona, nagrody w wysokości 1,5 miliona dolarów, która honoruje ludzi, którzy „wykorzystują moc nauk do zgłębiania najgłębszych kwestii wszechświata oraz miejsca i celu ludzkości w nim”. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody byli Dalajlama i Matka Teresa.

Goodall powiedziała The Guardian, że chce zwrócić uwagę na kilka głównych problemów, przed którymi stoi dzisiejszy świat, w tym niezrównoważony styl życia w krajach rozwiniętych i szkodliwe praktyki rolnicze.

„Mamy szalone przekonanie, że możemy mieć nieograniczony rozwój gospodarczy na planecie z ograniczonymi zasobami naturalnymi i rosnącą populacją ludzi i zwierząt” – powiedział Goodall w wywiadzie dla The Guardian. „Musimy wypracować jakąś zrównoważoną populację, zwłaszcza zwierząt gospodarskich. Rolnictwo komercyjne niszczy ogromne obszary siedlisk, aby uprawiać ziarno, aby wykarmić wszystkie te miliardy zwierząt – a przy tym wykorzystuje się wiele paliw kopalnych”.

Goodall dodatkowo powiedział AFP: „Musimy w jakiś sposób stworzyć bardziej zrównoważoną, bardziej ekologiczną gospodarkę. Musimy mieć nowy sposób myślenia, aby przetrwać” w świetle kryzysów spowodowanych zmianami klimatu i utratą zasobów naturalnych.

Goodall jest najbardziej znana ze swojej pracy z dzikimi szympansami, która zmieniła sposób, w jaki postrzegamy te zwierzęta i ich relacje z ludźmi.

Swoje badania nad szympansami rozpoczęła w 1960 roku w lesie Gombe w Tanzanii. Dokonała kilku rewolucyjnych odkryć podczas obserwacji zwierząt, w tym tego, że szympansy robią i używają narzędzi – cecha, która wcześniej była uważana za wyjątkowo ludzką.

W 1977 roku Goodall założył Jane Goodall Institute, organizację zajmującą się ochroną przyrody, która wspiera ochronę szympansów i promuje zrównoważony styl życia.

Źródło: Rachael Rettner

World needs ‘new mindset for our survival’, says Goodall

DR. JANE GOODALL RECEIVES PRESTIGIOUS 2021 TEMPLETON PRIZE

Naturalist Jane Goodall wins 2021 Templeton prize for life’s work

Zdjęcie: SUMY SADURNI/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x