Biliony cykad Brood X właśnie wychodzi spod ziemi

Coś niesamowitego dzieje się teraz, coś co ma miejsce tylko raz na 17 lat: nimfy cykady Brood X wychodzą z ziemi, aby wspiąć się na najbliższe drzewa, gdzie zamienią się biliardy czerwonookich, czarnych, dorosłych cykad.

Jeśli mieszkasz we wschodnich Stanach Zjednoczonych, masz szczęście. Brood X („X” oznacza liczbę 10, ponieważ lęg ten jest jedną z 12 populacji cykad, które pojawiają się w 17-letnich cyklach) jest również jednym z najbardziej rozpowszechnionych geograficznie lęgów. Cykady zaczęły się pojawiać w połowie maja i będą wychodzić z ziemie do połowy czerwca na obszarze dystryktu Kolumbii i 15 stanów: Delaware, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Maryland, Michigan, Karolina Północna, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pennsylvania, Tennessee, Virginia i West Virginia – według strony internetowej Cicada Mania.

Cincinnati Enquirer donosi, że cykady z Brood X, które są również znane jako Great Eastern Brood, mogą pojawiać się w zagęszczeniach do 1,5 miliona cykad na akr, co oznacza, że ​​całkowita liczba owadów w tym lęgu może wynosić kilku bilionów.

Pojawienie się cykady miało miejsce nieco później niż zwykle z powodu niezwykle chłodnej wiosennej pogody, powiedziała Chris Simon, badaczka cykad i profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Connecticut w Storrs.

Pierwsze oznaki cykad Brood X to dziury w ziemi w pobliżu drzew liściastych (tych, które zrzucają liście co roku), gdzie długo zakopane nimfy przygotowują się do “wynurzenia”. Czekają, aż temperatura gleby osiągnie 64 stopnie Fahrenheita (18 stopni Celsjusza) na głębokość około 20 centymetrów pod powierzchnią, według Cicada Mania.

Podczas metamorfozy „zasadniczo kokon pęka w połowie, a dorosły wypełza na zewnątrz” – powiedział George Hamilton, kierownik wydziału entomologii i dyrektor studiów podyplomowych z entomologii na Uniwersytecie Rutgers w New Brunswick w stanie New Jersey. Dorosłe cykady są blade i miękkie, gdy wyłaniają się z kokonu, ale po kilku godzinach ich skrzydła rozwijają się, ich ciała twardnieją i stają się czarne, “a kiedy to się stanie, mogą lecieć do drzew i zrobić swoje” – powiedział Hamilton.

Ogromna populacja

Chociaż cykady Brood X pojawią się w hrabstwach w kilkunastu stanach, najliczniej – niemal na całym obszarze – pojawią się w stanie Indiana i Maryland, powiedział Gene Kritsky, specjalista ds. cykad i dziekan w School of Behavioural and Natural Sciences w Mount St. Joseph University w Cincinnati w stanie Ohio.

„Populacje prawdopodobnie będą najgęstsze w rejonie DC-Baltimore” – powiedziała Simon.

W zachodnim Ohio zobaczysz również gęste roje Brood X, podobnie jak południowo-wschodnia Pensylwania, zachodnia Karolina Północna i wschodnie Tennessee. W niektórych częściach New Jersey, Delaware i Kentucky można również spodziewać się wielu cykad, powiedział Kritsky w wywiadzie dla Cincinnati Enquirer.

Biolodzy przewidują, gdzie w tym roku pojawią się największe populacje Brood X na podstawie map pokazujących, gdzie było najwięcej owadów, kiedy pojawiły się ostatnio 17 lat temu – pod warunkiem, że drzewa, na których wykluły się i karmione były nimfy, nadal stoją, powiedział Hamilton.

Od 17 lat okresowe cykady, takie jak Brood X, żyją pod ziemią jako nimfy, wysysając składniki odżywcze z korzeni drzew. Hamilton powiedział, że jeśli gleba pozostanie nienaruszona, a drzewa nie zostaną wycięte, potomstwo może się rozwijać.

Ludzie mieszkający w hrabstwach, w których mają pojawić się cykady Brood X, powinni szukać „najstarszych obszarów leśnych, największych i najstarszych drzew” – powiedziała Elizabeth Barnes, nauczyciel entomologii z Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana. „Parki stanowe są zazwyczaj świetnymi miejscami do oglądania cykad”.

„Jak naprawdę głośna kosiarka”

Cykady nie pojawiają się wszystkie naraz, więc wylęganie się Brood X zwykle trwa kilka tygodni, a następnie dorosłe osobniki pozostają w pobliżu przez kolejny tydzień lub dwa, aby kopulować i składać jaja. W miejscach, w których cykady pojawiają się w dużych ilościach, hałas ich “rozmów godowych” może być dość przytłaczający – „jak bardzo głośna kosiarka tuż obok ciebie” – powiedziała Barnes.

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie śpiewają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Najczęściej śpiewają między 10 a 17” – wyjaśniła.

Poza przytłaczająco głośnymi godami cykady nie są szkodliwe dla ludzi; nie żądlą ani nie wytwarzają toksyn i nie mają narządów gębowych do żucia, więc nie mogą gryźć. Jednak żeńskie cykady okresowe mogą uszkadzać wierzchołki młodych gałęzi na drzewach, kiedy składają jaja przez organ zwany pokładełko (ovipositor, terebra), powiedziała Barnes.

„Ich pokładełka są jak wielka igła do szycia; kiedy wbijają pokładełko w małą gałązkę, rozłupują korę” – powiedziała Barnes. Jeśli wystarczająca liczba cykad złoży jaja na jednej gałęzi, może to prowadzić do złamania. Cykady nie zaszkodzą starszym, większym drzewom, ale mogą zaszkodzić młodym drzewom, powiedziała Barnes. Drzewa owocowe również mogą być zagrożone, ponieważ na końcach gałęzi wytwarzają się kwiaty, a następnie owoce – dodał Hamilton. Właściciele domów na obszarach gdzie pojawiają się cykady, powinni tej wiosny wstrzymać się z sadzeniem nowych drzew i powinni przykryć młode drzewa płótnem do końca sezonu cykad, powiedział Hamilton.

Jeśli szukasz pobliskich populacji Brood X, najbardziej aktualną mapę Brood X znajdziesz na stronie Uniwersytetu Connecticut. A kiedy zobaczysz cykady Brood X, aplikacje na smartfony, takie jak Cicada Safari i iNaturalist , umożliwią Ci zgłoszenie miejsca obserwacji, dzięki czemu entomolodzy będą mogli stworzyć jeszcze bardziej szczegółowe mapy populacji Brood X.

Źródło: Mindy Weisberger

Periodical cicada Brood X (10) will emerge in 15 states in 2021

Brood X cicadas map: Where you will find them in 2021

Brood X

Cicada Safari

Zdjęcie: Al Loo/500px/Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x