Zaginiony list Alberta Einsteina do brytyjskiego inżyniera sugeruje „nieznaną fizykę” w zachowaniu zwierząt

W nowo odkrytym liście napisanym przez Alberta Einsteina znany fizyk zasugerował, że może istnieć związek między wędrówkami ptaków a „nieznanymi” procesami fizycznymi – wiele dziesięcioleci, zanim naukowcy zdali sobie sprawę, że ptaki mogą wykorzystywać fizykę kwantową do nawigowania na duże odległości.

List napisany na maszynie przez Einsteina, pracującego wówczas w Institute for Advanced Studies w Princeton w New Jersey, został zaadresowany do byłego inżyniera radarowego brytyjskiej Royal Navy, który mieszkał w Bournemouth w Anglii; jego treść ukazuje zarówno niezwykłe spostrzeganie Einsteina, jak i jego chęć zaangażowania opinii publicznej w swoje prace – powiedział Adrian Dyer, naukowiec zajmujący się wizją(widzeniem) z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne w Australii.

„Było jasne, że Einstein otrzymał dużą liczbę listów od ogółu społeczeństwa i że bardzo często odpisywał na te listy” – powiedział Dyer. „To jeden z elitarnych badaczy XX wieku, który bardzo interesował się otwartymi badaniami [ang. open research] –  uznawał, że trzeba dzielić się swoją wiedzą i rozmawiać z ludźmi”.

Dyer i jego koledzy szczegółowo opisali swoje badania dotyczące wcześniej nieznanego listu w badaniu opublikowanym 10 maja w Journal of Comparative Physiology A.

Naukowcy po raz pierwszy dowiedzieli się o istnieniu listu po opublikowaniu badań w 2019 roku w czasopiśmie Science Advances, badania sugerowały, że pszczoły są zdolne do używania podstawowej matematyki, w tym dodawania i odejmowania.

Emerytka Judith Davys, usłyszała w radiu historię o tych badaniach i znalazła artykuł na ten temat w Internecie. Następnie skontaktowała się z badaczami, aby powiedzieć, że Einstein napisał do jej męża w 1949 roku list który poruszał podobną idee, powiedział Dyer.

List Einsteina

Dyer i jego koledzy byli zdumieni, gdy dowiedzieli się o liście 72-letniego Einsteina i poprosili Judith o pokazanie go im. Badacze z Archiwum Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie uwierzytelnił list.

Napisany na maszynie list od Einsteina do zmarłego już męża Judith Davys, Glyna Davys, jest stosunkowo krótki – zawiera tylko kilka zdań – ale pokazuje myślenie Einsteina o tym, jak niektóre typy zachowań zwierząt mogą być spowodowane nieznanymi procesami fizycznymi.

Zdjęcie: J Comp Physiol A (2021). Https://doi.org/10.1007/s00359-021-01490-6 /CC w wersji 4.0

Dyer powiedział, że list Davysa do Einsteina – prawdopodobnie zaginął – poruszał kwestie echolokacji u nietoperzy i postrzegania spolaryzowanego światła przez pszczoły. Pomysły Glyna Davysa mogły zostać zainspirowane ówczesnymi artykułami naukowymi na temat badań percepcji pszczół przez naukowca Karla von Fritscha, który był osobiście znany Einsteinowi, powiedział Dyer.

Davys pracował nad wczesnymi systemami radarowymi w Królewskiej Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej i wydaje się, że wyraził pogląd, że niektóre zwierzęta mogą używać podobnych metod do nawigacji.

„Zakładamy, że Glyn Davys był całkiem sprytnym inżynierem i że napisał do Einsteina w tym kontekście, pytając o zmysły zwierząt i nawigację” – powiedział Dyer. „Ten list zaginął, więc musieliśmy przeprowadzić inżynierię wsteczną na podstawie dowodów”.

Słynny naukowiec

Wiele prac Einsteina stanowi podstawę podstawowych technologii XXI wieku, w tym jego teorii ogólnej teorii względności, która umożliwia poprawki w systemie GPS używanym w smartfonach, a także zarządzanie wielkoskalową strukturą wszechświata.

Był także wczesnym zwolennikiem koncepcji fizyki kwantowej, ale “czuł się nieswojo z jej konsekwencjami”. „Bóg nie rzuca kośćmi”, napisał kiedyś w 1926 roku, aby wyrazić swoje niezadowolenie z idei losowości mechaniki kwantowej.

Einstein, który był Żydem, opuścił Niemcy w 1933 roku po powstaniu tam partii nazistowskiej; przez pewien czas pracował w biurze na wydziale matematyki Uniwersytetu Princeton, a w 1939 przeniósł się do Insitute of Advanced Studies.

Jego list do Davysa sugeruje możliwość, że badania zdolności nawigacyjnych niektórych ptaków podczas długodystansowych wędrówek mogą „pewnego dnia doprowadzić do zrozumienia jakiegoś procesu fizycznego, który nie jest znany”.

Dyer zauważa, że ​​naukowcy dopiero niedawno zasugerowali – na przykład w 2005 roku w czasopiśmie Genome Biology – że zmysł magnetyczny u ptaków, który wydaje się umożliwiać im nawigację podczas migracji, może opierać się na procesach kwantowo-fizycznych w białkach zwanych kryptochromami [ang. cryptochromes]  – wiele dziesięcioleci po liście do Davysa.

Chociaż Einstein nie mógł wtedy wiedzieć, że migracje ptaków mogą wykorzystywać kwantowo-fizyczne procesy, jego list do Davysa pokazuje ślady wyjątkowego postrzegania idei, z których był znany, powiedział Dyer.

Źródło: Tom Metcalfe

Numerical cognition in honeybees enables addition and subtraction

Can bees do maths? Yes – new research shows they can add and subtract

The cryptochromes

Einstein, von Frisch and the honeybee: a historical letter comes to light

Zdjęcie: Oxford Science Archive/Print Collector/Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x