Ta iluzja optyczna nakłania Cię do zobaczenia różnych kolorów. Jak to działa?

Te lewitujące kule mogą na pierwszy rzut oka wydawać się czerwone, fioletowe lub zielone, ale w rzeczywistości wszystkie 12 kul ma ten sam mdły odcień beżu.

Zmniejszenie obrazu wyolbrzymia tę iluzję, podczas gdy powiększanie minimalizuje efekt, według Davida Novicka, twórcy obrazu i profesora edukacji inżynierskiej i przywództwa na University of Texas w El Paso. Ale dlaczego nie widzimy prawdziwego koloru beżowych kul?

Ta wypaczona percepcja wynika ze zjawiska znanego jako iluzja Munker-White, powiedział Novick.

W istocie iluzja działa, ponieważ „nasza ostrość kształtu jest lepsza niż ostrość koloru, co oznacza, że ​​postrzegamy kształty z większą szczegółowością, a kolory z mniejszą ilością szczegółów” – powiedział Novick.

Tak więc, chociaż zarysy kształtów wydają się identyczne, „koloru przenika lub asymiluje się z sąsiednimi przestrzeniami” – powiedział Novick. Konkretnie, kolor kul jest „przyciągany” bliżej koloru przecinających je pasków na pierwszym planie. Na tym konkretnym obrazie, zwanym „Confetti Spheres 5”, szereg zielonych, czerwonych i niebieskich pasków przecina kule i wypacza nasze postrzeganie ich rzeczywistego koloru.

Złudzenie opiera się na odcieniu pasków z pierwszego planu, a nie na kolorach tła za kulami. Jeśli więc usuniesz paski, iluzja znika, pozostawiając tylko identyczne beżowe kulki.

Iluzja działa bardzo podobnie, gdy konwertujesz wszystkie kolory do skali szarości. W rzeczywistości „iluzja bieli” odnosi się do postrzeganych zmian kształtu – od białego do czarnego – spowodowanych nakładanymi kształtami, zgodnie z raportem z 2010 roku opublikowanym w czasopiśmie Colour: Design & Creativity. Na przykład, gdy umieścisz białe paski na szarym prostokącie, szary wydaje się jaśniejszy lub bliższy bieli; ale kiedy narysujesz czarne paski na tym samym prostokącie, wydaje się on ciemniejszy lub bliższe czerni.

Psycholog Michael White stał się znany z opisania tego efektu w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1970 roku inny psycholog Hans Munker wykazał podobny efekt za pomocą kolorowych kształtów i pasków, w których paski z pierwszego planu wypaczają postrzeganą barwę kształtów z tła, zgodnie z raportem z 2010 roku.

Naukowcy mają konkurencyjne teorie na temat tego, co dzieje się w mózgu i co powoduje tę zmianę w percepcji. Niektórzy uważają, że iluzja pojawia się podczas przetwarzania wizualnego, kiedy światło po raz pierwszy uderza w siatkówkę , podczas gdy inni uważają, że efekt pojawia się później, gdy mózg przetwarza dane. Może to być połączenie obu, zauważa raport z 2010 roku.

– Niezależnie od dokładnej przyczyny iluzji, fajnie jest się nią bawić – powiedział Novick. Zmieniając zarówno jasność, jak i kolor pasków pierwszego planu, można „wzmocnić” widoczną zmianę koloru, powodując, że kolor kształtów z tła będą wyglądać na inny niż w rzeczywistości.

To powiedziawszy, „znacznie łatwiej jest uzyskać różnice w widocznych kolorach dla niektórych odcieni niż dla innych” – zauważa Novick. Na przykład, jeśli kształt z tła i paski pierwszego planu są uzupełniającymi się kolorami (przeciwieństwami na kole kolorów), jak czerwony i zielony, ich kolory w rzeczywistości znikną, więc kule będą wyglądać na białe lub szare, powiedział.

Obecnie Novick bada, które kombinacje kolorów powodują największą widoczną zmianę koloru kształtu z tła, aby zmaksymalizować efekty iluzji. Ponadto on i jego współpracownik Akiyoshi Kitaoka, profesor psychologii na Uniwersytecie Ritsumeikan w Kioto w Japonii, porównują wpływ iluzji Munker-White na trójwymiarowe kształty, jak w „Confetti Spheres 5”, w porównaniu do płaskich kształtów 2D.

Ten obraz, zwany „Confetti 1”, pokazuje, jak iluzja Munker-White działa na kształtach 2D. (Zdjęcie: David Novick)

„Złudzenie wydaje się bardziej dostrzegalne lub bardziej żywe w przypadku kształtów 3d niż płaskich dysków. I nie wiemy dlaczego” – powiedział Novick. „W tym momencie nie sądzę, by ktokolwiek to robił”.

Novick został pierwotnie zainspirowany do tworzenia iluzji po zapoznaniu się z pracami Kitaoki. Witryna Kitaoka z żywymi wzorami, które wydają się wirować i falować, gdy się na nie patrzysz; tekst u góry strony ostrzega: „Jeśli poczujesz zawroty głowy, lepiej natychmiast opuść tę stronę”.

Po przestudiowaniu tych zdumiewających iluzji Novick zainteresował się włączeniem ich do własnego programu badawczego dotyczącego interakcji człowiek-komputer. Latem 2017 roku zaczął samodzielnie tworzyć nowe wersje iluzji i dla zabawy zamieścił je na swoim koncie na Twitterze. Jeden z tych postów – dwuwymiarowa wersja iluzji confetti – stał się „nieoczekiwanie viralem” 18 lipca 2018 roku.

„Dowiedziałem się o tym, kiedy moja żona powiedziała mi: „Jesteś w gazecie w Anglii ”- powiedział Novick. Do dziś Novick co tydzień publikuje na Twitterze około dwie nowe iluzje, a jego starsze posty są okresowo odkrywane na nowo i rozprzestrzeniają się viralowo.

 

 

 

Ten obraz, zwany „Confetti Spheres 5”, demonstruje iluzję Munker-White.

Źródło: Nicoletta Lanese

The Early History of White’s Illusion

World Reacts to UTEP Professor’s Optical Illusions

Zdjęcie: David Novick

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x