Szkielet z czasów rzymskich znaleziony w pobliżu Wezuwiusza może pochodzić ze słynnej misji ratunkowej

Szkielet żołnierza znalezionego na plaży w Herkulanum, starożytnym mieście, które zostało pogrzebane podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e, może być szkieletem członka grupy ratunkowej wysłanej przez rzymskiego przyrodnika i oficera wojskowego Pliniusza Starszego, aby pomóc ewakuować ludzi – zasugerował pewien badacz na podstawie niedawnej analizy.

Jednak uczeni, którzy nie byli związani z badaniami, mieli mieszane reakcje, niektórzy popierali ten pomysł, a inni byli bardzo sceptyczni.

Kiedy Wezuwiusz wybuchł w 79 r.n.e., pogrzebał Pompeje, Herkulanum i inne pobliskie osady, zabijając tysiące ludzi. Wśród zabitych był Pliniusz Starszy (23-79 n.e.), który prowadził morską misję ratunkową, której celem było uratowanie ludzi przed zagładą.

Bratanek Pliniusza, Pliniusz Młodszy (61–113 r.), Napisał list do rzymskiego historyka Tacyta (56–120 r.), w którym opisywał misję ratunkową. Kopie tego listu przetrwały do ​​dnia dzisiejszego i jest często wykorzystywana przez historyków badających erupcję.

W 79 roku wybuchł Wezuwiusz, potrzebując starożytne miasto Herkulanum (pokazane powyżej), Pompeje i inne pobliskie osady. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Parco Archeologico di Ercolano)

Archeolodzy odkryli szkielet żołnierza, twarzą w dół, na plaży w Herkulanum w 1982 roku – powiedział Francesco Sirano, archeolog z Parku Archeologicznego Ercolano we Włoszech, który kieruje zespołem badawczym w Herkulanum. Niedawno Sirano i jego zespół wykorzystali spektroskopię fluorescencji rentgenowskiej (X-ray fluorescence spectroscopy  / XRF), technikę umożliwiającą określenie składu chemicznego obiektu, do zbadania pozostałości zbroi żołnierza.

Testy wykazały, że część zbroi żołnierza została ozdobiona metalami szlachetnymi, takimi jak srebro i złoto. To odkrycie sugeruje, że miał wysoką rangę, co jest niezwykłe, ponieważ zapisy historyczne nie wskazują, że Herkulanum miało duże siły zbrojne, powiedział Sirano.

Ostatnie badania pokazują, że zbroja żołnierza była ozdobiona złotem i srebrem, co sugeruje, że mógł być wysokim rangą oficerem. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Parco Archeologico di Ercolano)

Sirano również ponownie zbadał artefakty znalezione pierwotnie u żołnierza i odkrył, że ma przy sobie torbę z narzędziami stolarskimi, które były często używane na rzymskich statkach. Mężczyzna został również znaleziony z 12 denarami, czyli srebrnymi monetami i dwiema złotymi monetami – kwotą, która równałaby się miesięcznej pensji członka Gwardii Pretoriańskiej, jednostki specjalnej, której zadaniem była ochrona Rzymu i cesarza, powiedział Sirano. Fakt, że posiadał wyszukaną zbroję i sumę pieniędzy równą miesięcznemu wynagrodzeniu Gwardii Pretoriańskiej, sugeruje, że żołnierz mógł być członkiem jednostki, ale badacze nie mogą być tego pewni.

Szkielet znajdował się w pobliżu pozostałości łodzi, która mogła być używana przez rzymskie wojsko. Ponadto szkielet i inne znalezione w pobliżu były ułożone w taki sposób, że ludzie zdawali się umrzeć, kierując się w stronę miasta – zamiast uciekać. Biorąc pod uwagę te ustalenia, Sirano uważa, że ​​mężczyzna był prawdopodobnie członkiem sił ratunkowych, prawdopodobnie starszym oficerem.

Uczeni reagują

Live Science rozmawiało z 10 uczonymi, którzy nie byli związani z badaniami Sirano, aby poznać ich wnioski. Kilku naukowców zwróciło uwagę na problem logistyczny. Zgodnie z listem napisanym przez Pliniusza Młodszego, siły morskie dowodzone przez Pliniusza Starszego zostały zmuszone do “wylądowania” w Stabiae, mieście położonym około 22 kilometry od Herkulanum.

To 4- do 5-godzinny spacerem – „w pełnej zbroi i w gęsto ciemnych warunkach, które opisuje Pliniusz [Młodszy]” – powiedział Roy Gibson, profesor klasyków i historii starożytnej na Uniwersytecie Durham w Anglii, który obszernie pisał o Pliniuszu Młodszym. Jeśli chodzi o to, czy szkielet znaleziony w Herkulanum należał do członka oddziału ratunkowego Pliniusza Starszego, jest to „możliwe, ale mało prawdopodobne” – powiedział Gibson.

W rzeczywistości pył wulkaniczny mógł przykryć Herkulanum, zanim siły ratownicze Pliniusza Starszego zdołały wylądować w Stabiae, powiedział Pedar Foss, profesor studiów klasycznych na Uniwersytecie DePauw w Indianie, który pisze książkę o słynnej erupcji Wezuwiusza. Treść listu Pliniusza Młodszego, powiedział Foss, sugeruje, że Herkulanum zostało przykryte, zanim przybył Pliniusz Starszy. „Żołnierz nie przybyłby na czas, aby znaleźć się na plaży, chyba że Starszy Pliniusz wysłałby wcześniej oddział w tamtym kierunku” – powiedział Foss.

Jednak niektórzy uczeni zgodzili się z interpretacją Sirano dotyczącą szczątków szkieletu, mówiąc, że żołnierz mógł być częścią siły ratunkowej Pliniusza Starszego. Andrew Wallace-Hadrill, profesor klasyków na Uniwersytecie w Cambridge, który prowadził szeroko zakrojone badania i konserwację w Herkulanum, powiedział, że istnieje „bardzo duża” szansa, że ​​żołnierz pochodzi z floty ratowniczej Pliniusza Starszego. Żołnierz „nie pochodził ze zwykłego oddziału i był prawdopodobnie członkiem Gwardii Pretoriańskiej” – powiedział Wallace-Hadrill. Flota Pliniusza Starszego była największą grupą statków na Morzu Śródziemnym, „jest więc duża szansa, że ​​jest to jeden z jego oddziałów wysłanych na pomoc” – powiedział Wallace-Hadrill.

Niektórzy uczeni twierdzą, że możemy nigdy nie mieć pewności, czy ten żołnierz był członkiem tej floty ratowniczej.

Archeolodzy znaleźli broń, zbroje oraz złote i srebrne monety w pobliżu szczątków żołnierza. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Parco Archeologico di Ercolano)

„Teoretycznie jest możliwe, że komuś z jego floty udało się dotrzeć do Herkulanum. Ale tego nie można być pewnym” – powiedziała Daisy Dunn, autorka, która pisała obszernie o erupcji i który ma doktorat z klasyki i historii sztuki na University College London. „Choć potencjalna identyfikacja jest ekscytująca, jednoznaczne stwierdzenie, że konkretny szkielet należał do jednego z ludzi Pliniusza, byłoby bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe” – powiedziała Dunn.

Zespół będzie prowadził w tym roku nowe wykopaliska na plaży. Szkielety i artefakty są w magazynie.

Źródło: Owen Jarus / livescience.com

Zdjęcie: Photo courtesy Parco Archeologico di Ercolano

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x