Słynny „Łuk Darwina” na Galapagos się zawalił

Według doniesień prasowych szczyt łuku Darwina, słynnego kamiennego łuku na północnych wyspach Galapagos, zawalił się.

Łuk, znajdujący się mniej niż 1 kilometr od stromego i skalistego wybrzeża wyspy Darwin, zawalił się „w wyniku naturalnej erozji”, jak napisało po hiszpańsku na Twitterze ekwadorskie Ministerstwo Środowiska i Wody.

Naturalny łuk został nazwany na cześć angielskiego biologa Karola Darwina, który badał ewolucję na Galapagos podczas swojej podróży na pokładzie HMS Beagle we wczesnych latach trzydziestych XIX wieku. Teraz, gdy wierzchołek łuku zniknął, jedna z agencji turystycznych, Aggressor Adventures, nazywa dwa kamienne monolity, które pozostały, „filarami ewolucji”, donosi CNN .

Wyspa Darwin to wulkaniczna wyspa, która znajduje się na skalistej platformie około 10 metrów pod wodą, według badań z 2014 roku opublikowanych w czasopiśmie PLOS One. Platforma ta rozciąga się na południowy wschód, gdzie kiedyś stał Łuk Darwina [ang. Darwin’s Arch]. Ministerstwo odnotowało w drugim tweecie, że „w pewnym momencie [łuk] byłby częścią wyspy Darwin”, prawdopodobnie odnosząc się do czasów, gdy poziom mórz był niższy.

Podczas gdy turyści nigdy nie mogli oglądać łuku z lądu – wyspa Darwin nie jest otwarta dla zwiedzających – wody u jej wybrzeża są otwarte i są „uważane za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania i obserwowania ławic rekinów i inne gatunki ”- napisało ministerstwo w swoim drugim tweecie.

Badanie PLOS One wykazało, że ciężarne rekiny wielorybie ( Rhincodon typus ) „intensywnie wykorzystywały łuk Darwina”.

Wcześniejsze badania wykazały, że wody wokół łuku były „domem dla niezwykle dużej ilości gatunków rekinów i innych ryb rafowych i pelagicznych (organizmy, których tryb życia nie jest związany ze stałym podłożem), które występowały sezonowo” – napisał zespół w badaniu. Obejmuje to rekiny młoty i inne rekiny, żółwie morskie, płaszczki i delfiny, zgodnie z Galapagos Conservancy .

Ale chociaż naukowcy wiedzieli, że rekiny wielorybie, największa znana żywa ryba, często pływają wokół wyspy Darwina, wciąż byli zaskoczeni, że cztery ciężarne rekiny wielorybie (śledzone za pomocą znaczników akustycznych) odwiedzały łuk, mimo że rekiny nie jadły ani nie nie przejawiały jakiś konkretnych zachowań w tym miejscu.

Zespół doszedł do wniosku, że wyspa Darwin odgrywa rolę „jako ważny przystanek w migracji, być może w celach reprodukcyjnych rekinów wielorybich”.

Rezerwat morski Galapagos został wyznaczony w celu ochrony życia morskiego, a 19 wysp Galapagos zostało również uznanych za miejsce światowego dziedzictwa przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Wyspy nie będą wyglądać tak samo bez łuku, ale miejmy nadzieję, że rekiny wielorybie to zaakcpetują.

Źródło: Laura Geggel

Galapagos rock formation Darwin’s Arch has collapsed

Whale Shark (Rhincodon typus) Seasonal Presence, Residence Time and Habitat Use at Darwin Island, Galapagos Marine Reserve

Darwin

Galápagos Islands

Zdjęcie: Stephen Frink via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x