„Pożary zombie” które tliły się pod śniegiem na Syberii znów szaleją

Według The Siberian Times w niektórych częściach kraju odnotowano już rekordową liczbę wiosennych pożarów, a smugi dymu z niektórych pożarów lasów syberyjskich “przeleciały” przez połowę kraju i zostały zauważone nad Finlandią (to prawie 3200 kilometrów). Pod koniec kwietnia w syberyjskim mieście Nowosybirsku – trzecim najbardziej zaludnionym mieście Rosji – dym z pożaru przesłonił niebo, co skłoniło rząd do wydania ostrzeżenia zdrowotnego [ang. health warning].

Intensywna wiosenna fala upałów jest częściowo odpowiedzialna za tegoroczne wczesne pożary, donosi News.ru , zwiększając prawdopodobieństwo pożarów wywołanych uderzeniami piorunów i działalnością człowieka. Ale niektóre z tych pożarów mogą być pozostałościami pożarów z zeszłego lata – znanych również jako pożary „zombie”.

Pożary zombie pojawiają się, gdy lód i śnieg pokrywają płomień, ale nie gaszą go całkowicie. Zjawisko to jest powszechne w arktycznej tundrze, gdzie torf bogaty w węgiel może podsycać tlące się płomienie przez całą zimę. Kiedy nadejdzie wiosenny roztop, podziemny żar może rozpalić na nowo, wywołując nowe pożary.

Film nakręcony w lutym 2021 roku w Jakucji – republice rosyjskiej, która słynie z tego, że jest jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi – pokazał, jak mogą wyglądać te pożary zombie. Na filmie mężczyzna – stojący w śniegu po kostki na polu – kopie, aby odsłonić warstwę torfu a z otworu wydobywa się dym. Pożary zombie uwalniają tony węgla i metanu z torfu, przyczyniając się do globalnego ocieplenia.

Tegoroczny trend wczesnego ocieplenia nie jest zaskakujący. W 2020 roku Rosja ustanowiła szereg alarmujących rekordów ciepła, w tym najgorętszy maj na Syberii w historii. Region pobił również inne rekordy; 20 czerwca temperatura w mieście Wierchojańsku na północy Syberii po raz pierwszy przekroczyła 38 stopni Celsjusza, stając się najgorętszą temperaturą w historii odnotowaną nad kołem podbiegunowym.

Źródło: Brandon Specktor

Wildfire infernos in Western Siberia as drivers in Novosibirsk region report zero visibility

Россиян предупредили о небывалой жаре

Zdjęcie: European Union/ Copernicus Sentinel-2

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x