Największa góra lodowa świata odrywa się od Antarktydy

Kawałek lodu w kształcie palca, który ma w przybliżeniu 170 kilometrów długości i 25 kilometrów szerokości, został zauważony przez satelity, gdy odrywał się od lodowca w zachodniej cześci szelfu lodowego Ronne na Antarktydzie, według Europejskiej Agencji Kosmicznej. .Góra pływa teraz swobodnie po Morzu Weddella, dużej zatoce w zachodniej Antarktydzie, gdzie odkrywca Ernest Shackleton stracił kiedyś swój statek Endurance.

Góra lodowa o powierzchni 4320 kilometrów kwadratowych – która obecnie jest największą na świecie i nosi nazwę A-76, od kwadrantu Antarktyki, gdzie została po raz pierwszy zauważona – jest obserwowana przez satelitę Copernicus Sentinel Unii Europejskiej, konstelację dwóch satelitów krążących wokół biegunów Ziemi. Satelity potwierdziły wcześniejsze obserwacje przeprowadzone przez British Antarctic Survey – organizacja jako pierwsza zauważyła ​​oderwanie.

Ponieważ szelf lodowy, z którego oderwała się góra, już unosił się na wodzie, zdarzenie nie wpłynie bezpośrednio na poziom morza. Jednak szelfy lodowe pomagają spowolnić napływ lodowców i strumieni lodu do morza; więc pośrednio, według National Snow and Ice Data Center (NSIDC) utrata części szelfu lodowego ostatecznie przyczynia się do podnoszenia się mórz. NSIDC twierdzi również, że kontynent Antarktydy, który ociepla się w szybszym tempie niż reszta planety, posiada wystarczającą ilość zamarzniętej wody, aby podnieść globalny poziom mórz o 60 metrów. Naukowcy nie sądzą, aby wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne spowodowały ocielenie [oderwanie] A-76.

„A76 to tylko część naturalnych cykli na lodowych szelfach, które nie wycielały niczego wielkiego od dziesięcioleci” – napisała na Twitterze Laura Gerrish, badaczka z British Antarctic Survey. „Ważne jest, aby monitorować częstotliwość wszystkich wycieleń gór lodowych, ale na razie wszystko jest zgodne z naszymi oczekiwaniami”.

Satelity będą nadal śledzić nową górę lodową, podobnie jak w przypadku A-68A, poprzedniego posiadacza tytułu największej góry lodowej na świecie. Po oderwaniu się od pokrywy lodowej Antarktydy w 2017 roku A-68A, góra w 2020 roku była niebezpiecznie bliska zderzeniu z wyspą Georgia Południowa – miejsce będące lęgowiskiem fok i pingwinów. Góra rozpadła się na tuzin kawałków, zanim spowodowała jakąkolwiek krzywdę.

Szelf lodowy Ronne, na którym niedawno narodziła się góra lodowa, jest w większości chroniony przed napływem ciepłej wody, który zakłóca naturalny cykl cielenia się i odrastania lodu na Antarktydzie. Ale nie wszystkie części zachodniej Antarktydy miały tyle szczęścia. Odkryto, że lodowiec Thwaites, topi się szybciej, niż wcześniej sądzono. Jest to spowodowane ciepłym prądem wody ze wschodu, który stopniowo zmniejsza rozmiar „punktów zaczepienia”, które zakotwiczają szelf na lądzie.

Źródło: Ben Turner

Meet the world’s largest iceberg

Zdjęcie: ESA / Earth Observation

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x