Tajemnicze objawy neurologiczne pojawiają się u amerykańskich dyplomatów i szpiegów na całym świecie

Tajemnicza dolegliwość neurologiczna po raz pierwszy zgłoszona przez personel USA w Hawanie na Kubie może być bardziej rozpowszechniona wśród dyplomatów, żołnierzy i szpiegów, niż wcześniej sądzono.

Ponad 60 osób zgłosiło nagłe epizody nudności, zawrotów głowy i bólów głowy “w wyniku incydentów” poza granicami USA, podało The New York Times . W co najmniej kilku przypadkach objawy były trwałe, a personel zgłaszał problemy, takie jak zawroty głowy i ból.

Według Timesa administracja Bidena dąży do zbadania doniesień. Raport National Academy of Sciences (NAS) z 2020 r. zasugerował, że dolegliwość może być spowodowana ukierunkowanym impulsem energii o częstotliwości radiowej. (Energia o częstotliwości radiowej obejmuje fale radiowe i mikrofale).

„Badania opublikowane ponad pół wieku temu i w kolejnych dziesięciolecia przez zachodnie i radzieckie źródła dostarczają poszlakowego potwierdzenia tego możliwego mechanizmu [ukierunkowanych impulsów energii o częstotliwości radiowej]” – napisał w raporcie przewodniczący Komitetu NAS, dr David Relman. „Inne mechanizmy mogą odgrywać efekty wzmacniające lub dodatkowe, powodując pewne niespecyficzne, chroniczne oznaki i objawy, takie jak uporczywe zawroty głowy percepcyjno-posturalne, zaburzenia czynności układu przedsionkowego i stany psychiczne”.

Doniesienia o objawach neurologicznych zaczęły się po raz pierwszy w 2016 roku od “serii incydentów” wśród osób pracujących w ambasadzie USA w Hawanie. Od tego czasu, według Timesa, pojawiły się doniesienia z Rosji, Chin i innych krajach Azji i Europy. W jednym przypadku w Rosji oficer wojskowy zgłosił, że będąc w swoim samochodzie na skrzyżowanie, nagle dostał fali mdłości [ang. wave of nausea]  i bolesnego bólu głowy. Jego 2-latni syn, przypięty pasami na tylnym siedzeniu, zaczął płakać. Kiedy oficer odjechał ze skrzyżowania, objawy ustąpiły, a dziecko przestało płakać – podał Times.

Niektórzy urzędnicy podejrzewają, że za incydentami stoi rosyjska agencja wywiadu wojskowego, ale według Timesa rząd USA nie jest wstanie nikomu przypisać winy.

„Na razie nie mamy ostatecznych informacji na temat przyczyn tych incydentów, a spekulacje są przedwczesne i nieodpowiedzialne” – powiedziała rzecznik Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego Amanda J. Schoch.

Według CNN urzędnicy badają również dwa incydenty, które miały miejsce w pobliżu Białego Domu krótko po wyborach prezydenckich w 2020 roku. Dwóch członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego zgłosiło objawy, które pojawiły się nagle w pobliżu wejść na teren Białego Domu. Wydarzenia miały miejsce w odstępie kilku tygodni i przy różnych bramach.

Wiele epizodów pozostaje utajnionych, co utrudnia naukowcom odkrycie potencjalnych przyczyn dolegliwości – napisali naukowcy w raporcie NAS. Sprawę komplikuje fakt, że niektórzy chorzy zgłaszali nagłe i przemijające objawy, podczas gdy inni zgłaszali wolno rozwijające się, chroniczne problemy. Nie można wykluczyć różnych przyczyn różnych przypadków, napisał Relman.

W ramach Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), która nie ujawniła liczby poszkodowanych pracowników, zastępca dyrektora David Cohen został wyznaczony do spotkania z ofiarami i do regularnego informowanie Kongresu, jak podaje Times. Agencja wyznaczyła również więcej personelu medycznego do zarządzania “incydentami” wśród personelu CIA. Według Timesa, ostatni możliwy atak miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni – według najnowszego raportu.

Źródło: Stephanie Pappas

Mysterious Ailments Are Said to Be More Widespread Among U.S. Personnel

An Assessment of Illness in U.S. Government Employees and Their Families at Overseas Embassies

US investigates second suspected case of mystery ‘syndrome’ near White House

Zdjęcie: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x