Rzadko spotykana duża ćma o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 25 centymetrów

Niedawno na placu budowy w szkole w Australii znaleziono gigantyczną ćmę, którą ludzie naprawdę rzadko widzą. Ten kolosalny owad jest tak ciężki, że nie może latać, a swój pełny rozmiar osiąga zaledwie na kilka dni przed kopulacją, a potem umiera.

Olbrzymie ćmy drzewne ( Endoxyla cinereus ) to największy gatunek ćmy na świecie. W pełni dorosłe samice, które są około dwa razy większe od samców, mogą ważyć do 30 gramów i osiągają rozpiętość skrzydeł do 25 centymetrów, według Muzeum Australijskiego. Żyją w lasach Australii i Nowej Zelandii.

Budowniczowie pracujący w Mount Cotton State School odkryli samicę gigantycznej ćmy drzewnej na placu budowy nowego budynku szkolnego na skraju lasu deszczowego. Po sfotografowaniu imponującego znaleziska, budowniczowie wypuścili ćmę z powrotem na wolność.

Meagan Steward, dyrektor szkoły, określiła to jako „niesamowite znalezisko”, ale powiedziała również, że „nie byli zaskoczeni”, ponieważ często szkołę odwiedzają różne zwierzęta, w tym wallaby, koale, kaczki, węże, żaby drzewne, oposy i żółwie, zgodnie z oświadczeniem szkoły.

Larwy tych olbrzymich owadów, znanych powszechnie jako witchetty grubs [ogólna nazwa używana w Australii na duże, białe larwy ciem], ukrywają się w drzewach eukaliptusowych, zanim po około roku stają się gąsienicami, które następnie wykorzystują jedwabiste nici, aby opuścić się na ziemię, gdzie żywią się korzeniami drzewa. Według Muzeum Australijskiego gąsienice przechodzą następnie oszałamiającą metamorfozę i pojawiają się w ostatecznej gigantycznej formie.

Gigantyczna ćma drzewna jest tak duża, że ​​ledwo może latać. (Zdjęcie: Mount Cotton State School)

Ta gigantyczna ćma drzewna została znaleziona na placu budowy budynku szkolnego w Australii. (Zdjęcie: Mount Cotton State School)

Mniejsze samce potrafią latać na krótkie odległości i wyszukiwać samice z którymi kopulują na ziemi. Jeśli rozmnażanie się powiedzie, samica złoży około 20 000 maleńkich jaj, z których wyklują się witchetty grubs. Jednak masywne ćmy są rzadko widziane przez ludzi, ponieważ według Australijskiego Muzeum szybko umierają po energicznie kosztownym procesie rozmnażania.

Szkoła została zamknięta, gdy odkryto ćmę, więc uczniowie nie mogli zobaczyć olbrzymiego owada na własne oczy.

Źródło: Harry Baker

Giant Wood Moth

Zdjęcie: Mount Cotton State School

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x