Norki zombie zabite z powodu koronawirusa „wychodzą” z masowych grobów

W ubiegłym roku Dania dokonała uboju milionów hodowanych norek po wybuchu zakażenia koronawirusem wśród nich. W następnych miesiącach pośpiesznie zakopane zwłoki norek zaczęły “wychodzić z ziemi”, wypychane w górę przez gazy z ich rozkładającego się ciał.

W listopadzie 2020 r. władze Danii ogłosiły plan uboju wszystkich norek hodowlanych w kraju po tym, jak ponad 200 gospodarstw zgłosiło zakażenie SARS-CoV-2 wśród swoich zwierząt. Wirus, który powoduje COVID-19 u ludzi, zmutował i rozprzestrzenił się wśród norek, a władze duńskie obawiały się, że zmutowany wirus może rozprzestrzenić się na ludzi i pogorszyć pandemię .

„Inną kwestią, którą należy się martwić, jest przedostanie się tego wirusa do żywiciela zwierzęcego, który staje się regionalnym lub lokalnym rezerwuarem infekcji wirusowych” – mówi Jonathan Runstadler, profesor na wydziale chorób zakaźnych i zdrowia na świecie w Szkole Weterynaryjnej Tufts University Cummings Medicine w Massachusetts, powiedział NBC News w grudniu. Każdego roku kilka tysięcy norek ucieka z duńskich gospodarstw, więc niektóre zarażone norki mogły potencjalnie przekazać wirusa innym dziko żyjącym zwierzętom.

Powołując się na te obawy, rząd duński wydał nakaz na początku listopada 2020 r., uboju wszystkich norek z 289 ferm dotkniętych chorobą oraz norek z ferm w wyznaczonej strefie. Większość z około 17 milionów tusz norek spalono w spalarniach odpadów, ale ze względu na ograniczoną “przepustowość” około 4 miliony norek zakopano na terenach wojskowych w zachodniej Danii.

Jeden z masowych grobów leży w pobliżu jeziora kąpielowego, a drugi w pobliżu źródła wody pitnej, co wzbudziło obawy mieszkańców związane z zanieczyszczeniem wody. Niedługo po zakopaniu zwłoki norek zaczęły “przebijać się przez ziemię” – niczym scena z filmu z zombie, donosi NBC News.

W odpowiedzi na te wydarzenia rząd duński podjął decyzję o wykopaniu norek z masowych grobów od maja 2021 r. – plan ten jest obecnie realizowany. Zgodnie z planem 4 miliony norek zostanie wykopanych i spalonych w 13 elektrociepłowniach w Danii do połowy lipca.

Źródło: Nicoletta Lanese

Here’s why Denmark culled 17 million minks and now plans to dig up their buried bodies. The Covid mink crisis, explained

SARS-CoV-2 mink-associated variant strain – Denmark

Denmark excavates mink from mass graves over health concerns

Zdjęcie: MORTEN STRICKER/Ritzau Scanpix/AFP via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x