Kto zbudował egipskie piramidy?

Piramidy w Egipcie to archeologiczny cud, wznoszący się wysoko nad piaskiem pustyni i widoczny z odległości wielu kilometrów. Budowa tych piramid była niewątpliwie gigantycznym zadaniem, więc kim były osoby, które je wykonały?

Istnieje wiele teorii na temat tego, kto zbudował piramidy w Egipcie – np.: żydowscy niewolnicy – są też szalone pomysły zakładające, że piramidy zbudowali mieszkańcy „zaginionego” miasta Atlantydy, a nawet kosmici.

Żadna z tych teorii nie ma jednak poparcia w archeologicznych dowodach.

Piramidy nie mogły zostać zbudowane przez żydowskich niewolników, ponieważ badania archeologiczne w Egipcie nie znaleziono żadnych pozostałości archeologicznych, które można by bezpośrednio powiązać z narodem żydowskim, datowanych na 4500 lat temu, kiedy zbudowano piramidy w Gizie. Dodatkowo historia opowiedziana w Biblii hebrajskiej o Żydach będących niewolnikami w Egipcie odnosi się do miasta o nazwie „Ramesses”. Miasto o nazwie pi-Ramesses zostało założone w czasach XIX dynastii (około 1295-1186 p.n.e.) i zostało nazwane na cześć Ramzesa II, który rządził 1279-1213 p.n.e. Miasto zostało zbudowane po zakończeniu ery budowy piramid w Egipcie.

„Nie ma ani słowa, o wczesnych Izraelitach w Egipcie: ani w monumentalnych inskrypcjach na ścianach świątyń, ani w inskrypcjach na grobach, ani w papirusach” – napisali archeolodzy Israel Finkelstein i Neil Asher Silberman w swojej książce „The Bible Unearthed: Archaeology’s New Vision of Ancient Israel and the Origin of its Sacred Texts” (The Free Press, 2001).

Co więcej, w żadnym okresie nie znaleziono żadnych archeologicznych dowodów na zaginione miasto Atlantyda, a wielu uczonych uważa, że ​​historia o nich jest fikcyjna. Jeśli chodzi o kosmitów, cóż, ten pomysł jest “zupełnie z nie z tego świata”.

W rzeczywistości wszystkie dowody wskazują, że starożytni Egipcjanie zbudowali piramidy, twierdzą egiptolodzy. Ale to, jak żyli budowniczowie piramid, w jaki sposób byli wynagradzani i jak byli traktowani, jest tajemnicą, którą badacze wciąż badają.

Piramidy i ich budowniczowie

Egipt ma ponad 100 starożytnych piramid, ale do najbardziej znanych należy piramida schodkowa Dżosera, zbudowana za panowania faraona Dżesera (około 2630-2611 p.n.e.) oraz pierwsza prawdziwa piramida – taka o gładkich bokach – zbudowana pod rządami faraona Snefru (około 2575-2551 p.n.e.), Mark Lehner napisał w swojej książce „The Complete Pyramids: Solving the Ancient Mysteries” (Thames & Hudson, 2008). Wielka Piramida została zbudowana w Gizie za panowania faraona Chufu (około 2551-2528 p.n.e.), a dwaj jego następcy, Chefre (około 2520-2494 p.n.e.) i Menkaure (około 2490-2472 p.n.e.), również zbudowali piramidy w Gizie.

Faraonowie stopniowo zaprzestali budowy piramid w okresie Nowego Państwa (1550-1070 p.n.e.), zamiast tego decydowali się pochówek w Dolinie Królów, która znajduje się około 483 kilometrów na południe od Gizy, zauważył Lehner w swojej książce. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci archeolodzy znaleźli nowe dowody, które dostarczają wskazówek, kim byli budowniczowie piramid i jak żyli.

Piramida schodkowa, zbudowana za panowania faraona Dżesera, na nekropolii Sakkara w Egipcie. (Zdjęcie: Angel Villalba)

Zachowane zapisy pisemne, w tym papirusy odkryte w 2013 roku w Wadi al-Jarf na wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie, wskazują, że duże grupy pracowników – czasami tłumaczone jako „gangi” – pomagały w dostarczaniu materiałów do Gizy. Papirusy znalezione w Wadi al-Jarf mówią o grupie 200 mężczyzn kierowanych przez inspektora imieniem Merer. Grupa robotników przetransportowała wapień łodzią wzdłuż Nilu na odległość około 18 kilometrów od Tury do Wielkiej Piramidy, gdzie kamień został użyty do budowy zewnętrznej obudowy monumentu.

W przeszłości egiptolodzy wysuwali teorię, że budowniczowie piramid w dużej mierze składali się z sezonowych robotników rolnych, którzy osiągnęli taki punkt w roku, w którym było “niewiele do robienia” w rolnictwie. Papirusy szczegółowo opisujące historię piramidy są nadal w trakcie odszyfrowywania i analizowania, ale wyniki wskazują, że grupa kierowana przez Merera pomagała nie tylko przy budowie piramidy. Wydaje się, że ci pracownicy podróżowali po większości Egiptu, być może aż na pustynię Synaj, wykonując różne projekty budowlane i zadania, które zostały im przydzielone. W związku z tym pojawia się pytanie, czy byli oni częścią bardziej trwałej siły roboczej, czy raczej grupą sezonowych pracowników rolnych.

Według papirusów pracownicy otrzymali dietę obejmującą daktyle, warzywa, drób i mięso – powiedział Pierre Tallet, profesor egiptologii na Uniwersytecie Paris-Sorbonne, który odszyfrowuje papirusy i jest współprzewodniczącym zespołu, który je znalazł. Oprócz zdrowej diety, papirusy opisują, że członkowie zespołu roboczego regularnie otrzymywali tkaniny, które „prawdopodobnie w tamtym czasie były uważane za rodzaj pieniędzy” – powiedział Tallet.

Ponadto urzędnikom zajmującym wysokie stanowiska, którzy byli zaangażowani w budowę piramid, „nadawano ziemie” – powiedział Mark Lehner, dyrektor Ancient Egypt Research Associates (AERA), instytutu badawczego z siedzibą w Massachusetts. Z zapisów historycznych wynika, że ​​czasami w historii Egiptu urzędnikom przyznawano ziemię. Nie wiadomo jednak, czy nadano grunty urzędnikom zaangażowanym w budowę piramid.

Zespół Lehnera prowadził wykopaliska w mieście w Gizie, w którym mieszkało i było odwiedzane przez niektórych robotników budujących piramidę Mykerinosa. Jak dotąd archeolodzy znaleźli dowody na to, że starożytni mieszkańcy tego miasta piekli duże ilości chleba, zabijali tysiące zwierząt i warzyli obfite ilości piwa. Opierając się na kościach zwierząt znalezionych na miejscu i biorąc pod uwagę potrzeby żywieniowe pracowników, archeolodzy szacują, że średnio codziennie “zabijano 1800 kilogramów zwierząt” – w tym bydło, owce i kozy, aby nakarmić robotników.

Szczątki robotników pochowanych w grobach w pobliżu piramid wskazują, że pracownicy mieli prawidłowo wyleczone złamania kości – co sugeruje, że mieli dostęp do opieki medycznej. Bogata dieta budowniczych piramid, w połączeniu z dowodami na opiekę medyczną i otrzymywanie tekstyliów jako formy zapłaty, doprowadziła egiptologów do powszechnej zgody co do tego, że robotnicy nie byli niewolnikami.

Ale to nie znaczy, że wszyscy pracownicy otrzymali równe zakwaterowanie. Wykopaliska AERA pokazują, że niektórzy z wyższych rangą urzędników mieszkali w dużych domach i dostawali najlepsze kawałki mięsa. Lehner podejrzewa, że ​​pracownicy niższego szczebla prawdopodobnie spali w prostych „lean-to [lean to rodzaj prostej konstrukcji pierwotnie dodanej do istniejącego budynku z krokwiami „opartymi” na innej ścianie.]” przy samych piramidach.

Źródło: Owen Jarus / livescience.com

Zdjęcie: Adrian Pope

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x