Herodot kłamał na temat słynnej greckiej bitwy z Kartaginą

Herodot, słynny historyk starożytnej Grecji, skłamał na temat decydującej bitwy między Grekami a Kartagińczykami – wynika z nowych badań.

W swoim magnum opus “Dzieje (Histories)” Herodot szczegółowo opisał pierwszą bitwę pod Himerą na Sycylii w 480 r. p.n.e. Napisał, że kiedy “barbarzyńcy” Kartagińczycy zaatakowali grecką kolonię Himera, do walki dołączyła koalicja greckich sojuszników z innych sycylijskich miast, prowadząc do zwycięstwa Greków.

Teraz jednak analiza chemiczna kości żołnierzy, którzy walczyli w pierwszej bitwie pod Himerą, ujawnia, że ​​ci greccy „sojusznicy” byli w rzeczywistości zagranicznymi najemnikami, najprawdopodobniej wynajętymi przez Greków do pomocy w pokonaniu wrogów.

„Zdaliśmy sobie sprawę, że było możliwe, że wielu żołnierzy z 480 r. p.n.e. pochodziło spoza Sycylii, a może nawet spoza Morza Śródziemnego” – mówi główna badaczka Katherine Reinberger, doktorantka na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Georgii.

Kilkadziesiąt lat później, w 409 r. p.n.e., miała miejsce druga bitwa pod Himerą między Grekami a Kartagińczykami, ale tym razem Kartagińczycy zwyciężyli. Herodot zmarł w tym czasie, ale o tym, a także o pierwszej bitwie, napisał inny starożytny grecki historyk, Diodorus Siculus (którego imię oznacza Diodor z Sycylii). Podczas gdy Diodorus Siculus pominął również użycie przez Greków najemników podczas pierwszej bitwy pod Himerą, dokładnie opisał drugą, mówiąc, że miejscowi Grecy pod Himerą walczyli, ale przegrali bitwę. Relację tę potwierdza nowa analiza chemiczna szczątków tych żołnierzy, powiedział Reinberger.

Nowe badania sugerują, że „generalnie [ci dwaj starożytni historycy] starają się być dokładni w swoich relacjach” – powiedziała Reinberger. „Jednakże, podobnie jak w przypadku współczesnych źródeł informacji, musimy je ocenić i wykorzystać inne dostępne dowody, aby sprawdzić ich dokładność i spróbować zadać sobie pytanie dlaczego mogli podkreślać lub pomijać pewne informacje”.

Starożytne groby masowe

W 2008 roku włoscy archeolodzy odkryli starożytne masowe groby w Himerze wypełnione szczątkami 132 żołnierzy, niektóre z bronią wciąż osadzoną w kościach, datowane na 480 i 409 p.n.e. Żołnierze walczyli pod Himerę i zostali celowo pochowani „przez greckich zwycięzców, którzy mieli czas i możliwość grzebania własnych zmarłych z szacunkiem” – napisali naukowcy w nowym opracowaniu.

To znalezisko zwróciło uwagę projektu Bioarchaeology of Mediterranean Colonies Project (BMCP), kierowanego przez Laurie Reitsema, profesor nadzwyczajny antropologii na Uniwersytecie w Georgii i Britney Kyle, profesor nadzwyczajny antropologii na University of Northern Kolorado – projekt skupia się na badaniu starożytnych żołnierzy walczących w greckich koloniach.

Współpracując z BMPC, Reinberger przeanalizowała, skąd pochodzili żołnierze. Zbadała kości żołnierzy za pomocą techniki, która przygląda się różnym wersjom pierwiastków – w tym przypadku strontu i tlenu – które mają różną liczbę neutronów w jądrach, zwanych izotopami. Z biegiem czasu tlen z wody, którą ludzie piją, a stront z pożywienia, trafia do szkliwa zębów. Porównując proporcje izotopów w zębach z tymi występującymi w środowisku, naukowcy mogą określić, gdzie dorastały osoby.

Ta mapa Sycylii przedstawia kolonie greckie i fenickie w V wieku p.n.e. (Zdjęcie: Reinberger, KL i in. PLOS One (2021); CC-BY-4.0 )

Zespół przeanalizował izotopy w szkliwie zębów 62 żołnierzy – 51 z 480 r. p.n.e. i 11 z 409 r. p.n.e. – oraz 25 osób z starożytnej ogólnej populacji Himery, znalezionych na pobliskim cmentarzu. Badacze stwierdzili, że żołnierze z pierwszej bitwy pod Himerą mieli znacznie większe wartości izotopowe niż populacja ogólna, co oznacza, że ​​dorastali w wielu różnych miejscach. Ogólnie rzecz biorąc, około dwie trzecie żołnierzy z 480 r. p.n.e. nie pochodziło z Sycylii. Sugeruje to, że „greccy tyrani [na Sycylii] wynajmowali zagranicznych najemników z bardziej odległych miejsc” podczas pierwszej bitwy pod Himerą, napisali naukowcy w badaniu.

Tajemnicą jest, skąd pochodzą ci najemnicy, ale lokalizacje o podobnych stosunkach izotopów strontu do niektórych wartości izotopów znalezionych w kościach to greckie wyspy Cyklady na Morzu Egejskim i Katalonia w Hiszpanii – stwierdzili naukowcy. Zespół odkrył, że wartości izotopów tlenu żołnierzy wskazują, że pochodzili z obszarów położonych dalej w głąb lądu i z obszarów o wyższych wysokościach niż przybrzeżna Sycylia, w tym starożytnych greckich miast Himera, Agrigento i Syrakuzy.

Ustalenie dokładnej lokalizacji, skąd przybyli żołnierze, może okazać się trudne – powiedział Rasmus Andreasen, geochemik izotopowy z Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Aarhus w Danii, który nie był zaangażowany w badanie.

„Nie ma dużej zmienności geologicznej w rejonie Morza Śródziemnego, więc istnieje wiele miejsc, które mogą potencjalnie pasować” – powiedział Andreasen. „To nie jest podpis, który jest unikalny dla jednego miejsca, więc nie można go użyć, aby powiedzieć: „Och, na pewno pochodzą stąd”. Możesz śmiało powiedzieć, że nie pochodzą z Himery, ale skąd pochodzą, to pytanie otwarte”

Tymczasem tylko jedna czwarta żołnierzy – z drugiej bitwy – których szczątki zostały wydobyte, nie była “lokalna”, co wskazuje, że historyczne zapisy dotyczące drugiej bitwy były dokładne – stwierdził zespół.

Ta mapa przedstawia przewidywane wartości izotopów tlenu na Sycylii. (Zdjęcie: Reinberger, KL i in. PLOS One (2021); CC-BY-4.0 )

Dlaczego Herodot skłamał?

Himera znajduje się w północnej Sycylii, strategicznym miejscu handlowym na Morzu Śródziemnym. Prawdopodobnie dlatego Grecy założyli tam kolonię około 648 r. p.n.e. Fenicjanie również mieli kolonie na Sycylii i często handlowali z koloniami greckimi, zauważyła Reinberger. Nie jest jasne, dlaczego powstały napięcia między Grekami i Fenicjanami a Kartagińczykami które spowodowały pierwszą bitwę pod Himerą, ale jedna z teorii jest taka, że było to związane z niepokojami politycznymi ze strony Greków, podczas gdy inny teoria zakłada, że Persowie, którzy toczyli już walki Grekami w wojnach perskich, spiskowali z Kartagińczykami, by zaatakować grecką Sycylię, powiedziała Reinberger.

W „Dziejach (Histories)” Herodot stwierdza, że ​​Kartagińczycy używali najemników podczas ataku na Himerę, ale ani on, ani Diodor Siculus nie wspominają o zagranicznych najemnikach po stronie greckiej. Powodem tego mogła być grecka duma.

„Myślę, że starożytni greccy historycy byli “zainteresowani” utrzymaniem w pełni greckich armii” – powiedziała Reinberger. „Grecy mieli obsesję na punkcie bycia Grekiem”. Stronniczość Herodota wobec cudzoziemców jest ewidentna w jego pisarstwie. „Często używa terminu„ barbarzyńca”. W starożytnej Grecji oznaczało to po prostu każdego, kto nie mówi po grecku” – dodała.

Co więcej, w niektórych przypadkach zagraniczni najemnicy mogli uzyskać obywatelstwo walcząc po stronie Greków. „Nie wszyscy obywatele greckich miast na Sycylii byli z tego powodu szczególnie zadowoleni, ponieważ obywatelstwo wiąże się z niezależnością i [posiadaniem ziemi] pod uprawę oraz demokratyczną naturą starożytnych greckich miastach państwach – powiedziała Reinberger. „Myślę, że istnieje przynajmniej jedno historyczne odniesienie wskazujące, że Grecy byli zdenerwowani faktem, że niektórzy zagraniczni najemnicy otrzymali obywatelstwo”.

W swoich pismach Herodot i Diodorus Siculus wiążą pierwszą bitwę pod Himerą z innymi greckimi triumfami, pisząc, że zwycięstwa w bitwie pod Termopilami i bitwie pod Salaminą wydarzyły się tego samego dnia, „jakby niebo celowo zaaranżowało najwspanialsze zwycięstwo i najsłynniejsza z porażek, które miały miejsce jednocześnie”- napisał Diodorus w przetłumaczonym tekście. Podany czas prawdopodobnie nie jest oparty na faktach, ale pokazuje, jak bardzo Grecy byli dumni ze swoich sił zbrojnych, powiedziała Reinberger.

Nowe badanie ma „całkiem solidną robota” – powiedział Andreasen. „To interesujące, że można faktycznie wziąć pisemne zapisy i porównać je z zapisami geologicznymi”.

Badanie zostało opublikowane online w środę (12 maja) w czasopiśmie PLOS One.

Źródło: Laura Geggel

Isotopic evidence for geographic heterogeneity in Ancient Greek military forces

Zdjęcie: Katherine Reinberger

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x