Astronauci będą mieć w końcu bardziej higieniczną “kosmiczną bieliznę”?

Prawdopodobnie wszyscy zgodzimy się, że współdzielenie z kimś z bielizny która nie jest na bieżąco prana jest mało higieniczne. Jednak w przypadku astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) spacer kosmiczny wymaga, aby mieli na sobie nie tylko skafandry kosmiczne, ale także “bieliznę”, która noszona jest pod skafandrem, “bielizna” znana jest Liquid Cooling and Ventilation Garment (LCVG).

Dostęp do świeżo wypranej LCVG nie jest możliwy na ISS, ale technicy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podejmują kroki w celu poprawy właściwości przeciwdrobnoustrojowych materiałów tworzących LCVG, aby te wspólne ubrania były dłużej czyste i świeże, powiedzieli przedstawiciele ESA. w oświadczeniu.

W ramach nowego dwuletniego projektu pod nazwą Biocidal Advanced Coating Technology for Reducing Microbial Activity (Bacterma) naukowcy z ESA współpracują z Vienna Textile Lab – prywatną austriacką firmą biotechnologiczną, która produkuje barwniki do tkanin z bakterii. Zgodnie z oświadczeniem związki wytwarzane przez te bakterie mogą również zwiększać odporność włókien tekstylnych na niektóre rodzaje drobnoustrojów.

Astronauci na ISS utrzymują ręce i ciało w czystości dzięki roztworom czyszczącym bez spłukiwania i suchemu szamponowi, ale pranie odzieży – w tym bielizny – wymagałoby zbyt dużej ilości wody i według NASA jest po prostu niemożliwe. Na ISS nie ma też wystarczająco dużo miejsca, aby astronauci mogli zabrać na misje ubrania na zmianę na każdy dzień misji.

Jeśli chodzi o brudną bieliznę, astronauci nie mają luksusu bycia wrażliwymi. Amerykański astronauta Don Pettit napisał, że zmieniał bieliznę raz na trzy lub cztery dni, kiedy był na ISS. A kiedy japoński astronauta Koichi Wakata testował w kosmosie w 2009 roku odporną na bakterie bieliznę, nosił jedną parę „przez około miesiąc”.

„Wakata nie zgłosiła żadnych ostrych efektów zapachowych po tym czasie”.

Jak podaje NASA, kiedy ubranie staje się zbyt zabrudzone lub śmierdzące, aby astronauta mógł je nosić dłużej, jest ono zwracane na Ziemię lub jest pakowane do kapsuły, która jest następnie wyrzucana w kosmos i spala się w ziemskiej atmosferze.

LCVG jest używane tylko podczas spacerów kosmicznych i zapewnia astronautom chłodzenie podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego związanego z pracą w próżni kosmicznej (pod spodem noszona jest pielucha dla dorosłych, na wypadek, gdyby astronauta musiał się “odprężyć” w ciągu długich godziny spaceru kosmicznego). Wentylacja gazowa odciąga wilgotne powietrze z kończyn, a elastyczne rurki wszyte w ubranie zapewniają cyrkulację wody chłodzącej wokół ciała i pomagają usunąć nadmiar ciepła i utrzymać komfortową temperaturę ciała, według National Air and Space Museum.

Naukowcy z ESA badali już potencjalne materiały do ​​ulepszenia zewnętrznych warstw skafandra kosmicznego, więc ta nowa inicjatywa „jest użytecznym uzupełnieniem, analizując małe cząsteczki zabijające bakterie, które mogą być przydatne we wszystkich rodzajach tekstyliów używanych w lotach kosmicznych – w tym we wnętrzach skafandrów kosmicznych” – powiedziała w oświadczeniu Małgorzata Holynska, inżynier materiałowy ESA.

Widok ze skaningowego mikroskopu elektronowego badanych tekstyliów. (Zdjęcie: Copyright Austrian Space Forum (Österreichisches Weltraum Forum))

„Pozbycie się drobnoustrojów przy użyciu mikrobów może wydawać się sprzeczne z intuicją”, powiedział w oświadczeniu Seda Özdemir-Fritz, naukowiec z projektu Bacterma z Austriackiego Forum Kosmicznego. „Jednak wszystkie rodzaje organizmów wykorzystują metabolity wtórne [ang. secondary metabolite], aby chronić się przed ekstremalnymi warunkami środowiskowymi. W ramach projektu zostaną one zbadane jako innowacyjne przeciwdrobnoustrojowe wykończenie tekstyliów”.

Naukowcy przetestują właściwości przeciwdrobnoustrojowe nowych tekstyliów, wystawiając je na działanie potu, pyłu księżycowego i promieniowania, aby zasymulować warunki, które mogą przyspieszyć starzenie się i niszczenie tkaniny w kosmosie – dodała Holynska.

 

Źródło: Mindy Weisberger

How to keep spacesuit ‘underwear’ clean?

Astronauts Finally Given the OK to Wash Underwear in Space

Garment, Liquid Cooling/Ventilation

Zdjęcie: NASA
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x