Żelazny “składany” miecz znaleziony w grobie rzymskiego żołnierza był częścią pogańskiego rytuału

Archeolodzy w Grecji odkryli 1600-letni żelazny miecz, który został złożony podczas rytualnego „zabijania”, zanim został pochowany w grobie żołnierza, który służył w rzymskiej armii cesarskiej.

Odkrycie składanego miecza było „zdumiewające”, ponieważ żołnierz został pochowany we wczesnym kościele, ale składany miecz był częścią znanego pogańskiego rytuału, powiedział współbadacz projektu Errikos Maniotis, doktorant z Department of Byzantine Archaeology at Aristotle University of Thessaloniki w Grecji.

Chociaż ten żołnierz, który prawdopodobnie był najemnikiem, mógł „przyjąć rzymski styl życia i religię chrześcijańską, nie porzucił swoich korzeni” – powiedział Maniotis w e-mailu dla Live Science.

Pochówek żołnierza jest najnowszym znaleziskiem w miejscu trójnawowej paleochrześcijańskiej bazyliki z V wieku. Bazylikę odkryto w 2010 roku podczas wykopalisk przed budową toru metra, co skłoniło badaczy do nazwania starożytnego budynku bazyliką Sintrivani, po stacji metra Sintrivani. Stacja znajduje się w Salonikach w północnej Grecji, które w czasach rzymskich było ważną metropolią.

Bazylika została zbudowana na jeszcze starszym miejscu kultu; Maniotis powiedział, że kaplica z IV wieku, która może być najstarszym kościołem chrześcijańskim w Salonikach.

Pochówek osoby w starożytnej bazylice. (Zdjęcie: Errikos Maniotis)

W VII wieku kościół został uszkodzony i tylko lekko odnowiony, zanim ostatecznie został opuszczony w VIII lub IX wieku, powiedział Maniotis. Podczas ostatnich wykopalisk archeolodzy znaleźli siedem grobów, które zostały zapieczętowane w środku. Niektóre z grobów zawierały dwie zmarłe osoby, ale nie miały żadnych artefaktów. Jednak grób w kształcie łuku zawierał szczątki osoby, która została pochowana z bronią, w tym wygiętą spathą – rodzajem długiego, prostego miecza z późnego okresu rzymskiego (250-450 ne).

„Zazwyczaj tego typu miecze były używane przez pomocniczą kawalerię rzymskiej armii” – powiedział Maniotis. „Można więc powiedzieć, że zmarły, biorąc pod uwagę również znaczenie miejsca pochówku, był wysokim rangą oficerem armii rzymskiej”.

Pochowano go ze składanym mieczem, umbo (część tarczy) i grotem włóczni. (Zdjęcie: Errikos Maniotis)

Archeolodzy muszą jeszcze zbadać tego osobnika. „Nie wiemy nic o jego profilu: wiek śmierci, przyczyna śmierci, możliwe rany, które mógł mieć w wyniku wojen, które toczył, itp.” – powiedział Maniotis. Jednak byli zaintrygowani jego składanym mieczem i inną bronią, w tym umbo (okrągły środek tarczy) i grotem włóczni.

Jak dotąd składany miecz jest najbardziej odkrywczym elementem grobu. „Takie odkrycia są niezwykle rzadkie w krajobrazie miejskim” – powiedział Maniotis. „Składane miecze są zwykle wykopywane w miejscach w Europie Północnej”, w tym w miejscach używanych przez Celtów – powiedział. Zwyczaj ten był również przestrzegany w starożytnej Grecji i znacznie później u Wikingów, ale „wydaje się, że Rzymianie nie praktykowali go, a tym bardziej, gdy dominowała nowa religia, chrześcijaństwo, ze względu na fakt, że rytuał ten [był] uważany za pogański – powiedział Maniotis.

Wygięty miecz jest wskazówką, że żołnierz był „zromanizowanym Gotem lub innym plemieniem germańskim, które służyło jako najemnik (foederatus) w imperialnych siłach rzymskich” – napisał Maniotis w e-mailu. Łacińskie słowo „foederatus” pochodzi od „foedus”, terminu opisującego „traktat o wzajemnej pomocy między Rzymem a innym narodem” – zauważył Maniotis. „Traktat ten pozwolił plemionom germańskim służyć w armii rzymskiej jako najemnicy, zapewniając im pieniądze, ziemię i tytuły. [Ale] czasami ci foederati zwracali się przeciwko Rzymianom”.

Zespół archeologów znalazł niedawno na miejscu starożytne monety, więc planują wykorzystać je, jak również styl miecza, czyli gałkę na rękojeści, aby dowiedzieć się, kiedy żył ten żołnierz, zauważył Maniotis.

„Uzbrojenie [broń] żołnierza rzuci światło na wpływ, jaki miała obecność społeczności zagranicznych najemników w Salonikach, drugim co do wielkości mieście we wschodnim Cesarstwie Rzymskim od upadku Rzymu i po Konstantynopolu”.

Mozaika i cmentarz

Odkrycie starożytnej bazyliki ujawniło inne starożytne artefakty. Jak powiedział Maniotis, archeolodzy pod kierunkiem Meliny Paisidou, profesora archeologii na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, również odkopali piękną mozaikową podłogę budynku. Mozaika przedstawia winorośl z ptakami na łodygach, w tym mitycznego feniksa z aureolą z 13 promieniami pośrodku. Tylko siedem innych przedstawionych ptaków przetrwało, ale zespół archeologiczny zakłada, że ​​pierwotnie było 12 ptaków, a mozaika jest prawdopodobnie alegorycznym przedstawieniem Chrystusa i 12 apostołów, powiedział Maniotis.

Ponadto odkrycie w tym miejscu w 2010 roku ujawniło około 3000 starożytnych pochówków na wschodnim cmentarzu w Salonikach, cmentarzysku używanym od okresu hellenistycznego (około 300-30 pne) aż do późnej starożytności (600-700 ne), według Ancient Origins.

Źródło: Laura Geggel

Gothic Warrior Found Buried With a Folded Sword in Macedonian Basilica

Zdjęcie: Errikos Maniotis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x