W menu muszą znaleźć się larwy i wodorosty aby ograniczyć niedożywienie na świecie

Ze względu na zmiany klimatyczne, katastrofy ekologiczne i epidemie, które stanowią zagrożenie dla obecnych łańcuchów dostaw żywności, potrzebne są nowe systemy, które pozwolą zapewnić ciągłość dostarczania zrywności w przyszłości. Nowy raport sugeruje, że żywność, taka jak mączniki, algi i białko pochodzące z grzybów, będzie musiała być masowo produkowana i spożywana w celu zwalczania globalnego niedożywienia w przyszłości.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Food naukowcy z University of Cambridge stwierdzili, że hodowla pokarmów takich jak algi, w tym spirulina i listownica cukrowa [ang. sugar kelp} , larwy owadów, takich jak mucha domowa, oraz mykoproteina, która jest białkiem pochodzącym z grzybów może pomóc wyeliminować niedożywienie na świecie. Ta żywność jest postrzegana jako zrównoważona alternatywa dla tradycyjnej żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego i może być uprawiana na dużą skalę.

Naukowcy stwierdzili, że używanie owadów i alg jako składników do produkcji makaronu, hamburgerów i batonów energetycznych – zamiast spożywania ich w pierwotnym stanie – może pomóc w przezwyciężeniu “zastrzeżeń konsumentów”.

„Pokarmy, takie jak listownica cukrowa, muchy, mącznik i jednokomórkowe glony, takie jak chlorella, mogą zapewnić zdrową, odporną na ryzyko dietę, która może rozwiązać problem niedożywienia na całym świecie” – powiedział dr Asaf Tzachor z Center for the Study of Existential Risk (CSER) na University of Cambridge i pierwszy autor raportu.

„Nasz obecny system żywnościowy [ang. food system] jest wrażliwy. Jest narażony na wiele zagrożeń – powodzie i mrozy, susze, patogeny i pasożyty – poprawa produktywności musi ulec zmianie. Aby zabezpieczyć nasze dostawy żywności na przyszłość, musimy połączyć całkowicie nowe sposoby uprawy roli z obecnymi systemami”- dodał Tzachor.

Zespół przeanalizował blisko 500 opublikowanych artykułów naukowych dotyczących różnych typów przyszłych systemów produkcji żywności. Uważają, że produkcja tak zwanej „żywności przyszłości”, takiej jak owady i glony, może zmienić sposób działania systemów żywnościowych, ponieważ można je uprawiać na dużą skalę w kompaktowych systemach odpowiednich dla środowisk miejskich, a także na odległych wyspach.

Naukowcy stwierdzili, że poleganie na żywności pochodzącej z konwencjonalnych systemów upraw i zaopatrzenia byłoby „niebezpieczne”, ponieważ są one narażone na poważne zakłócenia spowodowane takimi czynnikami, jak szkodniki, katastrofy ekologiczne, a nawet pandemie.

Pandemia COVID-19 uwydatniła tę lukę, ponieważ narzucone przez rząd ograniczenia zakłóciły produkcję żywności i łańcuchy dostaw na całym świecie. Niedawne przykłady wyzwań dla systemów żywnościowych obejmują pożary i susze w Ameryce Północnej, wybuchy afrykańskiego pomoru świń dotykające świnie w Azji i Europie oraz roje szarańczy pustynnej w Afryce Wschodniej – stwierdzili naukowcy. Oczekuje się, że zmiany klimatu zwiększą te zagrożenia – dodali.

„Postępy technologiczne otwierają wiele możliwości dla alternatywnych systemów zaopatrzenia w żywność, które są bardziej odporne na ryzyko i mogą skutecznie dostarczać zrównoważone pożywienie miliardom ludzi” – powiedziała Catherine Richards, doktorantka w Centrum Badań nad Ryzykiem Egzystencjalnym i Departament of Engineering, „Pandemia koronawirusa to tylko jeden z przykładów rosnących zagrożeń dla naszego zglobalizowanego systemu żywnościowego. Zróżnicowanie naszej diety dzięki tym przyszłym pokarmom będzie ważne dla osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego dla wszystkich”.

Źródło: Carolyn Gramling

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x