Średniowieczna kapliczka z kamienną rzeźbą przedstawiającą twarz w masce przeciw COVID-19

W zabytkowej katedrze w Wielkiej Brytanii niedawno odnowiono XIV-wieczną kapliczkę, wprowadzając do niej uaktualnienie, które uwzględnia pandemię COVID-19: rzeźbioną maskę zakrywającą kamienną twarz.

Katedra St. Albans w Hertfordshire w Anglii jest najstarszym brytyjskim miejscem ciągłego kultu chrześcijańskiego. Budowa rozpoczęła się pod koniec XI wieku w miejscu pochówku chrześcijańskiego męczennika Albana, pierwszego świętego Wielkiej Brytanii i została ukończona w 1115 roku, według strony internetowej St. Albans. Odnowiona kapliczka, dobudowana do katedry w 1350 r., oddaje cześć wczesnemu chrześcijańskiemu świętemu Amfibalowi [łac. Amphibalus] i jest jedną z dwóch kapliczek w katedrze (druga, dodana około 1308 r., upamiętnia św. Albana).

Oprócz naprawy i odbudowy zniszczonych części kapliczki, kamieniarze dodali nową rzeźbę, aby upamiętnić kryzys zdrowotny, który zmienił świat w 2020 i 2021 r. Teraz kapliczka ma nową twarz – ale widoczne są tylko oczy. Pozostałe części są ukryte pod ochronną maską na twarz, widok, który stał się aż nazbyt znajomy na całym świecie podczas pandemii COVID-19.

„Ta malutka figurka na rogu kapliczki św. Amfibala będzie ważnym przypomnieniem dla nadchodzących wieków o wydarzeniach minionego roku” – napisał na Twitterze 8 maja wielebny Abi Thompson, prodziekan St. Albans.

Św. Alban żył w III wieku i został stracony po tym, jak pomógł Amfibalowi – chrześcijańskiemu kapłanowi – uciec przed władzami rzymskimi. Rzymianie później pojmali i zabili Amfibala, jak podaje strona internetowa katedry.

„Legenda mówi, że Alban czynił cuda w drodze na swoją egzekucję” – podaje British Library. „Kiedy Alban został ścięty, oczy jego kata wypadły” – czytamy w iluminowanym rękopisie z XIII wieku.

Szczegóły odrestaurowanej kapliczki św. Amfibala. (Zdjęcie: katedra w St.Albans)

W kapliczkach średniowiecznych katedr przechowywano relikwie świętych męczenników. Były one ważnym celem pielgrzymów chrześcijańskich, z których wielu pokonywało duże odległości, aby modlić się w świętych miejscach o błogosławieństwo, przebaczenie i uzdrowienie, według ekspertów od renowacji w Skillington Workshop w Wielkiej Brytanii, którzy naprawili uszkodzoną kapliczkę i wyrzeźbili nową twarz noszącą maskę.

Jednak wiele takich kapliczek zostało uszkodzonych lub zniszczonych podczas angielskiej reformacji w XVI wieku, w tym kapliczka w St. Albans. Uszkodzone fragmenty tych kapliczek zostały odnalezione podczas remontu katedry w 1872 roku, a na początku lat 1900 zostały zrekonstruowane. St. Albans została całkowicie odbudowana w latach 90-tych, natomiast kapliczka św. Amfibala „wyglądała na opuszczoną”, według Skillingtons.

Fragmenty kapliczek odkryte w latach siedemdziesiątych XIX wieku. (Zdjęcie: katedra w St.Albans)

Konserwacja kapliczki rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku, skupiając się na odtworzeniu brakujących elementów w nowym kamieniu (prace nad projektem zostały na krótko zawieszone w 2020 roku z powodu pandemii). Pozostało tylko około 55% oryginalnego kamienia, co dało konserwatorom „okazję do nowych rzeźbień”, napisali przedstawiciele Skillingtons. Rzeźbiarze dodali również do średniowiecznej kapliczki wyraźnie nowoczesny akcent: „twarz w maseczce, aby upamiętnić projekt renowacji kapliczki, który miał miejsce w czasie pandemii”, powiedzieli przedstawiciele katedry.

Zrekonstruowana kapliczka św. Amfibala stoi teraz w katedralnej Chapel of the Four Tapers. (Zdjęcie: katedra w St.Albans)

Ponieważ obie kapliczki katedry są już w pełni odrestaurowane, St. Albans przygotowuje się do odsłonięcia kapliczki 17 maja i rozpoczęcia nowej trasy pielgrzymkowej w czerwcu, wyznaczając ścieżkę z Redbourn, miejsca męczeństwa św. Albana, do nowej lokalizacji kapliczki w katedralnej Chapel of the Four Tapers.

„Zamaskowana postać przypomina nam, że historia St. Albans rozciąga się zarówno do przodu, jak i do tyłu” – powiedział wielebny Thompson w oświadczeniu. „Pielgrzymi będą mogli zaznaczyć najnowszy rozdział w historii tej katedry u boku Amfibala i Albana, którzy byli tam na samym początku” – powiedział wielebny.

Źródło: Mindy Weisberger

The History of St Albans Cathedral

One Cathedral, Two Shrines

The Story of Alban

The Martyrdom Of St. Alban And The Martyrdom Of St. Amphibalus, In A Psalter

St Alban’s Cathedral – Restoration of the Shrine of St Amphibalus

Restoration of the Shrine of St Amphibalus

Zdjęcie: St. Albans Cathedral

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x