Nowe urządzenie może pozwolić ci sterować komputerem za pomocą mięśnia ucha wewnętrznego

Rewolucyjne urządzenie mogłoby umożliwić osobom z chorobami neurologicznymi ponowną komunikację za pomocą małego, ukrytego mięśnia ucha.

Urządzenie Earswitch jest opracowywane przez lekarza pierwszego kontaktu i zespół naukowców z Uniwersytetu w Bath i może zaoferować możliwość komunikacji osobom cierpiącym na schorzenia, takie jak choroba neuronu ruchowego (Motor Neurone Disease  / MND).

Earswitch umożliwia sterowanie klawiaturą poprzez napinanie mięśnia ucha, zwanego mięsień napinacz błony bębenkowej [ang. tensor tympani muscle].

Lekarz rodzinny dr Nick Gompertz opracował prototyp obejmujący klawiaturę pomocniczą, taką jak używana przez zmarłego profesora Stephena Hawkinga. Urządzenie komunikacyjne prof. Hawkinga wykorzystywało napinanie mięśni w policzku, nowe urządzenie wykorzystuje mięsień ucha.

Urządzenie jest połączone z mięśniem napinacza błony bębenkowej, który u niektórych może być “kontrolowany”. Ten mięsień jest jednym z najmniejszych w ciele i kiedyś uważano, że pomaga chronić błonę bębenkową przed głośnym hałasem.

Uważa się, że kontrola tego mięśnia może być zachowana u osób z zespołem zamknięcia [ang. locked-in syndrome] z powodu udaru lub z zawansowanym MND.

Lekarz rodzinny dr Nick Gompertz, na zdjęciu używający Earswitch do sterowania systemem komunikacji wspomaganej komputerowo za pomocą ruchu mięśnia ucha © University of Bath

Obecne istniejące urządzenia wspomagające mogą stać się bezużyteczne, ponieważ stany neurologiczne, takie jak MND, pogarszają się z czasem. Nowe urządzenie Earswitch może stanowić przełom dla osób z najostrzejszymi ograniczeniami komunikacyjnymi.

„Kiedy byłem studentem medycyny, byłem świadkiem, jak ludzie tracili zdolność posługiwania się klawiaturami, których używali do komunikacji” – powiedział Gompertz.

„Zawsze zdawałem sobie sprawę ze zdolności napinania mięśnia ucha i zastanawiałem się, czy można go użyć do sterowania tymi urządzeniami komunikacyjnymi. Wiele lat później, po obejrzeniu filmu dokumentalnego o utalentowanym, niewerbalnym 13-latku, który napisał książkę tylko oczami, patrząc na fizyczną tablicę ortograficzną, spróbowałem ponownie i odkryłem Earswitch”.

„Wiele osób nigdy nie było świadomych istnienia tego mięśnia w uszach. Ale kiedy poproszono ich o skoncentrowanie się podczas ziewania, mogli “wyczuć”, że mięsień utrudnia słyszenie, co może również powodować uczucie “pełności” lub dudnienia w uszach.”

Obecnie działającym prototypem zespołu jest miniaturowa kamera umieszczona w silikonowej wkładce dousznej – podobna do pojedynczej słuchawki. Ten aparat jest w stanie wychwycić ruch błony bębenkowej, gdy osoba celowo napina mięsień ucha środkowego.

„Ten ruch jest wykrywany przez komputer i steruje klawiaturą ekranową” – wyjaśnia Gompertz.

„Klawiatura skanuje sekwencyjnie rzędy liter, a następnie grupy liter, umożliwiając wybieranie pojedynczych liter za pomocą „kliknięcia w uchu””

„Dokonuje się ogromnych postępów w opracowywaniu technologii wspomagających, które poprawiają jakość życia osób z chorobami neurologicznymi” – powiedział dr Brian Dickie ze Stowarzyszenia MND.

„Ze względu na poważny paraliż, który występuje w przypadku MND, potrzebne są nowe i innowacyjne podejścia, aby umożliwić ludziom korzystanie z nowych technologii. Wydaje się, że napinanie mięśnia napinacza błony bębenkowej może być funkcjonalne nawet w zaawansowanych stadiach MND, więc Earswitch może zaoferować osobom z MND zupełnie nową możliwość kontrolowania tego, jak się komunikują, w jaki sposób mogą kontrolować swoje otoczenie a ostatecznie w jaki sposób mogą decydować o swoim własnym życiu”.

Gompertz powiedział, że Earswitch ma ogromny potencjał, poza pomaganiem osobom mającym problemy z komunikacją.

„Moim celem zawsze była pomoc ludziom w porozumiewaniu się” – powiedział.

„Jednak poza osobami z chorobami neurologicznymi istnieje potencjalnie ogromne zastosowanie tej technologii w innych, przyszłych aplikacjach wspomagających – na przykład odbieranie połączeń przez słuchawki do uszne”.

Ponieważ istnieje niewiele danych na temat tego, jaka część populacji może dobrowolnie poruszać mięśniem napinacza błony bębenkowej, zespół prosi ogół społeczeństwa o wypełnienie krótkiej, 5-minutowej ankiety internetowej. Pomoże im to zrozumieć, jak ludzie mogą skorzystać na Earswitch: Wypełnij ankietę dla populacji ogólnej lub alternatywna ankieta dla osób ze schorzeniami neurologicznymi.

Źródło: Amy Barrett

INTRODUCING THE EARSWITCH

Zdjęcie:  University of Bath

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x