Koty uwielbiają pudełka tak bardzo że dają się zwieść złudzeniom optycznym

Każdy, kto jest właścicielem kota, wie, że koty uwielbiają siedzieć w pudełkach. Teraz obywatelski projekt naukowy sugeruje, że lubią siedzieć w obrysie kwadratu tak samo, jak lubią siedzieć w prawdziwych pudełku, pokazuje to, że koty (podobnie jak ich ludzcy właściciele) mogą dać się zwieść złudzeniom optycznym.

Koci instynkt siedzenia w pudełkach nie występuje tylko u kotów domowych – eksperymenty przeprowadzone na Florydzie w Big Cat Rescue pokazały, że lwy , tygrysy, lamparty, rysie również lubią pudełka. Ta potrzeba, czasami pieszczotliwie nazywana „if I fits I sits [jeśli pasuję, siedzę]” nie ogranicza się do pudełek 3D – w 2017 roku fani kotów opublikowali mnóstwo zdjęć na Twitterze, pokazujących, że zwykłe przyklejenie konturów kwadratów na podłogach może skłonić koty do “siedzenia wewnątrz”.

Po wysłuchaniu wykładu o tym, jak psy reagują na iluzje wzrokowe, główna autorka badania Gabriella Smith, badaczka zajmująca się poznaniem zwierząt w ośrodku Thinking Dog Center w Hunter College w Nowym Jorku, „zastanawiałam się, czy skłonność kotów do wchodzenia do kwadratów na podłodze, wystąpi nawet w tedy gdy kot będzie miał do czynienia z iluzorycznym kwadratem” – powiedziała.

Smith i jej koledzy skupili się na tak zwanej iluzji Kanizsa. Wymagało to ułożenia czterech kształtów „Pac Mana” – okręgów, z których usuwany jest klin wielkości jednej czwartej każdego z nich – aby zasugerować kontury kwadratu.

Naukowcy skontaktowali się za pośrednictwem Twittera z ponad 560 właścicielami kotów, zapraszając ich do udziału w badaniu. W ciągu sześciu dni ochotnicy używając papieru, nożyczek i linijki stworzyli kontury kwadratu – iluzji kwadratu Kanizsa – i kilku kształtów Pac Mana zorientowanych w taki sposób, aby nie tworzyły iluzji. Aby zapobiec przypadkowemu wpływowi na koty w jakikolwiek sposób, poinstruowano ich, aby nosili okulary przeciwsłoneczne, aby “ukryć oczy”.

Gdy właściciele przykleili kształty na podłodze, wpuścili koty do pokoju. Następnie ochotnicy sprawdzili, w jakim kształcie koty siedział dłużej niż 3 sekundy w ciągu 5 minut po wejściu do pokoju – całość testu nagrywali na wideo.

„Ze względu na znane badania, które wskazują, że koty zachowują się najbardziej naturalnie w znanych warunkach, takich jak dom, obywatelski format naukowy tego badania był idealny” – powiedziała Smith.

Ostatecznie tylko 30 właścicieli ukończyło wszystkie testy. Spośród nich tylko dziewięć kotów dokonało przynajmniej jednego wyboru podczas eksperymentu. Naukowcy odkryli, że siedem kotów wybrało iluzoryczny kwadrat, „to wskazuje, że były podatne na iluzję” – powiedziała Smith. Odkrycie „informuje nas o ewolucji ich wzroku, a konkretnie o ich wrażliwości na kontury”.

Co dziwne, pewnego razu jeden z kotów, Totoro, wybrał trzecią opcję „kontrolną”, w której kształty Pac Mana zostały umieszczone w sposób, który nie powinien był wywoływać iluzji. „Nie jest jasne, dlaczego tak się stało, chociaż można to wytłumaczyć jako sprawdzanie nowych bodźców na podłodze, a niekoniecznie sprawdzanie jakichkolwiek kształtów przypominjących pudełko” – powiedziała Smith.

Naukowcy chcieliby przeprowadzić eksperyment na większej liczbie kotów. „Ale staralibyśmy się uniknąć utraty uczestników, skracając czas trwania eksperymenty [pierwotnie badania trwały sześć dni] ” – powiedziała Smith.

Tajemnicą pozostaje, co skłania koty do siedzenia w pudełkach lub prawdziwych lub iluzorycznych kwadratach. „Koty mogą lubić pudełka lub kosze na bieliznę ze względu na zapewniający im przyjemny ścisk [ang. pressure comfort]” – powiedział Smith. Inną możliwością jest to, że pudełka mogą wywoływać u kota instynkt zasadzki drapieżnej [ang. instinct to ambush prey / drapieżniki siedzące i czekające to mięsożerne zwierzęta, które chwytają lub łapią zdobycz z ukrycia lub w oparciu strategie wykorzystujące element zaskoczenia] zauważyła. Smith zauważyła, że atrakcyjność kwadratów na podłodze, rzeczywistych lub iluzorycznych, może zatem wynikać z ich instynktownej słabości do pudełek.

W przyszłości naukowcy chcieliby sprawdzić, czy koty dadzą się zwieść trójwymiarowej wersji iluzji Kanizsa. Chcieliby również sprawdzić, czy nieudomowione duże koty są również podatne na iluzje.

Naukowcy szczegółowo opisali swoje odkrycia online 30 kwietnia w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science.

Źródło: Charles Q. Choi

If I fits I sits: A citizen science investigation into illusory contour susceptibility in domestic cats (Felis silvestris catus)

Zdjęcie: Tara McCready

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x