Mały szkic Leonarda da Vinci może zostać sprzedany za ponad 16 milionów dolarów na nadchodzącej aukcji

Mały szkic głowy niedźwiedzia autorstwa Leonarda da Vinci może zostać sprzedany za 16,9 miliona dolarów na zbliżającej się aukcji w Londynie.

Szkic, znany jako „Głowa niedźwiedzia [ ang. Head of a Bear]”, ma wymiary 7 na 7 centymetrów i został narysowany na papierze w kolorze jasnoróżowo-beżowym, zgodnie z oświadczeniem domu aukcyjnego Christie’s, który organizuje 8 lipca aukcje.

Szkic jest jednym z mniej niż ośmiu rysunków Leonarda da Vinci, które są własnością prywatną i nie są częścią Royal Collection i Devonshire Collections w Chatsworth w Wielkiej Brytanii, według Christie’s. Da Vinci wykonał szkic niedźwiedzia, nieśmiało spoglądającego w bok, używając techniki silverpoint. Tej techniki nauczył się od swojego mistrza Andrei del Verrocchio, włoskiego malarza i rzeźbiarza, zgodnie z oświadczeniem.

Leonardo da Vinci jest najbardziej znany ze swoich obrazów, takich jak „Mona Lisa”, ale był także architektem, wynalazcą i naukowcem. Da Vinci narysował podobne szkice do głowy niedźwiedzia w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XIV wieku, przedstawiające dwa koty i psa, obecnie wystawione w British Museum; szkic łap psa wystawione w National Galleries of Scotland; oraz szkic chodzącego niedźwiedzia, który jest wystawiony w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, zgodnie z oświadczeniem.

„Głowa niedźwiedzia” przypomina twarz gronostaja namalowanego przez da Vinci na portrecie Cecilii Gallerani znanej jako „Dama z gronostajem”, który znajduje się w Muzeum Krakowskim w Polsce, zgodnie z oświadczeniem.

Zgodnie z oświadczeniem szkic pochodzi z kolekcji angielskiego malarza Sir Thomasa Lawrence’a. Kiedy Lawrence zmarł w 1830 roku, jego dealer sprzedał szkic na aukcji Christie’s (w 1860 r.) za 3,50 dolara (2,5 funta brytyjskiego). Po raz pierwszy został wystawiony publicznie w 1937 roku i od tego czasu jest wystawiany w muzeach na całym świecie.

„Bardzo się cieszę, że to arcydzieło, jedno z najważniejszych dzieł renesansu, które wciąż znajduje się w rękach prywatnych, zostało ponownie powierzone firmie Christie’s” – Ben Hall, prezes Old Master Paintings w Christie’s New York powiedział w oświadczeniu. „To dzieło było własnością jednych z najwybitniejszych kolekcjonerów dawnych mistrzów na przestrzeni wielu stuleci, w tym obecnego właściciela, który jest jego właścicielem od 2008 roku.”

Szkic niedźwiedzia będzie wystawiany w Christies w Rockefeller Center w Nowym Jorku od 8 maja, a następnie będzie pokazywany w Christie’s w Hongkongu między 20 a 25 maja. Stamtąd dotrze do Londynu i będzie wystawiony od 1 czerwca do 6 czerwca, zanim zostanie zlicytowany, zgodnie z oświadczeniem.

Szkic ma kosztować między 11,3 miliona dolarów a 16,9 miliona dolarów (od 8 milionów do 12 milionów funtów).

Źródło: Yasemin Saplakoglu

LEONARDO DA VINCI’S HEAD OF A BEAR TO BE OFFERED AT CHRISTIE’S LONDON IN JULY

Zdjęcie: Christie’s2021

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x