Mały płetwal karłowaty znaleziony w Tamizie został uśpiony

Ranny płetwal karłowaty uwięziony w Tamizie został uśpiony w poniedziałek po tym, jak ratownicy stracili wszelką nadzieję na jego przeżycie.

Młody płetwal o długości 3 metry zostało po raz pierwszy odkryty, uwięziony w betonowej śluzie w Richmond w Londynie, w niedzielę (9 maja). Setki ludzi zebrało się, aby obserwować ratowników unoszących zwierzę na wodzie i holujących je w kierunku głębszej wody, ale wieloryb wypadł z nadmuchiwanej poduszki, w której został umieszczony i zaczął płynąć z powrotem w górę rzeki (oddalając się od morza).

Obawy o młodego płetwala, które miało uszkodzoną płetwę piersiową i wyraźnie niedowagę, wzrastały, gdyż ssak znajdował się setki kilometrów od swoich letnich terenów łowieckich na Północnym Atlantyku.

Pomimo dalszych prób ratowania zwierzęcia przez władze, skala odniesionych obrażeń i nieobecność matki uniemożliwiały przywrócenie zwierzęcia do zdrowia.

„Zamierzamy uśpić płetwala. Cierpi bardzo mocno, trwa to od około 45 minut” – powiedziała Julia Cable, koordynator krajowy w British Divers Marine Life Rescue, jak donosi Reuters. „To zawsze smutne, ale teraz wiemy, że wypuszczenie go z powrotem na otwarte morze spowodowałoby, że umarłby by tam z głodu”.

Będąc tak młodym osobnikiem, daleko od domu, płetwal bez pomocy innych płetwali lub matki nie przeżyłby.

Po nieudanej próbie ratunku płetwal wpłynął na płytsze wody – płynął dalej na zachód w górę Tamizy.

Po tym, jak ponownie utknął, ponad 145 kilometrów od ujścia do Morza Północnego w ujściu Tamizy, ratownicy nie mieli innego wyboru, dostał śmiertelną dawkę środka znieczulającego.

Płetwal karłowaty ( Balaenoptera acutorostrata ) to najmniejsze z wielkich wielorybów, osiągający od 8 do 9 m długości. Występują zwykle w północnym Atlantyku i Oceanie Spokojnym.

Pojawianie płetwali karłowatych w Tamizie jest bardzo niezwykłe, a urzędnicy usiłują wyjaśnić, w jaki sposób znalazł się tak daleko od domu, bez śladu rodziny lub matki w pobliżu.

Płetwale karłowate są ciekawskie, a ta cecha – w tym wypadku – mogła sprowadzić tego młodego osobnika na manowce.

„Ten płetwal mógł się zgubić podczas podążania za ofiarą, być chory lub ranny” – powiedział Reuterowi Danny Groves z Whale and Dolphin Conservation. „Wiele wielorybów i delfinów ma problemy, ponieważ mogą zostać uderzone przez statek na morzu, zranione przez sieci rybackie, zepchnięte z kursu przez głośny podwodny hałas z badań sejsmicznych związanych z poszukiwaniem ropy lub gazu lub głośny podwodny sonar podczas ćwiczeń wojskowych.”

W 2019 roku w Tamizie znaleziono martwe trzy wieloryby, w tym płetwala karłowatego i humbaka.

Źródło: Ben Turner

Injured minke whale calf in London’s River Thames to be put down

Minke whale calf put down after getting stranded in London

Zdjęcie: Chris Jackson / Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x