Makaron morfingowy płaski na początku podczas gotowania wygina się

Ten makaron nie jest wiotkim makaronem.

Po odciśnięciu starannie zaprojektowanych układów rowków, płaski makaron zmienia się podczas gotowania, tworząc rurki, spirale i inne kształty tradycyjne dla skrobiowego pożywienia. Technika ta pozwoliłaby na uzyskanie makaronu, który zajmuje mniej miejsca, donosi Lining Yao i współpracownicy 5 maja w Science Advances.

[Opisane zjawisko czyli morfing jest to technika przekształcania obrazu polegająca na płynnej zmianie jednego obrazu w inny, stosowana w filmie i animacji komputerowej. W tym przypadku zmianie jednej formy w inną].

Miłośnicy makaronu „są bardzo wybredni, jeśli chodzi o kształty makaronu i ich łączenie z różnymi sosami” – mówi Yao, która studiuje projektowanie inteligentnych materiałów na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Ale te kształty wiążą się z nadmiarem opakowań i nieefektywną wysyłką: w przypadku niektórych odmian kręconych makaronów ponad 60 procent powierzchni opakowania jest wykorzystywane do zatrzymywania powietrza, obliczyli naukowcy.

Yao i jej koledzy wytłoczyli serię rowków na jednej stronie każdego makaronu. Ponieważ makaron wchłaniał wodę podczas gotowania, płyn nie mógł wnikać do końca od strony rowkowanej, przez co pęczniał mniej niż gładka strona makaronu. To asymetryczne pęcznienie wygięło wcześniej płaski makaron w łuk. Zmieniając ułożenie rowków, badacze kontrolowali ostateczny kształt. Symulacje komputerowe pęczniejącego makaronu odtworzyły kształty widoczne w eksperymentach.

Technika ta nie ogranicza się do makaronu: Inna seria eksperymentów, przeprowadzona z gumą silikonową w rozpuszczalniku, dała podobne wyniki. Jednak podczas gdy makaron utrzymywał swój zakrzywiony kształt, guma silikonowa w końcu wchłonęła wystarczającą ilość rozpuszczalnika, aby ponownie się spłaszczyć. Kleista natura ugotowanego makaronu pomaga zablokować skręty poprzez łączenie sąsiednich rowków razem, ustalili naukowcy. Usunięcie silikonu z rozpuszczalnika spowodowało jego wygięcie w przeciwnym kierunku. Ten odwracalny proces gięcia może być wykorzystany do innych celów, takich jak chwytak dla rąk robotów, mówi Yao.

Makaron jest szczególnie dobrym jedzeniem na biwak, mówi Yao. Członek jej zespołu zabrał go ze sobą podczas niedawnej wycieczki pieszej. Makaron łatwo mieści się w małym opakowaniu, ale gotuje się w zadowalającym kształcie.

Źródło: Emily Conover

Zdjęcie: MORPHING MATTER LAB/CARNEGIE MELLON UNIVERSITY | Wideo: Science News
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x