Alkohol wytwarzany z radioaktywnych jabłek w Czarnobylu przejętych przez rząd Ukrainy

W 2019 roku grupa naukowców i gorzelników postanowiła stworzyć odważny nowy rodzaj alkoholu: Atomik, rzemieślniczy trunek alkoholowy wytwarzany ze składników uprawianych w wciąż radioaktywnej strefie wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu. (Sam alkohol nie był radioaktywny po procesie destylacji).

Teraz pierwsza partia Atomika jest w końcu gotowa – a wszystkie 1500 butelek zostało przejętych przez ukraińskich tajnych służb z nieznanych powodów, zgodnie z oświadczeniem producenta Atomika, The Chernobyl Spirit Company.

„Wygląda na to, że oskarżają nas o używanie podrobionych ukraińskich znaków akcyzy, ale to nie ma sensu, ponieważ butelki są przeznaczone na rynek brytyjski i są wyraźnie oznakowane ważnymi brytyjskimi znakami akcyzy” – Jim Smith, założyciel firmy i profesor na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii, powiedział w oświadczeniu.

Elina Smirnova, prawnik reprezentujący spółkę, dodała, że ​​zajęcie było „wyraźnym naruszeniem” ukraińskiego prawa. Jeśli Atomik trafi na półki sklepowe, będzie to pierwszy produkt konsumencki z regionu Czarnobyla od niesławnej katastrofy z 1986 roku – podała firma.

Prototypowa butelka Atomika. (Zdjęcie: University of Portsmouth)

Wkrótce po katastrofie nuklearnej urzędnicy stworzyli “czarnobylską strefę zamkniętą” – obszar o powierzchni 2600 kilometrów kwadratowych otaczający zniszczoną elektrownię – niezdatną do zamieszkania przez ludzi przez 24 000 lat. Obecnie w regionie kwitną rośliny i zwierzęta – podobnie jak turystyka. Według lokalnych urzędników Czarnobyl odwiedza ponad 60 000 odwiedzających rocznie, a liczba odwiedzin wzrosła po premierze miniserialu HBO „Czarnobyl” w maju 2019 roku.

Atomik jest wytwarzany z jabłek uprawianych w ukraińskim okręgu Narodyczi, który znajduje się na skraju strefy zamkniętej i został silnie zanieczyszczony opadem po stopieniu rdzeni. Według ukraińskiej państwowej służby statystycznej region ten nadal zamieszkuje prawie 10 000 mieszkańców oraz w regionie trzeba przestrzegać surowych ograniczeń rolniczych.

Smith i jego współpracownicy mają nadzieję udowodnić, że niektóre produkty wytwarzane w pobliżu strefy zamkniętej mogą być bezpieczne do spożycia, jak podaje strona internetowa firmy. Kilka lat temu zespół Atomik przetestował uprawy żyta ze strefy wykluczenia pod kątem promieniowania i stwierdził, że ziarna rzeczywiście były zanieczyszczone. Jednak Smith powiedział, że wszystkie ślady promieniowania zostały usunięte podczas procesu destylacji, dzięki czemu Atomik nie jest bardziej niebezpieczny niż inne dostępne na rynku alkohole.

Od tego czasu założyciele zmienili recepturę z żytniej na jabłkową – ale według Smitha proces destylacji nadal sprawia, że ​​produkt końcowy jest całkowicie wolny od promieniowania. Jeśli Atomik dotrze do sklepów monopolowych, 75% zysków firmy zostanie wykorzystanych „na pomoc w tworzeniu miejsc pracy i inwestycji na obszarach Ukrainy dotkniętych katastrofą Czarnobyla oraz na dalsze wsparcie społeczności” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Czy w międzyczasie zechciałbyś spróbować butelki wina wystawionej na promieniowanie kosmiczne na pokładzie stacji kosmicznej przez 14 miesięcy? Będzie Cię to kosztować tylko 1 milion dolarów.

Źródło: Brandon Specktor

First batch of “ATOMIK” Chernobyl Spirits seized in Ukrainian Secret Services investigation.

Sixty thousand tourists visited the Chernobyl exclusion zone last year.

Zdjęcie: Getty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x