Dlaczego „ból emocjonalny” boli?

Kiedy zespół rockowy REM śpiewał: „Everybody hurts sometimes”, nie śpiewali o bólach pleców czy skręconych kostkach. Odnosiły się oczywiście do intensywnego bólu, jaki mogą wywołać nasze emocje – na przykład bólu po utracie ukochanego przyjaciela lub ciężkości w klatce piersiowej po rozstaniu. Dlaczego więc odrzucenie i strata są dla nas dosłowne?

Krótka odpowiedź: pomaga nam przetrwać.

Ból jest sygnałem niebezpieczeństwa, powiedział Geoff MacDonald, profesor psychologii na Uniwersytecie w Toronto. Na przykład, kiedy kładziesz rękę na czymś gorącym, sieć neuronów w twoim mózgu aktywuje się, aby wysłać wiadomość: Coś jest nie tak. „Jeśli uderzysz się w palec u nogi, cały twój świat stanie się tym palcem” – powiedział MacDonald. „Ból jest naprawdę dobry w zdobywaniu twojej uwagi i wymuszaniu na tobie powstrzymania tego, co przynosi ból”.

Z perspektywy ewolucji odrzucenie jest naprawdę złą rzeczą. Dla przodków ludzi przetrwanie wymagało bliskiej sieci społecznej, powiedział MacDonald. „Współpracując, można wydajniej zdobywać pożywienie, lepiej chronić się przed drapieżnikami” – powiedział. „I oczywiście, jeśli nie tworzysz relacji z innymi ludźmi, będziesz miał trudności ze znalezieniem kogoś, z kim mógłbyś się rozmnażać ”.

Przodkowie ludzcy, którzy robili wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć odrzucenia, mieliby większe szanse na przeżycie – a jaki jest lepszy środek odstraszający niż fizyczny ból?

Badania sugerują, że kiedy doświadczamy odrzucenia, nasze mózgi reagują podobnie, jak byśmy odczuwali fizyczny ból. W 2011 roku psychologowie użyli funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) do zeskanowania mózgów 40 uczestników badania ze “złamanym sercem”, z których wszyscy niedawno przeżyli rozstanie. Wewnątrz rezonansu uczestnicy patrzyli na zdjęcia partnera, który ich zostawił i myśleli odrzuceniu. Następnie osoby skupiły się na zdjęciach bliskich przyjaciół, przypominając sobie szczęśliwe chwile związane z tymi osobami.

Psychologowie zeskanowali mózgi uczestników, gdy doświadczali bolesnych i przyjemnych doznań fizycznych: gorący (ale nie palący) przedmiot, a następnie przyjemnie ciepły przedmiot umieszczony na ich ramionach. Wyniki opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wykazały, że zarówno widok byłego partnera, jak i odczucie gorącego obiektu aktywowały obszary mózgu związane z bólem, ale zdjęcie przyjaciela i przyjemne ciepło nie. Przegląd 524 innych badań neurobiologicznych dotyczących bólu oraz pamięci i wspomnień potwierdziło wyniki psychologów. Zespół podał w badaniu, że te same obszary mózgu były związane z bólem nawet w 88% analizowanych przez nich badań.

Wielu psychologów uważa, że ​​doświadczenie bólu emocjonalnego łączy się z fizycznym systemem bólu w mózgach naszych wczesnych przodków – powiedział Ethan Kross, profesor psychologii na Uniwersytecie Michigan i pierwszy autor badania PNAS z 2011 roku.

Ból, który odczuwasz po stracie bliskiego przyjaciela, jest całkiem realny, powiedział Kross, ale nie jest to dokładnie to samo, co ból fizyczny. „Każdy, kto raz został odrzucony i uderzony w nos, może powiedzieć, że te doświadczenia są oczywiście inne” – powiedział. Widzimy to w badaniach fMRI. Części mózgu aktywowane przez te dwa różne doświadczenia w pewnym stopniu pokrywają się, ale nie są identyczne.

Ale dlaczego odczuwamy ból związany odrzuceniem w klatce piersiowej i brzuchu, w przeciwieństwie do, powiedzmy, kolana? Niektórzy psychologowie postawili hipotezę, że to doświadczenie ma związek z aktywacją nerwu błędnego, który biegnie od mózgu do szyi, klatki piersiowej i brzucha. Ale nie ma zbyt wielu przekonujących dowodów na to wyjaśnienie, powiedział Kross.

Co więcej, występuje również zespół „złamanego serca”, stan, w którym serce chwilowo osłabia się, powoduje to, że jego główna komora – lewa komora – wydyma się i nieprawidłowo pompuje. Stan ten, znany również jako zespół takotsubo (takotsubo syndrome / TTS), jest związany z podwyższoną aktywnością mózgu spowodowaną stresującymi wydarzeniami, takimi jak śmierć bliskiej osoby. Ale najczęściej złamane serce nie prowadzi do zespołu takotsubo – stan ten jest rzadki.

Ogólny smutek i cierpienie może boleć, ale następnym razem, gdy będziesz zmagać się z bólem związanym utraty lub odrzucenia, możesz pocieszyć się faktem, że zdolność odczuwania tego rodzaju bólu prawdopodobnie ewoluowała, aby pomóc nam przetrwać.

Źródło: Isobel Whitcomb

Social rejection shares somatosensory representations with physical pain

Zdjęcie: Halfpoint Images via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x