Gigantyczna sekwoja wciąż się tli – 9 miesięcy po pożarach w Kalifornii

Według oświadczenia National Park Service naukowcy odkryli niedawno drzewo podczas przeglądu parku, którego celem było określenie skutków pożaru z 2020 roku. Drzewo, znajdujące się w Board Camp Grove, „wciąż tliło się i dymiło”, najprawdopodobniej w wyniku pożarów z 2020 r., stwierdzono w oświadczeniu.

Według The Guardian, pożar został wywołany uderzeniem pioruna w sierpniu 2020 roku, pożar ostatecznie spalił około 150000 akrów (60,700 hektarów) lasów, zanim został zatrzymany w grudniu 2020 roku.

Jednak wewnątrz drzewa nadal tlił żar pomimo zimowego deszczu i śniegu, poinformowało The Guardian. Nie jest to zjawisko niezwykłe – wiadomo, że po intensywnych pożarach niektóre drzewa będą nadal powoli płonąć, ponieważ wnętrze drzewa zapewnia bogate w tlen środowisko i schronienie dla ognia. Ale takie zjawisko jest niezwykłe w przypadku sekwoi, które są dobrze przystosowane do ognia i mają ognioodporną korę, według National Geographic .

„Fakt, że sekwoja wciąż się tli i dymi w wyniku pożaru z 2020 r., pokazuje, jak suchy jest park” – powiedział w oświadczeniu Leif Mathiesen, zastępca kierownika ds. Straży pożarnej w parkach narodowych Sequoia i Kings Canyon.

Sucha pogoda nie wróży dobrze tegorocznemu sezonowi pożarów – który osiąga szczyt między lipcem a listopadem – a według CNN władze zaplanowały już kilka kontrolowanych pożarów jako sposób na ograniczenie gromadzenia się zarośli, aby zapobiec ogromnym pożarom.

Źródło: Rachael Rettner

Areas in Sequoia National Park Still Smoldering from 2020 Wildfires

Giant sequoia found still smoldering after 2020 California wildfire

How Sequoias Survive Wildfires, in Yosemite and Beyond

A giant Sequoia tree in California is still smoldering from last year’s Castle Fire

Zdjęcie: NPS / Tony Caprio

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x