Czy zwierzęta dostają zawału serca?

Co 40 sekund ktoś w USA ma zawał serca, około 805 000 osób rocznie doświadcza w USA ma ataku serca. Oczywiście ta statystyka dotyczy tylko ludzi. Ale co z zwierzętami – czy one również doświadczają tego wyniszczającego i potencjalnie śmiertelnego stanu?

W większości zwierzęta nie dostają zawału serca, zwierzęta doświadczają innych problemów sercowych – zgodnie z wiedzą naukowców, ataki serca są rzadkie u zwierząt.

„Ogólnie rzecz biorąc, zwierzęta nie umierają w sposób naturalny z powodu typowego zawału serca, który wiąże się z zatkaniem tętnic wieńcowych u ludzi” – powiedział Philip Gordts, adiunkt, który bada choroby serca na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD).

Co to jest zawał serca?

Według Flavio Fentona, profesora fizyki z Georgia Institute of Technology, który bada elektryczne aspekty serca ludzi innych gatunków zwierząt, zawał serca występuje, gdy naczynie krwionośne rozprowadzające natlenioną krew do serca zostaje zablokowane, a fragment tkanki serca umiera z powodu niedoboru tlenu. Kiedy kawałek serca umiera, nie może się kurczyć, a także nie rozprzestrzenia fali elektrycznej, która przemieszcza się całe serce, fala ta “nakazuje” sercu kurczenie się. Może to spowodować zatrzymanie pracy serca i śmierć, chyba że zostanie wykonana interwencja, taka jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

„Wszystkie serca ssaków są bardzo podobne” – powiedział Fenton. „Zatem w zasadzie większość serc ssaków może mieć zawał”.

Chociaż teoretycznie mogą się zdarzyć – zawał serca – w większości przypadków się nie zdarza. Na przykład, według Oakland Veterinary Referral Service w Bloomfield Hills w stanie Michigan, ataki serca zdarzają się bardzo rzadko u psów. Nawet szympansy w niewoli, które są nie tylko blisko spokrewnione z ludźmi, ale także mają podobne czynniki ryzyka chorób serca, takie jak brak aktywności fizycznej i wysoki poziom cholesterolu, nie doświadczają zawału serca, jak wykazali dr Nissi Varki i dr. Ajit Varki z UCSD w artykule z 2009 roku w czasopiśmie Evolutionary Applications. Zawału serca nie doświadczają tez gryzonie, ani króliki podatne na miażdżycę, gromadzenie się tłuszczów, cholesterolu i innych substancji na ścianach tętnic, według tego samego artykułu. Zgodnie z artykułem z 2009 roku, nawet u gryzoni i królików zmodyfikowanych genetycznie w celu uzyskania wysokiego poziomu cholesterolu i lipidów we krwi w celu wywoływania miażdżycy i innych ludzkich chorób, zawały serca rzadko występują.

Zamiast pytać, dlaczego inne zwierzęta nie mają ataków serca, bardziej sensowne może być spytanie, dlaczego ludzie je mają. Możesz pomyśleć, że ma to związek z naszym siedzącym trybem życia i złą dietą. Te czynniki z pewnością odgrywają rolę, miażdżyca jest główną przyczyną chorób serca, a niezdrowa dieta bogata w czerwone mięso i pełnotłuste produkty mleczne oraz brak ruchu są czynnikami ryzyka miażdżycy, według Mayo Clinic.

Jednak w wypadku 15% ataków serca występuje one u osób bez kardiologicznych czynników ryzyka. Ludzie mogą być szczególnie podatni na zawały serca z powodu mutacji, która jest unikalna dla ludzi. Ta mutacja uniemożliwia nam wytworzenie konkretnej cząsteczki cukru o nazwie Neu5Gc, jak donosił Gordts, Varkis i współpracownicy w badaniu z 2019 roku opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Według badania z PNAS u ludzi ta mutacja dezaktywuje gen (CMAH) odpowiedzialny za wytwarzanie cukru Neu5Gc. Kiedy naukowcy inaktywowali ten sam gen u myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane, aby mieć wysoki poziom cholesterolu i rozwinąć miażdżycę, u myszy rozwinęła się miażdżyca z dwukrotnie większym nasileniem niż u myszy z funkcjonującą wersją genu. (Jednak myszy w rzeczywistości nie miały ataków serca, powiedział Gordts.) Ta mutacja może wyjaśniać, dlaczego ludzie są podatni na miażdżycę i ataki serca, podczas gdy inne ssaki nie – sugerują autorzy w swoim artykule.

Ataki serca u kręgowców

Pomimo doniesień, że inne zwierzęta w większości nie mają zawałów serca, prawda jest taka, że ​​nie przeprowadzono wielu eksperymentów badających tę kwestię.

„W literaturze naukowej jest bardzo mało informacji na temat zawałów serca u zwierząt innych niż ssaki” – powiedział Tomasz Owerkowicz, fizjolog porównawczy kręgowców z California State University w San Bernardino. „Możesz zaobserwować [że] zwierzę nagle umarło. Ale bardzo rzadko przeprowadza się sekcję zwłok i szukał blokad w tętnicach wieńcowych. Po prostu nie wiemy, czy inne zwierzęta cierpią na ataki serca”.

Jednak na podstawie budowy serca naukowcy mogą przewidywać, które kręgowce (zwierzęta z kręgosłupami) są najbardziej narażone na zawał serca. Według Owerkowicza, serca ssaków i ptaków mają tylko jedno źródło tlenu – tętnice wieńcowe. Te rozgałęziają się w mniejsze tętniczki i naczynia włosowate, z których komórki mięśnia sercowego pobierają tlen. Serce ssaka „to jedyny narząd który może dostarczyć, krew i tlenu do serca” – powiedział Fenton. Uważa się, że dotyczy to również ptaków – zauważył Owerkowicz. Z tego powodu, jeśli tętnica wieńcowa jest zablokowana u ptaka lub ssaka, serce traci dopływ tlenu i istota może mieć zawał serca – powiedział Owerkowicz.

Według Owerkowicza, serca niektórych kręgowców niebędących ssakami mają nieco inny system, który może chronić je przed atakiem serca; Oprócz naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych dostarczających tlen, mają gąbczastą tkankę serca, która umożliwia natlenionej krwi w komorach serca przedostawanie się w głąb ścian serca – jak woda w gąbce. Ponieważ krew wnika tak głęboko w tkankę serca, tlen może dyfundować prosto z krwi do komórek serca. Nie dzieje się tak u ptaków i ssaków, ponieważ ściany ich serc są bardziej zwarte – powiedział Owerkowicz.

Owerkowicz powiedział, że nawet jeśli tętnica wieńcowa jest zablokowana, kręgowiec o gąbczastym sercu może uniknąć zawału serca dzięki temu rezerwowemu systemowi dyfuzji tlenu. Ponieważ kręgowce o gąbczastych sercach mają zapasowe źródło tlenu, a ptaki i ssaki nie, naukowcy uważają, że te pierwsze są znacznie mniej narażone na ataki serca, powiedział Owerkowicz.

Owerkowicz i Fenton współpracują przy eksperymentach dotyczących zawałów serca na jednym z takich stworzeń o gąbczastym sercu, aligatorze.

„W sercu aligatora znajdują się naczynia krwionośne, jego serce jest gąbczaste, wokół niego jest dużo krwi, niekoniecznie pochodzącej z naczyń krwionośnych. Istnieje pewna perfuzja przez tkankę z krwi otaczającej serce,” powiedział Fenton.

Według dotychczasowych eksperymentów naukowców aligatory nie mają zawałów serca. Owerkowicz powiedział, że “zablokował” tętnicę wieńcową aligatora, ale nie spowodowało to żadnych problemów zdrowotnych u zwierzęcia. „Nawet gdy zwierzę było aktywne fizycznie, jego serce działało dobrze. Zakładam, że to dlatego, że komory aligatora [dwie dolne komory serca] są bardzo gąbczaste” – powiedział Owerkowicz. Dodał, że sekcja zwłok wykazała, że ​​tkanka serca aligatora nie wykazuje oznak śmierci komórek.

Źródło: Ashley P. Taylor

Heart Disease Facts

9-1-1: IS MY DOG HAVING A DOG HEART ATTACK?

Heart disease is common in humans and chimpanzees, but is caused by different pathological processes

Arteriosclerosis / atherosclerosis

Number of Coronary Heart Disease Risk Factors and Mortality in Patients With First Myocardial Infarction

Human species-specific loss of CMP-N-acetylneuraminic acid hydroxylase enhances atherosclerosis via intrinsic and extrinsic mechanisms

Zdjęcie: PM Images za pośrednictwem Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x