Co trzeba zrobić aby zostać astronautą?

To marzenie wielu dzieci, aby zostać astronautą – uwolnić się od grawitacji, unosić się nad Ziemią i podróżować po kosmosie. Dla wielu marzenie to znika w wieku dorosłym. Ale niektóry nie przestają marzyć a zostanie astronautom staje się ich celem życiowym.

Co więc trzeba zrobić, aby zostać astronautą?

Po pierwsze, aby zostać kandydatem, zazwyczaj musisz być obywatelem kraju będącego członkiem agencji kosmicznej. Na przykład, aby zarejestrować się w NASA, musisz być obywatelem USA. Jednak niektóre prywatne firmy kosmiczne mogą rekrutować astronautów bez względu na ich obywatelstwo.

Wiele kwalifikacji, takich jak wykształcenie, jest podobne w różnych agencjach kosmicznych. Aby ubiegać się o tytuł astronauty w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), potrzebujesz – miedzy innymi – tytułu magistra lub wyżej w naukach przyrodniczych, medycynie, inżynierii, matematyce lub informatyce, lub musisz być pilotem doświadczalnym, który wie jak pilotować testowane statki powietrzne i jak zarządzać programami badawczymi. NASA ma te same wymagania, ale daje również dwa lata na uzyskanie doktoratu z tych przedmiotów.

Jednak dyplom nie wystarczy. Aby spełnić wymagania stawiane przed kandydatami, kandydaci muszą również posiadać doświadczenie w świecie rzeczywistym – co najmniej dwa lata odpowiedniego doświadczenia podyplomowego w swojej dziedzinie studiów w wypadku NASA lub trzy lata w wypadku ESA. Wymóg NASA można również spełnić dzięki 1000 godzin pracy jako dowódca na pokładzie statku powietrznego. Ponieważ angielski jest językiem używanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, musisz znać go biegłe. (Biegła znajomość innych języków, takich jak rosyjski, jest atutem, ale nie jest wymogiem, zgodnie z ESA.)

Astronauci muszą również mieć “pozytywną kartę zdrowia”. Na przykład ESA wymaga zaświadczenia lekarskiego które wystawiane jest ludziom posiadającym licencje pilota turystycznego – chociaż w momencie składania wniosku, nie musisz posiadać samej licencji. Kandydaci NASA muszą być w stanie zdać “fizyczny test długoterminowego lotu dla astronautów”. „Zazwyczaj, gdy zbliżamy się do końca procesu selekcji, poddajemy ich temu samemu procesowi oceny, którego używalibyśmy do przydzielenia obecnego astronauty do misji, aby upewnić się, że będą kwalifikować się do przydziału lotów kosmicznych” – powiedziała Anne Roemer, menedżer ds. Wyboru astronautów w NASA.

W przeszłości większość niepełnosprawności fizycznych uniemożliwiłaby osobie bycie astronautą. Ale ESA uruchomiła Parastronaut Feasibility Project, aby zrekrutować co najmniej jednego astronautę: niskiego wzrostu [poniżej 130 centymetrów]; lub z wyraźna różnica długości nóg; lub z niedoborem kończyny dolnej. Agencja będzie współpracować z tym astronautą, aby określić, jakie zmiany agencja kosmiczna musi wprowadzić w istniejących protokołach, aby wysłać tę osobę w kosmos.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Astronauci pracują przez długie godziny i doświadczają dużego stresu. Przebywają z dala od przyjaciół i rodziny przez miesiące, a komunikacja z ludźmi na Ziemi może być trudna. Na przykład na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostępna jest poczta e-mail, a astronauci mogą prowadzić rozmowy wideo, ale mogą odbierać tylko dźwięk, a rozmowy mają kilka sekund opóźnienia. W przypadku misji na Marsa komunikacja z rodziną byłaby prawdopodobnie trudniejsza. Zamiast tego astronauci tkwią w małych, zamkniętych obszarach bez realnego sposobu na spędzenie czasu w samotności.

„Podczas procesu selekcji sprawdzimy, za pomocą testów psychometrycznych i innych narzędzi, stabilność psychiczną osoby, szczególnie w odniesieniu do tego, czy pojawiają się jakieś sygnały ostrzegawcze, związane  chociażby z zaburzeniami psychiatrycznymi, powiedziała Dagmar Boos, szefowa Centrum Kompetencji i Polityki ESA. Ta stabilność psychiczna jest ważna zarówno dla poszczególnych astronautów, jak i dla bezpieczeństwa całego zespołu, powiedziała Boos.

To są minimalne wymagania, a wymogów związanych z zastaniem astronautom jest znacznie więcej. Ponad 18000 osób zgłosiło się do klasy astronautów NASA w 2017 roku, ale tylko 12 zostało wybranych. Kandydaci muszą być naprawdę imponujący, aby wyróżniać się z tłumu.

Jedną z cech, której poszukuje zespół selekcyjny, jest umiejętność bycia zarówno liderem, jak i naśladowcą [ang. follower]. Doświadczenie w pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak biegun północny czy pustynia, może działać na korzyść kandydata, powiedziała Boos. Poszukiwane są osoby, które ponoszą/iły odpowiedzialność za życie innych, na przykład będąc częścią zespołu ratunkowego.

Oprócz latania w kosmosie astronauci pełnią też role techniczne na Ziemi i są twarzami programu lotów kosmicznych, więc muszą umieć odnaleźć się w różnych sytuacjach. „Szukamy wszechstronnych ludzi we wszystkich dziedzinach” – powiedziała Roemer. „Może to obejmować osiągnięcia zawodowe, hobby i zainteresowania”.

Wreszcie, astronauci muszą z “przyjemnością z sobą pracować”. „Celem jest udanie się na Marsa, co będzie dość długą misją” – powiedziała Roemer. – Próbujemy ocenić, czy dane osoby można z sobą zamknąć i czy misja zakończy się sukcesem.

Źródło: Tara Santora

ESA ASTRONAUT SELECTION 2021

How to call the International Space Station

Zdjęcie: JGI/Jamie Grill via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x