Gigantyczny rdzeń chiński rakiety uderzy w atmosferę

W sobotę (8 maja) ogromny chiński śmieć kosmiczna spadnie w niekontrolowany sposób przez atmosferę, zgodnie z oświadczeniem amerykańskiego dowództwa kosmicznego.

Jest możliwe, że niektóre szczątki mogą spać na zaludnionych obszarach – jednak dokładne trajektorii obiektu, będą znane „w ciągu kilku godzin od ponownego wejścia w atmosferę”, zgodnie z oświadczeniem.

Obiekt to wysoki na 30 metrów rdzeń rakiety Long March 5B (największej chińskiej rakiety), który 28 kwietnia wyniosła na orbitę moduł planowanej Chińskiej stacji kosmicznej Tianhe.

Natychmiast po wystrzeleniu stało się jasne, że rdzeń rakiety nie wróci w kontrolowany sposób do atmosfery ziemskiej, jak oczekiwali niektórzy eksperci, ale zamiast tego gwałtownie spadnie z niskiej orbity okołoziemskiej z prędkością około 25490 km / h.

Rdzeń rakiety – śledzony przez wojsko amerykańskie jako obiekt 2021-035B – oscyluje obecnie między wysokościami 170 i 372 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Znaczna część obiektu prawdopodobnie spali się w ziemskiej atmosferze podczas ponownego wejścia w nią, chociaż eksperci spodziewają się, że niektóre szczątki przetrwają i spadną na powierzchnię planety. Opierając się na aktualnej orbicie rakiety, szczątki mogą spaść tak daleko na północ, jak Nowy Jork lub Pekin i tak daleko na południe, jak południowe Chile lub Wellington w Nowej Zelandii, podał Reuters.

Statystycznie najprawdopodobniej szczątki wpadną do oceanu lub na niezamieszkane tereny – jednak pozostałości swobodnie spadającej rakiety Long March 5B już wcześniej powodowały szkody. W maju 2020 r. rakieta Long March uderzyła w atmosferę, a jej szczątki spadły do Oceanu Atlantyckiego i do Afryki Zachodniej. Według South China Morning Post, niektóre szczątki uderzyły w zamieszkałe wioski na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Na szczęście nie zgłoszono żadnych ofiar.

Ważący ponad 20 ton (18 ton metrycznych) rdzeń Long March będzie jednym z najbardziej masywnych obiektów, który przebije się przez naszą atmosferę od dziesięcioleci. Dowództwo kosmiczne USA będzie na bieżąco informować opinię publiczną, o ścieżce powrotu rakiety.

Źródło: Brandon Specktor

USSPACECOM tracking Chinese rocket; 18th SPCS providing updates to Space-track.org

U.S. Space Command tracks Chinese rocket for uncontrolled re-entry from orbit

Debris from a Chinese heavy-lift rocket might have hit Côte d’Ivoire villages

Zdjęcie: Getty

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x