Zidentyfikowano pierwsze szczątki z XIX-wiecznej ekspedycji arktycznej

9 lipca 1845 roku John Gregory, inżynier biorący udział w wyprawie oceanicznej na Arktykę, napisał list do swojej żony Hannah w czasie postoju na Grenlandii.

To był ostatni raz, kiedy jego rodzina Gregory’ego miała z nim kontakt, wraz ze 128 innymi osobami zginął po tym, jak ich statki zostały uwięzione w lodzie Arktyki. Teraz, używając DNA jego potomków, naukowcy zidentyfikowali szczątki Gregory’ego – są to pierwsze zidentyfikowane (powiązane z konkretną osobą) szczątki z niefortunnej ekspedycji, zgodnie z nowym badaniem.

W maju 1845 roku 129 oficerów i załoga pod dowództwem Sir Johna Franklina wypłynęło z Anglii na pokładzie dwóch statków – HMS Erebus i HMS Terror – w celu zbadania przejścia północno-zachodniego łączącego oceany Atlantycki i Pacyfik przez kanadyjską Arktykę.

Wyprawa polarna miała stać się najbardziej śmiercionośną wyprawą w historii.

Katastrofa wydarzyła się, gdy we wrześniu 1846 roku statki zostały uwięzione w kanadyjskiej Arktyce u wybrzeży Wyspy Króla Williama; część załogi zginęła, utknąwszy na statku. Ale 105 członków załogi przeżyło dzięki zaopatrzeniu statku i ostatecznie zdecydowało się opuścić statek, zgodnie z oświadczeniem Uniwersytetu Waterloo.

Ostatnim znanym komunikatem była krótka notatka z 25 kwietnia 1848 r., którą później znaleziono w kamiennym kopcu na wyspie w pobliżu statków, która wskazywała na zamiar porzucenia statków i udania się na południe, do punktu handlowego na kontynencie. Wszyscy zginęli, nie oddalając się zbyt daleko.

Współautor badania, Douglas Stenton, odkopuje szczątki innego członka ekspedycji znalezionego ze szczątkami Johna Gregory’ego, ale którego jeszcze nie zidentyfikowano. (Zdjęcie: Robert W. Park / University of Waterloo)

Od czasu katastrofy archeolodzy odkryli szczątki kilkudziesięciu członków ekspedycji rozproszone w okolicy, w większości na Wyspie Króla Williama, wzdłuż planowanej trasy. Chociaż historycy znali nazwiska tych, którzy byli na pokładzie statków, żaden ze szkieletów nie został zidentyfikowany. Do tej pory naukowcom udało się wyodrębnić DNA 27 członków ekspedycji.

W nowym badaniu naukowcy po raz pierwszy zidentyfikowali DNA pobrane z próbek zębów i kości jednego z trzech szczątków znalezionych w zatoce Erebus, na południowo-zachodnim brzegu Wyspy Króla Williama, jako należące do inżyniera Johna Gregory’ego, który wyruszył w podróż na na pokładzie HMS Erebus.

Pasujące DNA pochodzi od jednego z żyjących potomków Gregory’ego, pra-pra-prawnuka, który mieszka w Port Elizabeth w Południowej Afryce i nosi to samo imię – Jonathan Gregory.

Szczątki Johna Gregory’ego i dwóch innych członków wyprawy znajdują się w tym pamiątkowym kopcu w zatoce Erebus zbudowanym w 2014 roku. (Zdjęcie: Diana Trepkov / University of Waterloo)

Identyfikacja sprawia, że ​​historia odkrywcy Gregory’ego jest “jaśniejsza” niż wszystkich innych: przeżył trzy lata na statku i zmarł około 75 kilometrów na południe w zatoce Erebus, próbując ratować swoje życie.

„Fakt, że szczątki Johna Gregory’ego zostały zidentyfikowane jako pierwsze za pomocą analizy genetycznej, to niesamowity dzień dla naszej rodziny, a także wszystkich zainteresowanych niefortunną wyprawą Franklina” – powiedział w oświadczeniu praprawnuk Gregory’ego. „Cała rodzina Gregory jest niezmiernie wdzięczna całemu zespołowi badawczemu za ich poświęcenie i ciężką pracę, która jest tak ważna w odkrywaniu fragmentów historii, które były zamrożone w czasie przez tak długi czas”.

Badacze z kolei byli wdzięczni rodzinie Gregory’ego za dostarczenie próbek DNA i podzielenie się historią ich rodziny – powiedział współautor badania Douglas Stenton, adiunkt na wydziale antropologii Uniwersytetu Waterloo. „Chcielibyśmy zachęcić innych potomków członków wyprawy Franklina do skontaktowania się z naszym zespołem w celu sprawdzenia, czy ich DNA można wykorzystać do identyfikacji pozostałych 26 osób”.

Odkrycia opublikowano 28 kwietnia w czasopiśmie Polar Record.

Źródło: Laura Geggel

First member of ill-fated 1845 Franklin expedition is identified by DNA analysis

DNA identification of a sailor from the 1845 Franklin northwest passage expedition

Zdjęcie: Diana Trepkov / University of Waterloo

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x