Pierwsza butelka wina „dojrzewającego w kosmosie”

Około 20 lat temu niektóre winogrona z regionu Bordeaux we Francji zostały zerwane, zmiażdżone i poddane fermentacji do postaci merlotu . Następnie, w listopadzie 2019, winogrona te zostały wystrzelone w kosmos.

To kosmiczne wino – w rzeczywistości 12 butelek merlota Pétrus 2000, zwykle wycenianego na około 6000 $ za sztukę – spędziło 438 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wino krążyło wokół Ziemi i było wystawione na działanie mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego, zanim w końcu powróciło na Ziemie na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon 14 stycznia 2021 r.

Teraz jedna z tych butelek kosmicznego wina może być Twoja… jeśli jesteś milionerem.

W oświadczeniu opublikowanym 4 maja przez dom aukcyjny Christie’s ogłosił, że sprzeda jedną butelkę kosmicznego Pétrusa 2000 za pośrednictwem swojej strony internetowej Private Sales (usługa pośrednictwa, która łączy prywatnych kupujących i sprzedających poza domem aukcyjnym). Butelka ma kosztować około 1 miliona dolarów, według BBC News, i jest zapakowana w “niestandardowy kufer”, który zawiera również butelkę klasycznego [ziemskiego]  Pétrus 2000 oraz korkociąg wykonany z meteoryt.

Oto niestandardowy kufer, który będzie towarzyszyć butelce kosmicznego wina. Zawiera karafkę i korkociąg z meteorytu.(Zdjęcie: Christie’s Images Limited 2021)

Wpływy z tej sprzedaży posłużą do sfinansowania przyszłych badań nad kosmicznym winem prowadzonych przez Space Cargo Unlimited, prywatną firmę, która wysłała butelki na ISS w 2019 r. Firma prowadzi jeszcze pięć eksperymentów związanych z winem, w tym badanie skutków mikrograwitacja na pędy winorośli oraz planuje badanie procesu fermentacji w kosmosie.

Ale na razie najważniejsze pytanie brzmi: czy wino kosmiczne smakuje inaczej? Według testu ślepego smaku [ang. blind taste test] przeprowadzonego w marcu 2021 roku odpowiedź brzmi: tak! Kiedy panel 12 osób (w tym zarówno eksperci od wina, jak i naukowcy) wypił kieliszek kosmicznego Pétrusa 2000 i porównali go z kieliszkiem zwykłej ziemskiej odmiany, wykryli wyraźne różnice.

„Odkryłam, że istnieje różnica zarówno w kolorze, jak i w zapachu, a także w smaku” – powiedziała CNN.com krytyk win, Jane Anson. Dodała, że ​​kosmiczne wino smakowało „nieco bardziej dojrzale” niż wino, które pozostało na Ziemi, tak jakby wino postarzało się o dodatkowe dwa do trzech lat w kosmosie.

Chociaż naukowcy wciąż nie w pełni rozumieją wpływ mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na żywe istoty, wcześniejsze badania wykazały, że długotrwała ekspozycja może przyspieszyć zmiany genetyczne. Po spędzeniu roku na pokładzie ISS astronauta Scott Kelly miał zmiany w ekspresji genów związane z jego układami odpornościowymi i naprawczymi DNA, które utrzymywały się do roku po jego powrocie na Ziemię.

Źródło: Brandon Specktor

Pétrus wine aged in space up for sale at Christie’s

Space Cargo Unlimited reveals the first results of the scientific research carried out on wine that aged more tha one year on board the ISS, as part of Mission WISE.

A bottle of wine was blasted into space. Here’s what it tastes like now

Zdjęcie: Christie’s Images Limited 2021

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x