Mieszkańcy Japonii mogą teraz zdobyć nagrody o wartości 10 000 jenów za oszukiwanie oszustów

„Ore ore scam” jest jedną z najstarszych form oszustwa w Japonii, a zaczyna się od tego, że oszust dzwoni do seniora i mówi: „Ore da ” lub „To ja”. Plan jest taki, że senior pomyli oszusta z synem lub wnukiem, a jeśli zapyta „Kim jesteś?”, Oszust zastosuje taktykę poczucia winy, mówiąc: „Co? To ja! Rozpoznajesz mój głos, prawda?”

Następnym krokiem oszusta jest poinformowanie seniora, że potrzebuje pieniędzy, i to szybko, zwykle po to, aby “naprawić jakiś błąd w pracy”. Często zdarza się na przykład, że „Zgubiłem firmowe pieniądze i jeśli nie zwrócę ich od razu, to mnie zwolnią”. Jednak syn / wnuk nie jest w stanie odebrać pieniędzy osobiście i mówi, że ktoś inny spotka się gdzieś z seniorem, aby odebrać pieniądze, lub przekaże seniorowi numer konta bankowe, na które należy przelać pieniądze.

To nikczemne oszustwo, które żeruje na japońskich wartościach społecznych, takich jak odpowiedzialność rodzinna i zawodowa, i każdego roku japońscy seniorzy są w ten sposób oszukiwani na milionów jenów. Ale od tego miesiąca przestrzegający prawa Japończycy mogą zarabiać pieniądze na oszustwach związanych z „ore ore scam”.

1 maja komisariat Minami policji prefektury Aichi, w dzielnicy Minami w Nagoi, uruchomił nowy program – Udawaj, że zostałeś oszukany. Ten nowy program walki z przestępczością skierowany jest do osób, z którymi skontaktował się ktoś podający się za ukochaną osobę potrzebującą gotówki, aby powiadomili policję, a następnie wspólnie z nią złapali oszusta. Za każdy przypadek, w którym współpraca doprowadzi do zidentyfikowania oszustów, pierwotny cel oszustwa otrzyma wynagrodzenie w wysokości 10 000 jenów (97 USD).

Policja Aichi stworzyła nowy program po niedawnym wzroście oszustw związanych z „ore ore scam” w prefekturze. Obecnie tylko mieszkańcy Minami Ward kwalifikują się do nagród za zwalczanie przestępczości, “nagrody” finansowane są przez Stowarzyszenie Zapobiegania Przestępczości w Nagoya Minami Ward. Rzecznik Minami Precinct powiedział, że oprócz doprowadzenia do zatrzymania przestępców, mają nadzieję, że program, który jest promowany lokalnie, pomoże zwiększyć świadomość oszustw związanych z „ore ore scam” i zachęci seniorów do większej czujności.

Źródło: Asahi Shimbun Digital przez Yahoo! Japan News via Otakomu | Zdjęcie: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x