Biżuteria z epoki brązu odkryta przez turystę

Biżuteria z epoki brązu została odkryta w Szwecji na początku kwietnia, kiedy miejscowy mężczyzna zauważył “kawałek złomu” – jak w tedy uważał –  wystający spod stosu skał na pagórkowatym, zalesionym obszarze.

Tomas Karlsson zajmuje się bieganiem na orientację [ang. orienteering], podczas biegania odkrył biżuterię na obrzeżach gminy Alingsås w południowej Szwecji. Szybko zdał sobie sprawę, że nie był to zwykły złom a starożytna biżuteria z brązu, która w wyniku upływu czasu zmieniła kolor na zielony. Karlsson skontaktował się z lokalnymi władzami, które poinformowały archeologów – prawdopodobnie dzikie zwierzę wykopały biżuterie.

„To jeden z największych skarbów, jakie kiedykolwiek odkryliśmy z późnej epoki brązu w Szwecji” – powiedział Johan Ling, profesor archeologii na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji. „Jest to bardzo efektowna biżuteria z brązu i bardzo dobrze zachowana”.

Cały skarb zawiera około 50 artefaktów, a około 80% przedmiotów wydaje się być związane z kobietą o wysokim statusie z późnej epoki brązu, około 2700 do 2500 lat temu, sądząc po stylu obiektów – powiedział Ling. Dodał, że zespół obecnie wykonuje datowanie radiowęglowe na kawałkach węgla drzewnego z osadu, w którym znaleziono skarb.

Wiele odkrytych skarbów obejmuje pierścienie na szyję, spirale z brązu, naszyjniki, pierścienie na ramię, szpilki i pierścienie na kostki, a także głowice siekiery/topora. „Ciekawostką jest to, że tego typu przedmioty nie były zbyt powszechne w Skandynawii, były powszechne w północnej Polsce i północnych Niemczech”, co wskazuje na istnienie „silnej sieci handlowej” – powiedział Ling.

Pierścień na szyję z brązu i spirala, tuż przed wydobyciem ich z ziemi. (Zdjęcie: muzeum Mats Hellgren / Lödöse)

Gruby pierścień na stopę z epoki brązu. (Zdjęcie: muzeum Mats Hellgren / Lödöse)

W skarbie znajdowała się głowica siekiery/topora z epoki brązu. (Zdjęcie: muzeum Mats Hellgren / Lödöse)

Odkryty skarb nie był związany z pochówkiem. Jest to zbiór obiektów związanych z osobą/osobami o wysokim statusie, które zostały celowo zakopane, powiedział Ling. Jest możliwe, że w epoce brązu ludzie w tym regionie odprawiali ceremonie podobne do potlaczu, zwyczaju praktykowanego przez tubylcze grupy, takie jak Haida i Tlingit na północno-zachodnim Pacyfiku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, powiedział Ling. Chociaż zwyczaje potlaczu różnią się w całym północno-zachodnim Pacyfiku, zazwyczaj obejmują wystawną uroczystą ucztę – często taniec i śpiew – podczas której ludzie rozdają lub niszczą część swojego majątku, aby pokazać swoją hojność i poprawić swoją pozycję społeczną.

Ten zakopany skarb epoki brązu jest prawdopodobnie „inwestycją we własne siły, jest przejawem władzy elity, pokazująca, że „nas na to stać a was nie”- powiedział Ling. „[Oni] wierzyli, że pokazują w ten sposób swoją moc i siłę, pozbywając się wartościowych rzeczy”.

Jest również możliwe, że skarb został zakopany równolegle z pochówkiem jakieś osoby w innym miejscu, ale archeolodzy nie znaleźli jeszcze grobu. W tym scenariuszu skarb mógł zostać zakopany jako rodzaj potlaczu, a także sposób na pomoc zmarłemu w życiu pozagrobowym, powiedział.

Ling zauważył, że jest mało prawdopodobne, aby skarb został zakopany w celu przechowania lub ukrycia go przed wrogami.

Pod tym głazem mężczyzna znalazł skarb. (Zdjęcie: muzeum Mats Hellgren / Lödöse)

W epoce brązu ludzie w dzisiejszej Szwecji byli rolnikami i pasterzami. Nadwyżkami produkcyjnymi często handlowano, ponieważ było to również znane społeczeństwo morskie, „na tym etapie [epoka brązu] importowano do Skandynawii wszystkie metale, zarówno miedź, jak i cynę, a brązy składają się w 90% z miedzi i 10% z cyny”. powiedział Ling. Zauważył, że na przykład miedź pochodzi z Wysp Brytyjskich, Półwyspu Iberyjskiego i Europy Środkowej.

Ling i jego koledzy planują dalszą analizę skarbu. Jego osobliwe położenie może wskazywać, że w podobnych miejscach mogą być zakopane inne skarby.

“[Skarb] został znaleziony na bardzo zalesionym, pagórkowatym terenie. Mogę powiedzieć, że mijałem to miejsce i ten skarb tysiące razy” – powiedział Ling. „Ale teraz mamy nowy wzorzec, którym musimy się kierować. Może być ich znacznie więcej [skarbów], których jeszcze nie byliśmy w stanie odkryć”.

Źródło: Laura Geggel

Unika smycken från bronsåldern har hittats

Potlatch

Zdjęcie: Mats Hellgren/Lödöse museum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x