Starożytny żółw z “żabią twarzą” wysysał swoją ofiarę miliony lat temu

Paleontolodzy na Madagaskarze niedawno odkryli wyjątkowo dobrze zachowaną skamielinę nowego i wymarłego gatunku żółwia, pochodzącą z późnej kredy, która rozpoczęła się około 100 milionów lat temu.

Starożytny żółw był gatunkiem słodkowodnym endemicznym dla Madagaskaru, o długości skorupy około 25 centymetrów. Miał spłaszczoną czaszkę, zaokrąglony otwór gębowy i dużą kość gnykową, dzięki czemu świetnie radziłby sobie z “karmieniem ssącym [ang. suction feeding]” i miałby wygląd podobny do płazów. W nowym badaniu opisującym gatunek, naukowcy nazwali go Sahonachelys mailakavava, co w języku malgaskim, języku, którym posługują się rdzenni mieszkańcy Madagaskaru, oznacza „guick-mouthed frog turtle  [~żółw żabi szybko ssący]”.

Naukowcy odkryli skamieniałość żółwia w 2015 r., szukając szczątków dinozaurów i krokodyli w miejscu na wyspie, w którym znajdowano już takie szczątki. Podczas usuwania warstw osadu ponad warstwami bogatymi w skamieniałości – zespół znalazł fragmenty kości ze skorupy żółwia a ostatecznie odkopano prawie cały nienaruszony szkielet.

„Okaz jest absolutnie piękny i z pewnością jest jednym z najlepiej zachowanych żółwi późnokredowych ze wszystkich południowych kontynentów” – powiedział główny autor Walter Joyce, paleontolog z Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii. „Pod każdym względem jest to wyjątkowo rzadkie znalezisko”.

Naukowcy nie są pewni, kiedy w pojawił się ten gatunek żółwia ani kiedy i dlaczego wyginął; ale nowy gatunek „prawdopodobnie przetrwał wielkie wymieranie, które zabiło dinozaury” około 66 milionów lat temu, powiedział Joyce.

Skamielina Sahonachelys mailakavava , zdjęcia przedstawia zachowane części czaszki.(Zdjęcie: Walter Joyce)

Podajniki ssące

Naukowcy stwierdzili, że najprawdopodobniej żółwie te żywiły się poprzez zasysanie wody.

„Jest to wyspecjalizowany tryb karmienia pod wodą, podczas którego zwierzę szybko otwiera pysk i rozszerza gardło, aby zassać dużą ilość wody, wraz z pożądaną zdobyczą”, taką jak plankton, kijanki i ichthyoplankton, powiedział Joyce.

Jego spłaszczona czaszka, kształt pyska i delikatne szczęki są oznakami, że żółw ten używał ssania do karmienia. „Zwierzęta żywiące się w ten sposób muszą szybko tworzyć duży okrągły otwór, przez który zasysają wodę” – mówi Joyce. „Ponieważ zdobycz jest transportowana bezpośrednio do przełyku, tego typu zwierzęta nie mają mocnych szczęk, ponieważ nie gryzą”.

Żółw miał również powiększoną kość gnykową zważywszy na jego rozmiar, co sugeruje, że miał silne mięśnie umożliwiające szybkie rozszerzenie gardła, powiedział Joyce.

Zbieżna ewolucja

Żółwie te należały do ​​rodziny Pelomedusoidea, która obejmuje żywe gatunki, takie jak żółwie rzeczne z Ameryki Południowej i Madagaskaru. „Chociaż grupa nie jest dziś szczególnie zróżnicowana, jej zapis kopalny pokazuje, że w przeszłości grupa ta była obecna na prawie wszystkich kontynentach i była znacznie bardziej zróżnicowana” – powiedział Joyce.

Żółwie te były „prawdopodobnie pierwszym przedstawicielami pelomedusoidem”, który wyewoluował jako suction feeding [żywienie się poprzez zasysanie wody] „do tak ekstremalnego poziomu” – powiedział Joyce. Istnieje kilka współczesnych gatunków żółwi żywiących się tak samo, z których większość należy do rodziny Chelidae i ewoluowała oddzielnie od nowo odkrytego gatunku żółwia.

Kiedy Joyce po raz pierwszy zobaczył czaszkę, pomyślał, że należała do Chelida. „Jednak skorupa wyraźnie wskazywała, że ​​jest to pelomedusoid”. To dowód na zbieżną ewolucję i oznacza, że u ​​Chelidy i Pelomedusoidy, które są daleko spokrewnione, wyewoluowała ta sama zdolność niezależnie od siebie, powiedział Joyce.

„U daleko spokrewnione zwierzęta może wyewoluować ta sama zdolność w wyniku dostosowywania się do podobnych warunków życia” – powiedział Joyce.

Badanie zostało opublikowane 5 maja w Internecie w czasopiśmie Royal Society Open Science.

Źródło: Harry Baker

A new pelomedusoid turtle, Sahonachelys mailakavava, from the Late Cretaceous of Madagascar provides evidence for convergent evolution of specialized suction feeding among pleurodires

Zdjęcie: Andrey Atuchin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x