Grób dziecka sprzed 78 tys. lat jest najstarszym znanym pochówkiem człowieka w Afryce

Dziecko, którego martwe ciało zostało starannie umieszczone w jaskini w Afryce Wschodniej około 78 300 lat temu, dokonało wielkiego powrotu.

Naukowcy, którzy odkryli szczątki starożytnego młodzieńca, twierdzą, że znaleźli najstarszy znany celowy pochówek ludzki w Afryce. Badacze, którzy donoszą o odkryciu w Nature 6 maja, nazwali starożytnego młodzieńca Mtoto, co w języku suahili oznacza „dziecko”.

„Mtoto zostało pochowane w osłoniętej części jaskini, która była wielokrotnie zamieszkiwana przez ludzi na przestrzeni prawie 80 000 lat, do około 500 lat temu” – powiedział archeolog Michael Petraglia z Max Planck Institute for the Science of Human History w Jenie, Niemcy, na konferencji prasowej 3 maja. Miejscowa ludność nadal odwiedza to miejsce, aby oddawać cześć i przeprowadzać rytuały.

Odkrycie Mtoto sugeruje, że „tradycja pochówków o znaczeniu symbolicznym, przynajmniej dla bardzo młodych, mogła być kulturowo osadzona w niektórych częściach Afryki” pod koniec środkowej epoki kamienia, która trwała od około 320 000 do 30 000 lat temu, pisze bioarcheolog Louise Humphrey z National History Museum w Londynie w komentarzu opublikowanym w nowym artykule.

Wykopaliska w Panga ya Saidi lub PYS, jaskini położonej na zalesionych wzgórzach około 15 kilometrów od wybrzeża Kenii, ujawniły grób Mtoto. Petraglia i archeolog Maxa Plancka Nicole Boivin prowadzili tam prace od 2010 roku.

Wstępne oznaki pochówku Mtoto pojawiły się w 2013 roku. Kopanie ujawniło część płytkiego dołu, ale fragmentaryczne kości widoczne w jamie były zbyt delikatne, aby można je było usunąć lub dokładnie zbadać. Kamienne narzędzia typowe dla afrykańskiej środkowej epoki kamienia pojawiły się w tym samym osadzie, co pozwoliło naukowcom zorientować się, ile lat miały kości. Analizy laboratoryjne wykazały, że osad był ostatnio wystawiany na działanie promieni słonecznych około 78 300 lat temu.

Śledczy wydobyli cały dół w 2017 roku i pokryli go gipsem w celu przetransportowania do National Museums of Kenya w Nairobi. Tam badacze zauważyli, że dwa zęby w jamie wyglądały na ludzkie.

Wykopaliska w tej afrykańskiej jaskini o nazwie Panga ya Saidi ujawniły najstarszy znany na kontynencie przykład celowego pochówku ludzi. MOHAMMAD JAVAD SHOAEE

Otynkowany dół został następnie wysłany do paleoantropolog Maríi Martinón-Torres z Narodowego Centrum Badań nad Ewolucją Człowieka w Burgos w Hiszpanii. Po usunięciu gipsu wokół bloku ziemnego, jej zespół wykorzystał obrazowanie tomograficzne do stworzenia cyfrowych wersji kości PYS, odsłaniając częściowy szkielet dziecka Homo sapiens. Pozycje skamieliny wskazują, że dziecko zostało ułożone na prawym boku, z kolanami zgiętymi w kierunku klatki piersiowej. Wiele kości było na tyle nienaruszonych, że można je było wyjąć z dołu.

Wielkość i rozwój dwóch zębów w jamie wskazywały na to, że dziecko zmarło w wieku 2,5 do 3 lat. Badania mikroskopowe skamieniałości i analizy chemiczne osadów z wykopu wskazały, że ciało dziecka zostało złożone wkrótce po śmierci, przed rozpoczęciem procesu rozkładu. To wyjaśnia, dlaczego części szkieletu dziecka pozostają dobrze zachowane, w tym podstawa czaszki połączona z trzema kośćmi szyjnymi.

Szczególną uwagę zwrócono na zakopanie Mtoto, powiedziała Martinón-Torres. Na przykład podstawa czaszki i dołączone kości szyi zapadły się od innych kości pleców w sposób sugerujący, że głowa dziecka pierwotnie spoczywała na podpórce lub poduszce, która uległa rozkładowi. Obrót obojczyka i dwóch żeber sugerował, że górna część ciała Mtoto była pierwotnie owinięta całunem.

Niemowlę znalezione w jamie w południowej Afryce w Border Cave w 1941 r. zostało wcześniej uznane za najwcześniejszy pochówek w Afryce. Ale dowody na ten argument pozostają niepewne, powiedział Petraglia. Inwentarz z Border Cave datowany jest na okres od 74 000 do 58 000 lat temu.

Nawet jeśli to prawda, Mtoto jest najstarszym pochówkiem w Afryce, więcej pochówków z epoki środkowej kamienia łupanego znaleziono w Eurazji i na Bliskim Wschodzie niż w Afryce. Ludzie zostali pochowani w izraelskiej jaskini ponad 90 000 lat temu. A Neandertalczycy mogli pochować swoich zmarłych w jaskini w irackim Kurdystanie 60 000 do 70 000 lat temu.

Mtoto i możliwy pochówek w Border Cave pasują do wzorca z epoki kamienia łupanego w Eurazji, polegającego na regularnym umieszczaniu niemowląt i dzieci w miejscach publicznych – mówi archeolog João Zilhão z Uniwersytetu w Barcelonie, który nie brał udziału w badaniach. Po około 30. 000 lat temu, euroazjatyckie niemowlęta i dzieci zostały pochowane w odległych miejscach, w przeciwieństwie do nastolatków i dorosłych, mówi. Nie jest jasne, dlaczego w tamtym czasie pojawiły się różnice w traktowaniu zmarłych związane z wiekiem.

Wielu Afrykańczyków z środkowej epoki kamienia łupanego mogło chować zmarłych w każdym wieku z dala od obszarów mieszkalnych, a nie w jaskiniach, w których ludzie nadal mieszkali, mówi archeolog Lyn Wadley z University of the Witwatersrand w Johannesburgu, która również nie była zaangażowana w badanie. W takim przypadku znalezienie większej liczby afrykańskich pochówków z czasów Mtoto najprawdopodobniej będzie wyzwaniem. „Pochówki na otwartej przestrzeni nie są łatwe do znalezienia, a ich konserwacja jest prawdopodobnie słaba” – mówi.

Źródło: Bruce Bower

M. Martinón-Torres et al. Earliest known human burial in AfricaNature. Vol. 593, May 6, 2021, p. 95. doi: 10.1038/s415-86-021-03457-8.

L. Humphrey. Burial of a child during the Middle Stone Age in AfricaNature. Vol. 593, May 6, 2021, p. 39. doi: 10.1038/d41586-021-00805-6

Zdjęcie: JORGE GONZÁLEZ, ELENA SANTOS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x