Co to jest Cinco de Mayo? Historia i fakty

Obchodzone co 5 maja meksykańskie święto Cinco de Mayo było początkowo obchodzone na pamiątkę słynnego zwycięstwa militarnego, ale z biegiem lat stało się świętem dziedzictwa i kultury latynoskiej.

Chociaż pandemia COVID-19 dotknęła wielu wydarzeń, które zwykle miałyby miejsce, święto to nadal obchodzone jest w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie nadal jest bardzo popularne.

Poniżej znajduje się pięć faktów na temat tego święta i sposobu jego obchodzenia.

1. Zaczęło się od słynnej bitwy

Cinco de Mayo, co w języku hiszpańskim oznacza 5 maja, jest często mylone ze święto niepodległości Meksyku – w rzeczywistości święto to nazywa się Grito de Dolores (lub El Grito de la Independencia) i obchodzone jest co 16 września.

Obchodzenie święta Cinco de Mayo związane jest rocznica bitwy pod Pueblą (5 maja 1862), która miała miejsce między armiami meksykańską i francuską. Kiedy w 1861 roku Meksyk przestał spłacać swój dług wobec Francji, Louis-Napoléon Bonaparte wysłał francuskich żołnierzy, aby zajęli części Meksyku i odzyskali siłą należne Francji pieniądze.

W Puebla – około 130 kilometrów na wschód od Mexico City – około 4000 słabo wyposażonych meksykańskich żołnierzy zmierzyło się z około 6000 żołnierzami francuskimi, na czele których stał francuski dowódca Charles Ferdinand Latrille. Siły meksykańskie, dowodzone przez generała Ignacio Zaragoza, zdołały zabić około 1000 francuskich żołnierzy i zmusiły ocalałych do wycofania się na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej.

2. To większa impreza w Stanach Zjednoczonych niż w Meksyku

W Meksyku Cinco de Mayo jest świętem regionalnym w stanie i mieście Puebla i jest obchodzone głównie podczas dużych parad. Sąsiednie obszary, w tym Veracruz i Mexico City, również obchodzą święto, jednak w przeciwieństwie do Grito de Dolores święto nie jest obchodzone w całym Meksyku.

W Stanach Zjednoczonych Cinco de Mayo zaczęło zyskiwać na popularności w latach czterdziestych XX wieku, podczas powstania ruchu Chicano. Dziś Cinco de Mayo jest tak naprawdę bardziej obchodzone w USA niż Meksyku. Parady, festiwale i imprezy o tematyce Cinco de Mayo odbywającymi się w całych Stanach Zjednoczonych.

3. Największe na świecie imprezy Cinco de Mayo odbywają się w Kalifornii

Przed pandemią COVID-19 Festival de Fiesta Broadway był jednym z największych wydarzeń związanych Cinco de Mayo na świecie, przyciągającym aż 600 000 ludzi dzięki meksykańskiemu jedzeniu, muzyce i tańcom. Festiwal nosi nazwę ulicy, na której odbywa się w Los Angeles w Kalifornii. Według oficjalnej strony na Facebooku, w 2020 roku festiwal został przełożony, a następnie odwołany z powodu pandemii.

4. Podczas Cinco de Mayo odbywa się konkurs piękności Chihuahua

Przed pandemią średnio 7000 osób uczestniczyło w festiwalu Cinco de Mayo w Chandler w Arizonie i chociaż nie jest tak duży festiwal jak Festival de Fiesta Broadway, ta fiesta ma swój niepowtarzalny klimat dzięki Chihuahua, dużo Chihuahua.

„Ten festiwal jest znany ze swoich Chihuahua” – powiedział Alberto Esparza, oficjalny przedstawiciel imprezy sponsorowanej przez władze miasta. „Mamy paradę Chihuahua, a także wyścigi i korowody Chihuahua”.

W wyścigach bierze udział 150 rasowych Chihuahua, wyścigi odbywają się na niewielkim torze przystosowanym do wielkości Chihuahua. Po ogłoszeniu zwycięzców wyścigów, odbywa się „koronacja króla i królowej”. Król i królowa Chihuahua są wybierani w następujących kategoriach: najmodniej ubrany, najlepszy temperament. Zwycięzcy otrzymują medal i królewską pelerynę.

5. Bitwa o Puebla zostaje odtworzona

Tradycyjnie bitwa o Puebla jest odtwarzana przez mieszkańców Puebla w Meksyku podczas festiwalu Cinco de Mayo. Uczestnicy przebierają się w XIX-wieczne mundury, niosąc maczety i stare karabiny. Przedstawiciele francuskich żołnierzy noszą plecaki z wystającymi z nich butelkami wina, a kobiety ubrane są w długie spódnice i kwieciste kapelusze reprezentują soldaderas, czyli „wojowniczki”, które gotowały i opiekowały się armią meksykańską.

Podczas pozorowanej bitwy słychać wystrzały z karabinów i huk armat, dopóki generałowie meksykańscy i francuscy nie spotkają się twarzą w twarz, by wziąć udział w dramatycznej walce na miecze – meksykański generał oczywiście zwycięża. Zwykle bitwa pod Pueblą jest również odtwarzana w kilku miejscach Stanów Zjednoczonych, w tym na Starym Mieście w San Diego i Heritage Park w San Diego w Kalifornii.

Źródło: Remy Melina / livescience.com

Zdjęcie: Dreamstime

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x