Pierdzenie doprowadziło do morderstwa i upadku jednego z większych japońskich klanów samurajów

Era samurajów była gwałtownym okresem w historii Japonii. Szczególnie w okresie Sengoku członkowie klasy wojowników byli mniej lub bardziej narażeni na ryzyko, że ich życie może się nagle skończyć w wyniku sporu o ziemię, władzę lub honor.

Lub, jak w przypadku jednego z wybitniejszych samurajów, przez wzdęcia.

Chiba Kunitane był 29 władcą klanu Chiba, który kontrolował część wschodniej Japonii, zwaną wówczas Shimosa (obecna prefektura Chiba ). W 1585 roku, zgodnie ze zwyczajem, Kunitane wezwał swoich wasali do zamku Sakura, głównej twierdzy klanu Chiba, na obchody Nowego Roku.

Podczas uroczystości lokaj Kunitane, Kuwata Mangoro, pierdnął w towarzystwie swojego pana. Kiedy Mangoro ponownie złamał etykietę, “wypuszczając wiatry” po raz drugi, Kunitane zaczął karcić swojego sługę za jego brak manier, na co Mangoro odparł:

Pierdzenie nie przejmuje się tym, kiedy i gdzie wyjdzie, więc dlaczego musisz krzyczeć na mnie w obecności swoich wasali?

Kunitane zareagował wpadając we wściekłość, albo dlatego, że nie zgadzał się z wymówką, “kiedy musisz to musisz” albo dlatego, że po prostu nie podobało mu się to jak jego podwładny odezwał się do niego. Kopnął Mangoro i przewrócił go na ziemię i sięgnął po rękojeść miecza i tylko dzięki interwencji zebranych wasali Kunitane został powstrzymany przed ścięciem Mangoro. Wasale nalegali, że obchodów Nowego Roku nie można zbezcześcić rozlewem krwi. Mimo to, gniew Kunitane był zbyt wielki, aby od razu całkowicie ustąpić, a Mangoro został wysłany, aby przez pewien czas mieszkał z jednym z wasali.

W końcu jednak Kunitane wybaczył Mangoro, a on wrócił do zamku Sakura i ponownie podjął obowiązek służenia swojemu panu. Jednak Mangoro nie zapomniał jak potraktował go Kunitane. W nocy 1 maja wkradł się do prywatnych komnat Kunitane, gdy jego pan spał i dwukrotnie dźgnął go sztyletem – podobna liczba dwóch dźgnięć nie jest przypadkowa…

Krzyk Kunitane’a zaalarmował strażników, a Mangoro udało się uciec do pobliskiej wioski, ostatecznie został otoczony w lesie i albo popełnił samobójstwo, albo został stracony. Kunitane zdołał utrzymać się przy życiu jeszcze przez sześć dni, zmarł w wieku 28 lat .

Dodatkowym zniewagą było to, że spadkobierca Kunitane miał wtedy zaledwie 10 lat. Klan Chiba był powiązany z potężniejszym klanem Hojo, a Kunitane poślubił jedną z córek władcy Hojo Ujimasy. Władca klanu Hojo uznał, że skoro syn Kunitane jest zbyt młody, aby przejąć obowiązki ojca, klan Chiba będzie zarządzany przez jednego z synów Ujimasy.

Jest to opowieść, która cuchnie dziwaczną tragedią i zaskakujące jest, jak wiele żyć zmieniło dwa pierdy. Na szczęście okres Sengoku wkrótce dobiegnie końca, otwierając bardziej pokojowy rozdział w historii Japonii.

Źródło: Wikipedia, Japaaan via Livedoor News, Wa no Collection, Niwaka Rekishi Ota ga Kataru Zakki | Zdjęcie: Wikipedia/Artanisen 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x