Czy powinieneś dodać wasabi do sosu sojowego w restauracji sushi?

Czy zdarzyło Ci się dodać trochę wasabi do sosu sojowego i zanurzyć w nim sushi? Jeśli tak, złamałeś kulinarnego tabu, które panuje w świecie gastronomii w Japonii.

Sushi Sasaya Korin, restauracja sushi w dzielnicy Pontocho w Kioto, jest jednym z takich lokali, które uważają, że wasabi nie należy mieszać z sosem sojowym, a Itamae Sushi Edo w ekskluzywnym tokijskim Minato Ward również ma taką opinię.

Powodem, dla którego ta praktyka jest odradzana, jest to, że mówi się, że rozpuszczenie wasabi w sosie sojowym nie tylko zanieczyszcza sos sojowy, ale także zmniejsza ostrość i aromat wasabi.

Mieszanie wasabi z sosem sojowym jest znane jako „wasabi joyu”, czyli połączenie słów „wasabi” i „shoyu”, japońskiego słowa oznaczającego sos sojowy. Według Sushi Sasaya Korin, wasabi joyu jest naruszeniem etykiety nie tylko w przypadku sushi, ale ogólnie wszystkich japońskich potraw, ponieważ zawsze należy je spożywać osobno.

Itamae Sushi Edo uważa, że wasabi należy nakładać bezpośrednio na samą rybę, zwłaszcza w przypadku tłustych ryb, takich jak chuutoro (średnio tłusty tuńczyk) i ootoro (różowy tłusty tuńczyk), ponieważ wasabi pomaga zneutralizować tłuszcz, co sprawia, że smakuje jeszcze smaczniej.

Niedawne badanie przeprowadzone na 15 558 gości wykazało, że 6 347 osób (40,8 procent) twierdzi, że zawsze dodają wasabi – na ryb – podczas jedzenia sushi i nigdy nie robią wasabi joyu. Jednak 4317 osób (27,75 procent) stwierdziło, że mieszają wasabi z sosem sojowym, a 4894 osób (31,46 procent) stwierdziło, że robią to w zależności od sytuacji, co czyni tę praktykę powszechną u ponad połowy respondentów.

Jest jednak danie, do którego poleca się wasabi joyu – mowa o kaisendon (miska z owocami morza). Specjaliści od misek z owocami morza, tacy jak Don w Osace i Kotetsu na targu Ishikawa Omicho Market, radzą, aby wasabi należy umieścić na małym talerzu, wymieszać z sosem sojowym, a następnie wlać do miski przed jedzeniem.

Więc następnym razem, gdy będziesz jadł sushi pod okiem czujnego szefa kuchni w Japonii, pamiętaj, aby trzymać wasabi i sos sojowy oddzielnie. Jeśli jednak jadasz samotnie w zwykłej restauracji sushi z przenośnikiem taśmowym, prawdopodobnie nikt nie będzie zwracać na to uwagę, jeśli zdecydujesz się użyć wasabi joyu.

Źródło: J-Cast via Jin | Zdjęcie: Pakutaso

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x