Nowa zaawansowana technologicznie posadzka w rzymskim Koloseum

Starożytne Rzymskie Koloseum, słynna arena, na której niegdyś walczyli gladiatorzy i dzikie zwierzęta, wkrótce otrzyma nową ruchoma posadzkę.

„Będziesz mógł po niej chodzić, stanąć w centrum Koloseum i widząc je w taki sam sposób, jak odwiedzający je ludzie do końca XIX wieku” – powiedział włoski minister kultury Dario Franceschini na konferencji prasowej Niedziela (2 maja). Archeolodzy usunęli posadzkę z areny na początku XIX wieku, aby odkopać i odnowić sieć tajnych tuneli poniżej, posadzka nigdy nie została w pełni wymieniona.

Ministerstwo Kultury właśnie zleciło włoskiej firmie inżynieryjnej Milan Ingegneria zaprojektowanie nowej podłogi za 22,2 miliona dolarów (18,5 miliona euro) i ogłosiło, że projekt powinien zostać ukończony do 2023 roku. Posadzka zostanie wykonana z setek drewnianych listew, które można obracać, aby wpuszczać światło i powietrze do komór poniżej.

Według Smithsonian Magazine, w tej sieć podziemnych tuneli i komór, zwana hypogeum, kiedyś trzymano dzikie zwierzęta, niewolników i przestępców, zanim ich bitwy rozpoczęły się na arenie. Krążki, windy i rampy pozwalały organizatorom igrzysk na przetransportowanie gladiatorów i zwierząt w różne obszary areny, zaskakując widzów i budując napięcie podczas walk.

Wkrótce nowa posadzka będzie mogła chronić hypogeum przed złym warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie umożliwi miastu organizację wydarzeń kulturalnych w amfiteatrze.

„Arena będzie wykorzystywana do celów kultury wysokiej, czyli koncertów lub sztuk teatralnych, ale nie będzie pokazów gladiatorów” – powiedziała The Times w grudniu 2020 r. archeolog Alfonsina Russo, dyrektor Koloseum i związanego z nim parku archeologicznego.

„To kolejny krok naprzód w kierunku odbudowy areny, ambitny projekt, który pomoże w konserwacji struktur archeologicznych, jednocześnie powrócimy do pierwotnego wyglądu Koloseum” – powiedział w niedzielę Franceschini.

Źródło: Nicoletta Lanese

Italy unveils new hi-tech floor design for Colosseum area

Rome’s Colosseum to gain hi-tech arena floor

Rome Colosseum: Italy unveils plan for new floor with gladiator’s view

Italy Will Rebuild the Colosseum’s Floor, Restoring Arena to Its Gladiator-Era Glory

Rome’s Colosseum wants a floor so visitors can feel like gladiators

Zdjęcie: Getty / VSD Software Piotr Jaczewski / Contributor

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x