Które zwierzę ma najbardziej rozciągliwe usta?

Golden retriever o imieniu Finley Molloy tak bardzo lubi piłki tenisowe, że może rozciągnąć szczękę i policzki tak, aby zmieścić sześć piłek w ustach naraz – zgodnie z Rekordami Guinnessa. Finley jest niewątpliwie dobrym psem, ale jak jego osiągnięcie wypada na tle innych “elastycznych paszczy zwierzęcych”?

Innymi słowy, które zwierzę ma najbardziej rozciągliwe usta? Okazuje się, że nie ma naukowego konsensusu co do tego. Jednak z pewnością jest kilku wyróżniających się kandydatów.

Niektóre zwierzęta, w tym wiele gryzoni i niektóre małpy, w tym mandryl, mają na policzkach rozszerzalne woreczki do przechowywania pożywienia. Według Business Insider prawdopodobnie najlepszym przykładem są policzki chomika, których woreczki mogą pomieścić do 20% całej masy ciała zwierzęcia.

Usa węża może się jeszcze bardziej rozciągnąć, ponieważ może “pochłonąć” cały posiłek jednym, potężnym kęsem. Na przykład pytonowi birmańskiemu na Florydzie udało się rozciągnąć usta na tyle, by połknąć cięższego od siebie mulaka białoogonowego. Szczęki węża są połączone z elastycznymi więzadłami – a nie z czaszkami – które rozciągają się, aby pomieścić większą ofiarę. To “sztuczka”, powoduje, że usta węży mogą być bardziej elastyczne niż jakiekolwiek inne usta na lądzie. Jednak w wodzie rzeczy stają się jeszcze bardziej rozciągliwe.

Największe zwierzęta na Ziemi mają również jedne z najbardziej rozciągliwych pysków. Płetwale błękitne i płetwale zwyczajne – odpowiednio największe i drugie co do wielkości żywe zwierzęta – należą do rodziny wielorybów zwanej rorquals, zgodnie z University of Michigan Animal Diversity Web (ADW). Wieloryby te mogą rozciągać usta, aby jednym kęsem pochłonąć wodę zawierającą wiele ofiar, takich jak kryl lub ryby.

– Najłatwiejszym sposobem na złapanie ofiary pływającej w wodzie przez inne zwierzę jest wciągnięcie wody – powiedział Alexander Werth, profesor biologii i badacz wielorybów z Hampden-Sydney College w Wirginii. „Wieloryby robią to na niezwykłą skalę. Wciągają ogromne ilości wody, dzięki czemu z smukłego stworzenia stają się czymś, co wygląda jak kijanka z małym ogonem z tyłu”.

Według Werth, wieloryby z rodziny rorquals mają rozszerzalne rowki, zwane throat pleats [~ fałdami gardłowymi], które rozciągają się od szczęk do pępka, aby pomóc im utrzymać wodę. Powiedział, że płetwale błękitne mogą potencjalnie pomieścić ponad 100 000 litrów wody naraz.

„Wyobraź sobie 1-litrową butelkę wody lub napoju gazowanego, a następnie wyobrazić sobie 100 000 takich. To po prostu zadziwiające, to oszałamiające, ile to jest wody” – powiedział Werth. Według Wertha objętość wody, którą te zwierzęta mogą pomieścić, rośnie wraz z długością ciała, więc dłuższe wieloryby mogą pochłonąć nieproporcjonalnie więcej wody niż mniejsze wieloryby. „Powiedziałbym, że płetwale błękitne i płetwale zwyczajne nie tylko pochłaniają najwięcej wody [ze wszystkich żywych zwierząt], ale prawdopodobnie mają najbardziej rozciągliwe usta”.

Werth porównał rozciągliwe usta wielorybów z workiem pelikanów – kolejnym zwierzęcym pyskiem zasługującym na pochwałę. Pelikany mają pod dziobem elastyczny kawałek skóry, którego używają do wyławiania ryb z wody. Według ADW pelikany brunatne ( Pelecanus occidentalis ) mogą pomieścić do 11 litrów wody w swoich workach. To trzy razy większa objętości, niż pelikany mogą pomieścić w żołądkach.

Worek pelikana jest wystarczająco elastyczny, aby przykryć część ciała ptaka, gdy się rozciąga. Wygląda to tak dziwacznie, że w mediów społecznościowych pojawiła się informacja, że pelikany mogą “wyjąć” kręgosłup przez usta, aby się ochłodzić. W rzeczywistości ich szyje po prostu naciskają na luźną skórę worka.

Połykacz ( Eurypharynx pelecanoides ) może być postrzegany jako połączenie wszystkich powyższych zwierząt; ciało podobne do węża, techniki zdobywania pokarmu podobne do technik wielorybów i skórą podobną do worka, która może rozszerzać się w prawie każdym kierunku.

Według Australijskiego Muzeum, połykacze żyją głęboko w oceanie i zostały zarejestrowane 3000 metrów pod powierzchnią. W ostatnich latach badacze głębinowi zarejestrowali naprawdę spektakularne filmy przedstawiające głowy połykaczy, które wielokrotnie zwiększały swoją wielkość w porównaniu do swoich normalnych rozmiarów. Nie istnieją żadne oficjalne szacunki, ale uznaje się, że usta połykaczy są wstanie powiększyć się pięciokrotnie.

„To bardzo interesujące, ponieważ ich usta i głowy są bardzo elastyczne, nadmuchiwane, a czasami wyglądają jak balon” – powiedział David Smith, pracownik naukowy i specjalista od połykaczy w Smithsonian National Museum of Natural History w Waszyngtonie.

Połykacze najprawdopodobniej wciągają ofiarę poprzez zasysanie wody, ale według Smitha niewiele wiadomo o ich codziennym życiu. „Nie wiemy zbyt wiele o zachowaniu tych istot, ich interakcji społecznych, ich zachowaniach godowych, po prostu nic o nich nie wiemy”.

Smith dodał, że jest wiele rzeczy, których nie rozumiemy w oceanie i nadal nie znamy wszystkich gatunków, które w nim żyją, naukowcy nadal badają i katalogują życie na Ziemi.

 

Źródło: Patrick Pester

This good boy loves tennis balls so much he broke a record

How hamsters can stuff so much food in their cheeks

Balaenopteridae rorquals

Pelecanus occidentalis brown pelican

Pelicans do not cool down by pushing spines out of mouths

Pelican Eel, Eurypharynx pelecanoides Vaillant, 1882

Zdjęcie: Guinness World Records

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x