Ile bąbelków jest w szklance piwa?

Po nalaniu piwa do szklanki spieniona pianka unosi się do góry; w miarę jak coraz więcej drobnych bąbelków łączy się, tworzy się łaskocząca nos warstwa piany. Ale ile bąbelków pojawia się szklance piwa?

Gérard Liger-Belair, profesor fizyki chemicznej na Uniwersytecie w Reims Champagne-Ardenne we Francji, wcześniej zbadał ten “musujący temat” związany z szampanem, obliczając, że jeden flute [rodzaj podłużnego kieliszka do picia szampana] wytwarza około 1 miliona bąbelków. Niedawno Liger-Belair zajrzał w głąb szklanek do piwa i odkrył, że wytwarzają one dwa razy więcej bąbelków niż szampan – według nowych badań nawet 2 miliony bąbelków w półlitrowej szklance.

Archeologiczne dowody wskazują, że ludzie warzą i piją piwo od co najmniej 5000 lat, a prawdopodobnie nawet od 13000 lat, Liger-Belair i współautorka Clara Cilindre, profesor nadzwyczajny i badaczka w Molecular and Atmospheric Spectroscopy Group (GSMA) na Uniwersytecie w Reims, napisali w badaniu. Ten napój „jest zdecydowanie najpopularniejszym napojem alkoholowym na świecie”, którego globalna produkcja osiąga prawie 200 miliardów litrów rocznie, a bąbelki i piana są ważną częścią piwnego doświadczenia – powiedział Liger-Belair. Jest to szczególnie ważne w przypadku lagera, najpopularniejszego rodzaju piwa, powiedział Liger-Belair.

„Wydaje nam się istotne, abyśmy zdobyli większą wiedzy na temat tworzenia się bąbelków [pęcherzyków], ich wielkości i wreszcie na temat całkowitej liczby bąbelków, które mogą powstać w szklance piwa podczas całego naturalnego procesu odgazowania” – powiedział.

Piwo zazwyczaj składa się z czterech składników – ziaren zbóż słodowanych, chmielu, drożdży i wody – które są następnie poddawane fermentacji. Proces ten rozkłada węglowodany na alkohol, cukry i dwutlenek węgla (CO2). Kiedy piwo jest butelkowane lub puszkowane, dodawane jest dodatkowe CO2 [dwutlenek węgla], który powoduje ciśnienie. Po otwarciu puszki lub butelki ciecz zostaje przesycona dwutlenkiem węgla, który jest następnie uwalniany w postaci małych bąbelków.

Na potrzeby badania naukowcy przyjrzeli się piwu, które zawierało 5% alkoholu, wlewając około 250 mililitrów piwa o temperaturze 6 stopni Celsjusza do 500 mililitrowych szklanek. Naukowcy ustalili, że na ogólną liczbę bąbelków w piwie będą miały największy wpływ trzy czynniki: stężenie rozpuszczonego CO2 w szklance, objętość bąbelków oraz punkt, w którym piwo ma tak małą ilość dwutlenku węgla, że nie mogą już powstawać bąbelki.

Drobne wady szklanek do piwa również pomagają w wydostawaniu się z cieczy bąbelków CO2 – stwierdzili autorzy badania. Rozpuszczony CO2 zbierałby się wokół wgłębień i szczelin większych niż 1,4 mikrometra, tworząc strumienie bąbelków. High-speed photography pokazała następnie, że bąbelki stają się większe, gdy się unoszą, wychwytując jeszcze więcej CO2 z piwa. Badanie wykazało, że łącznie szklanka piwa o takiej objętości wygenerowałaby od 200 000 do 2 milionów bąbelków.

Jednak te badania nie dotyczyły tylko liczenia bąbelków, powiedzieli naukowcy. Kiedy bąbelki w napoju pojawiają się na języku pijącego, wzmacniają subtelny smak; badając “musowanie:, naukowcy mogą dowiedzieć się, jak zachowują się napoje w różnych warunkach i jak może to wpływać na ich smak, powiedział Liger-Belair.

Chociaż ilość rozpuszczonego CO2 w piwie jest „kluczowym parametrem” do zrozumienia tego, geometria szklanek, w których znajduje się napój, również odgrywa ważną rolę, „więc możemy łatwo wyobrazić sobie modyfikację niektórych parametrów piwa i szkła w celu uzyskania lepszych wyników w ogólnych doświadczeniach sensorycznych – powiedział.

„Uważamy, że branża piwna mogłaby skorzystać z naukowej wiedzy o bąbelkach” – dodał Liger-Belair.

Odkrycia zostały opublikowane w Internecie 31 marca w czasopiśmie ACS Omega.

Źródło: Mindy Weisberger

How Many CO2 Bubbles in a Glass of Beer?

Zdjęcie: Brian Hagiwara/Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x