Czy węże mają uszy?

Węże są wyjątkowymi zwierzętami, mają ciała pozbawione kończyć, trzepoczące języki i zdolność do pożerania całej zdobyczy. Polują wykorzystując głównie węch, chociaż używają też wzroku i dźwięku. Ale czy węże mają uszy?

Tak i nie, powiedziała Sara Ruane, herpetolog z Rutgers University w New Jersey. Podobnie jak wiele gadów, węże nie mają zewnętrznej struktury ucha. Jednak mają w głowach kości ucha, których używają do słuchania.

„Kiedy myślisz o zwierzętach, czy to o psie, czy króliku, gdy słyszą one hałas, kierują ucho zewnętrzne w stronę źródła dźwięku, aby lepiej uchwycić ten dźwięk” – powiedziała Ruane. „Ucho wewnętrzne to ta część ciała, w której rzeczywiście odpowiada za słyszenie”. Węże mają tylko ucho wewnętrzne.

Uszy zazwyczaj składają się z trzech głównych części. Ucho zewnętrzne skupia dźwięk na błonie bębenkowej, która oddziela ucho zewnętrzne od ucha środkowego. Ucho środkowe zawiera trzy kości, które poprzez wibracje przekazują dźwięk z błony bębenkowej do ucha wewnętrznego. Ucho wewnętrzne zamienia te wibracje w impulsy nerwowe, które docierają do mózgu.

Według badania opublikowanego w 2012 roku w Journal of Experimental Biology, węże nie mają zarówno ucha zewnętrznego, jak i środkowego. Jednak mają jedną kość ucha środkowego, która łączy ucho wewnętrzne ze szczęką. Dzięki temu węże mogą słyszeć wibracje, podchodzącego do nich drapieżnik. Jednak nie są tak biegli w słyszeniu dźwięków przekazywanych drogą powietrzną.

Z tego powodu węże słyszą tylko wąski zakres częstotliwości. Słyszą niskie częstotliwości, ale nie wysokie częstotliwości, ponieważ te dźwięki są głównie przenoszone przez powietrze. Na przykład, według badania z 2012 roku, pytony królewskie najlepiej słyszą w zakresie od 80 do 160 Hz. Dla porównania, normalny zakres częstotliwości człowieka wynosi od 20 Hz do 20 000 Hz, zgodnie z „Neuroscience” (Sinauer Associates, Inc. 2001).

– Gdybyś pływał i zanurkował pod wodę, a ktoś stojący obok basenu krzyknął by do ciebie, to byś to usłyszał – powiedziała Ruane. „Możesz nie był byś wstanie usłyszeć szczegółów… ale tak właśnie słyszą węże przy wyższych częstotliwościach”.

Ten wąski zakres słuchu nie stanowi problemu dla węży, częściowo dlatego, że nie używają one wokalizacji do komunikowania się ze sobą. Według badań wydawane przez nich wokalizacje, takie jak syczenie lub warczenie, mają wyższe częstotliwości niż one same słyszą i prawdopodobnie są przeznaczone dla drapieżników.

Głównym powodem, dla którego węże nie potrzebują wrażliwego słuchu, jest to, że polegają na innych zmysłach. Szczególnie przydatny jest ich zmysł węchu. „Węże wyrzucają języki, zbierając wszystkie cząsteczki zapachu znajdujące się w powietrzu w pobliżu, przenosząc je z powrotem do wyspecjalizowanego organu, który to przetwarza zapach na sygnał docierający do ich mózgu” – powiedziała Ruane. Więc chociaż nie mają szans na słyszenie większości innych zwierząt, „węże są królami obierania bodźców chemicznych”.

Źródło: Tara Santora

Hearing with an atympanic ear: good vibration and poor sound-pressure detection in the royal python, Python regius

Neuroscience, 2nd edition

Zdjęcie: Joe McDonald via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x